....

Chyba na stránce: Skautské odkazy jsou novou metodickou příručkou k výchově historií v oddíle (+ recenze - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1189-skautske-odkazy-jsou-novou-metodickou-priruckou-k-vychove-historii-v-oddile-recenze?autologin=1"

Skautské odkazy jsou novou metodickou příručkou k výchově historií v oddíle (+ recenze

Skautské odkazy jsou novou metodickou příručkou k výchově historií v oddíle (+ recenze

Metodika chce být skautským vůdcům pomocníkem v nezapomínání, píše v předmluvě knížky Jiří Stránský. Co tím má známý spisovatel a skaut na mysli, je nezapomínání minulosti otisknuté ve zkušenostech těch, pro něž bylo skautství často jediným pevným bodem, o který se mohli hrdě opřít, když je chtěli vykonavatelé útlaku totalitních režimů pokořit a srazit na kolena. Skautská historie, to jsou proto především příběhy lidí – žádná nuda, ale pořádné drama!

foto/obrázek poskytl(a):

Jak kniha vypadá uvnitř? Podívejte se na fotografie publikované na facebookovém profilu TDC.

Anotace

Publikace určená především pro vůdce oddílu volně navazuje na metodickou řadu Nového skautského programu. Nabízí přehledně zavedené i nové cesty, jak zaujmout historií skauty napříč věkovými kategoriemi. Dále motivuje k využití příběhů skautských pamětníků zveřejněných na webu Skautského institutu A. B. Svojsíka v programu oddílu, ale měla by také napomoci k osobnímu setkávání mezi skautskými generacemi.

První část příručky přináší teoreticko–me­todický vhled do výchovy historií, v druhé části představujeme Receptář aktivit s konkrétními náměty na oddílové aktivity. Celá metodika je prolnuta citáty, medailonky osobností, slovníčkem pojmů, jedinečnými historickými snímky a řadou dalších bonusů, které mají za cíl usnadnit vám realizaci programů a získat váš zájem o skautskou historii.


Elektronickou verzi publikace si můžete prohlédnout na stránkách Skautského institutu!

Uzpozornění: Skautské odkazy budou rozeslány spolu s časopisy vůdcům oddílů mladších členů.


 

První dojem po prohlédnutí metodiky – „V oddíle ji určitě využiji!“ // recenze

Když se mi metodika dostala poprvé do ruky, hned jsem si ji musel prolistovat. Nejsem žádný historik, ale dějiny mě baví, zvláště jejich pohnuté momenty, ve kterých dochází na skutečnou prověrku charakterů. Shodou okolností jsem však spolu s dalšími vedoucími v našem oddíle vypozoroval, že toho děti o historii příliš neví, natož o té skautské. Dal jsem si proto za cíl napravit tento nedostatek a nová metodika vyšla shodou okolností právě v tento moment jako na zavolanou.

Jakmile byla příručka vytištěna a k dostání, začetl jsem se do ní a musím říct, že mě svou koncepcí zaujala. Dalo by se říct, že je vedená v takových dvou směrech. Jednak dokáže nadchnout tématem minulosti skautské vedoucí, jednak je potom metodicky vede zdařile k tomu, aby bylo nadšení z historie a povědomí o ní atraktivně a poučně přeneseno i na mladší skauty a skautky. V publikaci také nechybí spousta dalších odkazů, díky kterým se člověk může pídit po doplňujících zdrojích informací. V tomto ohledu lze publikaci chápat i jako skvělý odrazový můstek při pátrání po netušených dílcích z napínavé mozaiky skautských dějin.

Kdybych měl ale říct, jaký aspekt knihy mi připadá jako nejužitečnější, pak to budou z mého pohledu tipy na aktivity, které lze na téma minulosti vhodně aplikovat. Některé nápady jsou opravdu výborné, například plnění výzvy, která spočívá v tom, že člověk dobrovolně stráví celý den ve stejných podmínkách, v jakých museli žít za totality muklové, nebo úkol, při němž se píše fiktivní dopis na rozloučenou. Aktivity však nejsou samoúčelné, vždy jsou vhodně zakotveny do náležitého tematického rámce. Celkově je zvláště tato část metodiky velmi dobře vymyšlená, proto už se těším, až některé nápady z příručky využijeme v oddíle při schůzkách nebo na táboře. Myslím si, že to bude zase úplně nový impuls do našeho oddílového programu.


Za TDC
Tomáš Vovsík
redaktor interní komunikace Junáka

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 364x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu