....

Chyba na stránce: Příběh politické vězeňkyně a skautky Blanky Včelákové - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1483-skautske-valecne-pribehy?autologin=1"

Příběh politické vězeňkyně a skautky Blanky Včelákové

Příběh politické vězeňkyně a skautky Blanky Včelákové

"Jednoho dne nám řekli, že půjdeme na noční vykládat vagony. Ve dvojicích jsme vyhazovaly koks z 200metrákového vagonu. Šátek i kabát jsme měly úplně ztuhlé mrazem s deštěm i prachem. O půlnoci jsme dostaly čaj a do rána jsme zase házely lopatou. Ráno nás odvezli do lágru. Milicionář, který nás hlídal, hlásil: Velitelko, vagon nesložily, normu nesplnily."

Už jako malá začala Blanka Včeláková chodit do skautského oddílu a do Sokola – a k jabloneckým skautům patřila i po válce, až do násilného začlenění československého Junáka do jednotného Svazu československé mládeže v roce 1948. 

Způsob, jímž komunistická moc naložila se skautingem, měl zásadní vliv i na její protikomunistické smyšlení. V srpnu 1949 se v tramvaji náhodně seznámila s řidičem, který měl spojení na skupinu lidí, kteří se chystali k odbojovým protikomunistickým akcím.

Klement Gottwald. Blanka Včeláková chtěla proti jeho režimu něco dělat, a tak se v září a v říjnu 1949 zúčastnila dvou schůzek skupiny „Jan Roháč z Dubé“ - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

 

Blanka Včeláková chtěla proti Gottwaldovu režimu něco dělat, a tak se v září a v říjnu 1949 zúčastnila dvou schůzek skupiny „Jan Roháč z Dubé“ – dostala za úkol zjistit adresy několika vybraných komunistických funkcionářů...

Celý příběh Blanky Včelákové si poslechněte dnes od 21:05 hodin v pořadu Příběhy 20. století na ČRO Radiožurnál, nebo si jej pusťte ZDE.

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 555x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu