....

Chyba na stránce: Zákon o veřejném zdraví může výrazně zkomplikovat tábory | Co s tím? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1629-novela-zakona-o-verejnem-zdravi-muze-vyrazne-zkomplikovat-poradani-taboru-co-delame-a-jak-muzete-pomoci-prave-vy?autologin=1"

Zákon o veřejném zdraví může výrazně zkomplikovat tábory | Co s tím?

Zákon o veřejném zdraví může výrazně zkomplikovat tábory | Co s tím?

Jak jsme již informovali během ledna v článku ČRDM varuje: Novela zákona o veřejném zdraví se může nepříjemně dotknout pořadatelů táborů, projednává Poslanecká sněmovna PČR v současné době novelu zákona o veřejném zdraví, která ve znění předloženém Ministerstvem zdravotnictví může výrazně zkomplikovat pořádání (nejen skautských) táborů.

V čem je problém

Novela ukládá organizátorům táborů (zotavovacích akcí) - tedy i Junáku a jeho pobočným spolkům – povinnosti, které nemají opodstatnění nebo nemohou být naplněny  (např. neúčelně složité a nesprávně formulované požadavky na zdravotní dokumentaci dítěte) a povinnost stát se nástrojem pro vymáhání dalších povinností, které zákonným zástupcům/rodičům zákon stanoví (např. aby dítě, které se zúčastní tábora, mělo všechna povinná očkování – tady si stát neví rady, jak zákonné zástupce donutit, aby povinnost očkování svých dětí dodržovali, a tak ukládá organizátorům zotavovacích akcí, aby mu s tím pomohli).

Obzvlášť nebezpečné ale je, že novela ukládá neúnosně vysoké pokuty v řádu stovek tisíc Kč za porušení správních povinností – tedy v případech, kdy nedošlo k žádné škodě ani jakémukoliv poškození zdraví dítěte nebo dětí, v případech administrativního pochybení (např. chybějící doklad či jiný „papír“ dle vyhlášky 106/2001 Sb., která obsahuje hygienické předpisy pro pořádání táborů). Podobná pochybení byla sankcionována již dříve, nicméně těžko předpokládat, že by při navrhovaných limitech 100 – 500 tis Kč byly udělovány pokuty v řádu stovek či několika málo tis Kč. Více informací najdete v článku, na nějž odkazujeme výše.

Situaci řešíme

ČRDM za podpory svých členských spolků včetně Junáka a ve spolupráci s dalšími subjekty situaci velmi intenzivně řeší a její zástupci se zúčastnili jednání výboru pro zdravotnictví PS PČR, který bohužel náš návrh textace navrhovaný spřátelenými poslanci nevyslyšel. Poslanci nicméně odložili 2. čtení zákona a vrátili jej k dalšímu projednání ve výboru pro zdravotnictví, který se jím bude zabývat na své další schůzi 5. března 2015. Do té doby máme čas na to, abychom zákonodárcům vysvětlili, do jaké situace by Junáka i další spolky a jejich dobrovolníky mohla novela přivést a požádali o její přehodnocení a nápravu. Starosta Junáka se na poslance obrátil dopisem, v němž vysvětlujeme, jaké části novely vnímá Junák jako problematické a z jakých důvodů. 

Co můžete udělat vy

Zkuste se obrátit na "své"poslance, zejména členy výboru pro zdravotnictví a dohodnout si s nimi schůzku v regionální kanceláři či je oslovit prostřednictvím dopisu. 

Obrátit se můžete i na spřízněné zastupitele či starosty z parlamentních stran. Vysvětlete jim situaci, aby nám pomohli dosáhnout přepracování současného znění novely.

Využít můžete návrh dopisu níže, který obsahuje všechny potřebné informace.

Děkujeme

Lenka Šablová
Kancelář ústředí Junáka

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2757x

Práce s článkem

9
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

27 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu