....

Chyba na stránce: Revoluční vydání skautských časopisů přináší svěží vítr do skautingu - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1663-revolucni-vydani-skautskych-casopisu-prinasi-svezi-vitr-do-skautingu?autologin=1"

Revoluční vydání skautských časopisů přináší svěží vítr do skautingu

Revoluční vydání skautských časopisů přináší svěží vítr do skautingu

Únorové časopisy Skauting, Roverský kmen a Skautský svět pro mě byly potvrzením toho, čemu jsem už delší dobu věřil – že mají našlápnuto na to být nejpokrokovější myšlenkovou platformou v Junáku.

(Poznámka: názory a interpretace jsou pouze osobním postojem autora)

Skauting: Rebelie i dětská sexualita

Co se týče Skautingu, tak ten teď některé zažité stereotypy naboural už formálně svou obálkou. Růžová je úplně super a skautské barvy jistě nemusí být jen v odstínech maskáčů. Z hlediska obsahu mě pak hrozně potěšil sloupek náčelní Evy Měřínské (Evička), která spolu s výzvou k nonkonformnímu životu ukázala, proč lze skautování přinejmenším v některých dějinných momentech vnímat jako svého druhu rebelii. Rozhodný postoj však silně vyjádřila především samotná redakce časopisu v čele s Katkou Šmajzrovou (Káťou) volbou svého zastřešujícího tématu "Mezi čtyřma očima". Dokážu si představit, že diskuse o takových intimních tématech, jakým je například sexualita (nedejbože dětská) ve spojení se skautingem může být trochu šlápnutím do vosího hnízda, ale právě proto si takové odvahy cením. Navíc si osobně myslím, že je třeba posouvat často zkostnatělé limity toho, o čem je možné v rámci světa skautingu otevřeně mluvit.

Stáhněte si časopis v pdf

Roverský kmen: Narodil se v ženském těle, nyní nosí pánský kroj

Člověk by si až řekl, že na jedno vydání skautských časopisů by výše zmíněná dávka prolamování tabu stačila. Jenže to by tu nesměl být ještě Roverský kmen, který šel vzhledem ke své cílové skupině (teenageři a mladí dospělí) a zaměření možná ještě dál. Šéfredaktorce časopisu Janě Karasové (Kami) náleží opravdu velký respekt hlavně za zařazení rozhovoru s transsexuálním skautem, který se narodil jako muž v ženském těle. Transsexuální problematika je totiž ve společnosti silně upozaďována a dosud se jí věnují jen úzce vyprofilované skupiny. Což má naneštěstí za následek i zraňující chování, kterému transsexuální lidé ze strany veřejnosti zaštiťující se normativitou leckdy čelí, jak se můžete dočíst také ve zmíněném článku. Právě z toho důvodu mi udělalo velkou radost, že se i ve skautské agendě objevil v tomto směru natolik odvážný text, který svou otevřeností slouží jako zbraň proti předsudkům zakotveným také ve skautských řadách (!).

Stáhněte si časopis v pdf

Skautský svět: Přestane být Junák trezorem?

Posledním dílem triády časopisů pro nedětské čtenáře a čtenářky je Skautský svět. U něj bych chtěl upozornit na inspirativní esej Káči Hořavové s názvem „Jak zlepšovat svět skrze skauting“, kterou vřele doporučuji k přečtení a zamyšlení. Káča mi promlouvá z duše, když tvrdí, že cesta kupředu ve skautingu nevede přes izolaci, ale přes co největší prostupnost, sdílení a spolupráci napříč jednotlivci, organizacemi i institucemi. Takhle i já vidím budoucnost Junáka, organizace, která bude hrdá na svůj potenciál tvorby originálního vědění a která nebude investovat svůj čas i prostředky do paranoidního uzamykání svého know-how. Opakovaně se nám tedy bumerangovým efektem vrací téma otevřenosti, tentokrát však v systémovém měřítku.

Stáhněte si časopis v pdf

Příslib do budoucna?

Jestli jste někdy tak jako já postrádali čerstvý vítr ve skautingu, mějte důvod k radosti, protože mezi stránkami skautských časopisů to pěkně profukuje. Těším se na to, až tyto tendence zesílí a rozšíří se dál. Každopádně nyní děkuji všem, kdo mají na tomto pokroku podíl.

Tomáš Vovsík
vedoucí světlušek a vlčat, Watuta

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1950x

Práce s článkem

11
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

2 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu