....

Chyba na stránce: Duchovní obnova pro „nevěřící“ Lipiny 2014 (jaká byla) - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1336-duchovni-obnova-pro-neverici-lipiny-2014-jaka-byla?autologin=1"

Duchovní obnova pro „nevěřící“ Lipiny 2014 (jaká byla)

Duchovní obnova pro „nevěřící“ Lipiny 2014 (jaká byla)

Lipiny, je krásná romantická samota kousek za Prahou. Místo jako stvořené pro klid a rozjímání a právě proto se zde 10. – 12. října 2014 uskutečnila Duchovní obnova pro „nevěřící“[1]. Poprvé jsem se akce Odboru duchovní výchovy Junáka zúčastnil jako instruktor a pokusím se vám nastínit atmosféru ze svého pohledu.

S většinou účastníků jsme se přivítali na vlakové zastávce Tomice a tam jim začala „Cesta tří kamenů“. Úkolem bylo popřemýšlet a vyrovnat se ze zátěží, které nám přináší svět okolo nás, naši blízcí, ale také i mi sami sobě (to je podle mě nejtěžší). Tak jsme došli na základnu v tichosti, každý sám se sebou. Pak byl čas na večeři, krátké představení a také na to, co nás pořadatele zajímalo nejvíce, s jakými očekáváními kdo přijel. Na závěr večera byl program „Jak zacházet s tichem“, myslím, že v dnešní hektické době už spousta lidí zapomnělo, jaké to je naslouchat jen svému vnitřnímu hlasu a byla to skvělá příprava na následující den.

V sobotu se odehrály hlavní pilíře tohoto setkání, zamýšlení nad třemi skautskými principy. Byly to tři delší bloky, kdy vždy po úvodu každý z účastníků odešel se svými myšlenkami a otázkami někam, kde mu bylo příjemně. Někdo do přírody, někdo ke kamnům nebo třeba do postele J. Připravili jsme i meditační procházku po okolí a inspirativní literaturu. Pro mnohé to byla jedinečná příležitost jak si trochu „uklidit“ ve svém nitru. Po námaze psychické přišla i námaha fyzická, ale jenom mírná. Cílem bylo protáhnout se, odreagovat a zasmát při krátkých hrách. Po nich byl čas na diskuzi o mnoha tématech, která vyvstala z ranních meditací, a se sdílení zkušeností a prožitků. Poté byl připraven velmi složitý úkol: „Psaní dopisu“. Říkáte si „Co je na tom složitého?“, vždyť napsat dopis není problém. No jo, ale co ho napsat sám sobě! O tom jaký jsem teď a jaký budu za pár let. Přesněji za čtyři roky až mi psaní přijde. Jestli jste to nikdy nezkoušeli tak doporučuji. Ukáže vám to jak moc se znáte, vaše sny a touhy. Zakončením náročného dne byl krásný „Rituál světla“, popisovat ho nebudu, ten se musí zažít.

Nedělní program jsme odstartovali „Aukcí hodnot“. Aukce se konají v mnoha zemích většinou o luxusní a vzácné věci, za které lidé utrácejí velké sumy peněz. Tady ale šlo o věci, které se mnohdy žádnou sumou vyčíslit nedají: zdraví, spokojený život, smysl pro humor nebo schopnost odpouštět. Schválně, co by pro vás mělo největší cenu? Zkuste zauvažovat, stejně jako naši účastníci. Co člověk, to názor a jiný náhled na tentýž problém. To jsme si pak ověřili v aktivitě „Jak si stojím v životě“. Šlo o zaujímání polohy ve vymezeném prostoru podle toho, co si myslím o určitém tvrzení. A víte, co bylo nejzajímavější? Ať každý stál kdekoliv, vždy si dokázal svůj postoj obhájit a někdy i stejnými argumenty jako člověk, který stál na opačné straně.

Jistě by mohla proběhnout spousta dalších diskusí a aktivit, ale víkend je příliš krátká doba. Při závěrečném hodnocení jsme byli rádi za nové zkušenosti, zážitky a pocit dobře využitého času. Pak už nezbývalo než se povzbudivými slovy na cestu rozloučit.

Tak co, potkáme se na nějaké další akci ODV?

Rex

Fotografie z akce od Andy najdete zde:[1] Tedy pro ty, kdo nejsou zakotveni v konkrétní duchovní tradici, náboženství či církvi. (pozn. ed.)

logo

Článek publikoval

Rex
Zobrazeno: 902x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu