....

Chyba na stránce: Minipříběhy z redakčních příprav listopadových čísel skautských časopisů - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1269-minipribehy-z-redakcnich-priprav-listopadovych-cisel-skautskych-casopisu?autologin=1"

Minipříběhy z redakčních příprav listopadových čísel skautských časopisů

Minipříběhy z redakčních příprav listopadových čísel skautských časopisů

Všechno je otázkou perspektiv. V dnešních dnech se Vám do rukou dostávají nová čísla skautských časopisů, která prohlížíte a čtete v rolích čtenářů a čtenářek. Zkusili jste se ale zamyslet nad tím, jaké zákulisní příběhy prožívají při přípravě časopisů jejich redaktoři a redaktorky? V tomto článku Vám pro představu některé z těchto příběhů uvádíme.


Skauting

Tentokrát včas…

Prvního července usedám k počítači a po vší té bakalářské dřině se těším na časopisovou práci, začínám vymýšlet nové číslo. Nejistotu a porodní bolesti zářijových článků léčím skypovou poradou s redakcí, jestli to má smysl a jak to udělat lépe. Odesílám prvních několik e-mailů, které zbrzdí oddílový tábor. Naivní myšlenka, že během odpoledního klidu vždycky vyřeším akutní problémy, bere brzy za své, mám ale štěstí na disciplinované autory, kteří mě dohoní i SMSkou. Na začátku srpna dostává práce spád, zvlášť s vidinou vysokých hor, které ještě plánuji do konce měsíce stihnout. I tam mi autoři píšou, jak jsou na tom a já tak ve dvou tisících (kde je konečně signál) zažívám dvojitou euforii. Návrat do reality znepříjemňuje studený déšť i občasná nedochvilnost autorů, s blížícím se deadlinem ale přichází článků víc a víc a my je můžeme oponovat, korektorovat i sázet. Několikeré kolečko e-mailů s autorem uzavírá zpětná vazba, která mu odchází ve chvíli, kdy je číslo bezpečně v tiskárně. To už ale já pár dnů plánuju číslo další.

Kateřina Šmajzrová (Káťa) – šéfredaktorka Skautingu

Aktuální číslo Skautingu ke stažení


Skautský svět

Detektivní pátrání

Rozhodli jsme se v letošním ročníku Skautského světa psát tématické články mnohem víc přímo z místa. Při přípravě prvního z nich podnikl takřka detektivní pátrání Vojta Homolka – Vlk z Hlinska. Pátral po nedávno zaniklých střediscích v jeho kraji. Jednoho srpnového dne sedl na kolo a vydal se na cestu do třicet kilometrů vzdáleného Hrochova Týnce. Zatímco tiskl zvonek domu bývalého vedoucího vlčat, blížila se bouřka. Nikdo neotevíral…

Jak jeho pátrání dopadlo a jak to je se stále rostoucím počtem členů Junáka se dočtete v aktuálním vydání Skautského světa v článku s názvem Mizející skauting.

Václav Zeman (Šík) – spolupracovník Skautského světa

Aktuální číslo Skautského světa ke stažení


Roverský kmen

Editorství v ukrajinské kavárně

Ke konci června promuji a posílám redakci plán říjnového čísla se zprávou: „Na dva týdny mizím do bulharských hor, prosím, napište mi, jaký článek byste chtěli psát. Krásný začátek prázdnin!“ Po příjezdu strávím tři dny odepisováním a potvrzováním přidělených článků, ale stále není kam spěchat, rozbíhají se tábory – zkušenosti i zážitky se jdou sbírat přímo do terénu!

Je léto a redaktoři, tedy vlastně převážně redaktorky, mezitím pracují – zjišťují informace, pilují pointy, píší… nebo já v to alespoň doufám :-)

V srpnu dostávám první články a snažím se naladit na editorskou vlnu. Mezitím však odjíždím na Ukrajinu a ocitám se (ne úplně plánovaně) bez internetu. Ještě že mám alespoň signál, nejdůležitější věci řeším esemeskama a při odjezdu zpět usedám do lvovské kavárny a v tomto úchvatném městě se za zvuku Těšínské od Nohavici pouštím do editací.

Jana Karasová (Kami) – šéfredaktorka Roverského kmene

Aktuální číslo Roverského kmene ke stažení


Tohle byly příběhy těch, kteří časopis tvoří. A jaký je Váš čtenářský příběh? Napište nám do komentářů nebo na mail: tomas.vovsik@skau­t.cz

Za TDC
Tomáš Vovsík
redaktor interní komunikace Junáka

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 533x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu