....

Chyba na stránce: Skautky v roce 15 | Vzkaz od sestry náčelní ke Dni zamyšlení - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1627-skautky-v-roce-15-vzkaz-od-sestry-nacelni-ke-dni-zamysleni?autologin=1"

Skautky v roce 15 | Vzkaz od sestry náčelní ke Dni zamyšlení

Skautky v roce 15 | Vzkaz od sestry náčelní ke Dni zamyšlení

Světový den zamyšlení je svátkem pro všechny skautky a skauty. V ten den slavili narozeniny oba světoví zakladatelé Lord B. P. i Lady Olave. Dnes máme v tento den příležitost přemýšlet nad sebou, svým posláním, vzpomínat jeden druhého a posilovat tak v sobě skautské myšlenky. Tento den zvolily jako významný skautky na mezinárodní konferenci v roce 1926, proto mu dodnes někdy říkáme den sesterství.

Těší mě, že se ke dnu zamyšlení můžeme připojit všichni. To, že je skauting pro chlapce i dívky, pěkně pojmenovala jedna

z českých skautek zakladatelek: “Nechtěla jsem tvořit hned v zárodku něco zcela odlišného, speciálně dívčího - cítila jsem, že základy junáctví jsou tak skvělé, že musí být společné hochům i dívkám zároveň,” napsala o počátcích dívčího skautingu PhDr. Anna Berkovcová v roce 1946 do zvláštního čísla časopisu “Činovník”.

V roce 2015 to bude 100 let od prvního tábora legendárních Sasanek, první tábořící dívčí družiny českých skautek. Sto let od chvíle kdy se tyto dívky, společností nutně vnímané jako rebelky a divoženky, vymkly společenským klišé a odjely nocovat a žít do přírody. Vzepřely se maloměšťáckému smýšlení dožívajícího 19. století a udělaly to, co chtěly, co jim připadalo důležité, správné a co je bavilo. Otevřely tak možnost společného dobrodružství dalším generacím dívek.

Chceme proto v letošním roce, nejen 22. února, vzpomínat na ženy, které spoluutvářely český skauting a vyjádřit tak dík za to, že dělaly svět lepším.

Eva Měřínská - náčelní

P.S.: Čtěte informace o chystaných aktivitách ke 100 letům od počátků českého dívčího skautingu.

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 883x

Práce s článkem

8
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu