....

Chyba na stránce: Strategie 2022 hledá těžké otázky - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1619-strategie-2022-hleda-tezke-otazky?autologin=1"

Strategie 2022 hledá těžké otázky

Strategie 2022 hledá těžké otázky

Pomozte ústředním orgánům jasně pojmenovat, jaký má být Junák v roce 2022. Zpřesněme naše pocity v jednotný názor. Hledejme společně těžké otázky a odpovědi na ně.

Již přes rok žije Junák se Strategií 2022. Po zpracování strategického dokumentu pracovní skupinou Náčelnictva ji v březnu loňského roku vzal na vědomí Valný sněm Junáka a v červnu byla strategie schválena Náčelnictvem. Nyní Náčelnictvo a Výkonná rada pracují na jejím uchopení a uvádění v život. V realizaci je několik prioritních témat, proběhla prioritizace všech témat a jejich začlenění do dlouhodobého plánu Výkonné rady je právě v procesu.

V prosinci 2014 byl uskutečněn pro-bono projekt poradenské firmy BCG pro Junáka zaměřený na externí ohodnocení našich silných a slabých stránek a práci se Strategií (výsledná studie z projektu). BCG navrhlo Junáku zabývat se těžkými otázkami a Náčelnictvo tuhle myšlenku přijalo.

Co jsou těžké otázky a proč je hledáme?

Těžké otázky, a především odpovědi na ně, nás mají ujistit, že všichni vnímáme směřování Strategie 2022 totožně, dovedeme si představit, jak bude Junák v roce 2022 vypadat a umíme to shodně pojmenovat. Těžké otázky nás snáz navedou na další zadání práce nad prioritami a projekty. V diskuzi nad těžkými otázkami mohou vykrystalizovat další pohledy a názory na skauting / na Junák, můžou se odkrýt různé názory, které jsme zatím naší optikou strategie míjeli. Těžká otázka před nás klade určité dilema.

Jsme si vědomi, že by bylo lepší mít odpovědi na tyto těžké otázky hned při vzniku Strategie 2022, nicméně práce na Strategii je průběžná a potřeba si na tyto otázky jasněji odpovědět vyvstala až nyní, při konkrétnější práci se Strategií.

Těžká otázka by měla splňovat následující:

 • otázka je dostatečně obecná i konkrétní (je jasné, na co se ptá, zároveň se neptá na přílišný detail)
 • otázka je na úrovni konkrétních cílů
 • otázka otevírá perspektivu
 • odpověď dává jasný popis stavu Junáka
 • odpověď je jednoznačná
 • otázek není mnoho

O co žádáme?

Náčelnictvo na svém únorovém zasedání vytvořilo seznam možných těžkých otázek. Je tu potřeba porovnat tento výsledek s názorem hnutí a definitivní seznam těžkých otázek stanovit na zasedání v březnu a následně (v dubnu a květnu) hledat odpovědi.

Jak nám s tím můžete pomoci?

a) Uspořádejte živé setkání!

K této aktivitě byli vybídnuty všechny členky a členové Náčelnictva. Nemusíte ale čekat na impuls svého krajánka, chopte se inicitaivy sami. Vemte toto téma na střediskové, okresní či krajské rady, na setkání se skautskými přáteli apod. Uspořádejte živé setkání nejlépe do 1. března, nejpozději však do 9. 3. Pomůžete tak členkám a členům Náčelnictva, aby se s vašimi názory seznámili před samotným březnovým jednáním (13.-15.3.). Tady můžete najít grafické podklady pro tvorbu plakátků na vaše setkání.

 • Seznamte takovou skupinu s tím, proč se těžkými otázkami zabýváme (viz výš), případně i se studií BCG pro dotvoření kontextu (tady je ke stažení výstup studie). Povědomí a alespoň zběžnou znalost Strategie 2022 předpokládáme (pdf strategické brožury).
 • Diskutujte nad seznamem otázek nebo začněte na zelené louce - cílem je nyní výběr otázek, odpovídat se na ně bude od března dále.
 • Budeme rádi za komentáře k otázkám, jejich podotázky, náznaky odpovědí, jejich možnosti.
 • V tuto chvíli hledáme opravdu ty nejpodstatnější a nejdůležitější otázky na směřování Junáka.
 • Teprve po jejich finálním výběru (březen) budeme hledat odpovědi a opět se obrátíme do hnutí. Pokud však zazní zajímavé názory na odpovědi, klidně je k otázkám připište.

Celý návrh tohoto procesu je samozřejmě nabídka, budeme rádi za zapojení co nejvíce názorů; vstupy od jakékoliv OJ, skupiny nebo jednotlivce nejsou povinné, ale velmi vítané. Náčelnictvo bude s došlými podněty pracovat na svém zasedání a je zodpovědné za finální výběr. 

Výsledky vašeho setkání zašlete v libovolné podobě (textový dokument, fotky flipů) na mail strategie@skaut.cz (za Strategický odbor čte Set a Tom), bude to nahráno do této veřejně sdílené složky.

Plánovaná otevřená setkání:
 • Tábor - 23. 2., 18:00 - 20:30, Skautský dům, Budějovická 990
 • Praha  - 26. 2., 18:30 - 21:00, Skautský institut, Staroměstské nám. 4
 • Plzeň - 26. 2. , 19:00 - 21:00, ORJ Plzeň, Americká 29
 • Praha - 1. 3., 21:00 Vinohradský pivovar, Korunní 106 (pod záštitou odboru Skauting pro všechny)
 • Brno - 5. 3., 18:30, v kanceláři na Údolní 5

Plánujete vlastní? Napište na strategie@skaut.cz, přidáme to sem.

b) Zamyslete se samostatně!

Vyplňte tento dotazník.

Nebo napište svůj názor na mail uvedený výš - strategie@skaut.cz


 

Děkujeme za spolupráci!♥

Marek Baláš - Čiča, náčelník
Eva Měřínská - Evička, náčelní
nacelnictvo@skaut.cz

Martin Křivánek - Set, vedoucí Strategického odboru
strategie@skaut.cz

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 3895x

Práce s článkem

10
kladných hlasů

Diskuse o článku

7 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu