....

Chyba na stránce: Minipříběhy z redakčních příprav únorových čísel skautských časopisů - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1676-minipribehy-z-redakcnich-priprav-unorovych-cisel-skautskych-casopisu?autologin=1"

Minipříběhy z redakčních příprav únorových čísel skautských časopisů

Minipříběhy z redakčních příprav únorových čísel skautských časopisů

Skautské časopisy vám přistanou pěkně do schránky nebo si je můžete pohodlně stáhnout v pdf a nic neřešit, hodit nohy na kanape a užívat si čtení. Což je bez jakýchkoliv pochyb suprová věc. Jenže jakožto čtenáři a čtenářky takto můžete prožívat pouze výsledek, proces tvorby vám zůstává skryt. To ovšem neznamená, že si vývoj od myšlenek k hotovým číslům časopisů nezaslouží vaši pozornost. Proto vám teď nabízíme vhled do zákulisí redakčních příprav. Možná potom ještě více doceníte, jaké poklady v časopisech vlastně máte/máme.

Pozor, v článku je zmíněn Teepek, což byl webový projekt zaměřený na cílovou skupinu skautek a skautů a oblast podpory rádců. 1. 7. 2018 byl Teepek uzavřen a již není dostupný. Funkci podpory rádců převzal částečně Rádcovský rozcestník (https://radce.skaut.cz).

Skauting

Bouře v redakci

Na únorové číslo časopisů je nejvíc času - což je nejlepší a nejhorší zároveň. Už v listopadu oslovujeme totiž autory, aby do Vánoc vznikly první články, které se ale do tisku dostanou až v polovině února, po získání dat z nové registrace. Na časopis je tedy dost času, ve kterém ale člověk stihne několikrát zapochybovat o tom, jestli je v časopise všechno a zda by nemohl být ještě o trochu lepší. Růžová barva a téma Mezi čtyřma očima byly v tomhle případě extra výživnou záležitostí, neboť ožehavá témata vyvolávala bouřlivou reakci i v redakci. Schválně, přečtěte si o sextingu nebo sexuální výchově a řekněte, co vy na to?

Kateřina Šmajzrová (Káťa) – šéfredaktorka Skautingu

Aktuální číslo Skautingu ke stažení

Roverský kmen

Skládáme puzzle

50. Minimálně tolik osob nechává více než dvacet autorů promlouvat ve svých textech v únorovém čísle Roverského kmene. Říká, upozorňuje, vysvětluje, píše… Čiča, Ernest Hemingway, zástupkyně vedoucího odboru životního prostředí olomouckého magistrátu nebo majitel značky Direct Alpine. Bez názorů a informací od lidí mimo redakci bychom se neobešli. Skládáme z nich mozaiku, která se co nejobjektivněji snaží ukázat témata, o kterých píšeme. A někdy je to práce až do posledního momentu. V pátek, čtyři dny před odesláním časopisu do tiskárny, pilujeme poslední chybějící text o výrobě outdoorového oblečení. Pracujeme na něm už dva měsíce, máme několik stránek poznámek, přepisů rozhovorů a emailů. Konečně se nám v tak obsáhlém tématu podařilo zorientovat, ale zároveň máme pocit, že nám něco chybí. Redaktorka Zuzka zkouší ještě jeden poslední telefonát a obrací se na učitele z katedry rozvojových studií olomoucké univerzity. Telefon zvoní … je pátek odpoledne, nedivili bychom se, kdyby to nebral … ale pak se ozve „Dobrý den" … „Dobrý den, je nízká mzda jediným důvodem, proč je výroba oblečení v Asii levnější?“ … a odpověď je poslední dílek puzzle, který nám do únorového čísla chyběl.

Jana Karasová (Kami) – šéfredaktorka Roverského kmene

Aktuální číslo Roverského kmene ke stažení

Skautský svět

Otevřenost

Příprava časopisu vás leckdy dostane na zajímavá místa a stanete se díky tomu svědky spousta zajímavých situací spojených s dnešním Junákem. Jedním z takových určitě byla i návštěva tříkrálové schůzky Pražské družiny Svojsíkova oddílu. Ve sklepním prostoru jednoho domu na Letné sedělo u stolu kolem 13 lidí, na stole plápolala svíčka, podávalo se cukroví. Skauti a skautky přes dvě hodiny čile debatovali, vyndavali jeden zajímavý materiál za druhým, občas si trochu postěžovali na to, že s nimi dnešní Junák nepočítá tolik, jak by mohl, ale celkově z každého z nich vyzařovalo, jak i ve starším věku stále dělají tolik zajímavých věcí a zajímají se o vše, co se děje kolem nich (nejen v Junáku). Resumé tématického článku, které jsme o Svojsíkově oddílu připravili, tak nemohlo být jiné než: setkávání s členy Svojsíkova oddílu může být přínosné nejen pro oddíl samotný, ale i pro nás samotné. Z aktuálního čísla doporučuji ke čtení ještě esej Káči Hořavové o tom, proč cesta ke zlepšování světa skrze skauting nemá vést přes uzavírání se, ale přes větší otevřenost. Až teď si uvědomuji, že to vlastně má s tématickým článkem dost společného...

Václav Zeman (Šík) – šéfredaktor Skautského světa

Aktuální číslo Skautského světa ke stažení

Teepek

Tak trochu jiný (ne)časopis

Má být Teepek web? Tak nejen na tuto otázku, ale i na hromady dalších jsme se snažili poslední dva měsíce najít odpověď.  Téměř devět let byl Teepek web, kde se střetávali (více či méně) skauti z celé země, byl to prostor plný zajímavostí a vzájemné inspirace. Bylo to pro děti místo na netu. Doba se změnila, komunitní je dnes kde co, děcka se nesíťují kolem jednoho webu, méně se čte, je větší "konkurence". Že bude potřeba nějaká velká změna už nějakou chvíli viselo ve vzduchu.Tak si nás "pár" sedlo, zamysleli jsme se hodně "out of the box", sepsali jsme si, co vidíme jako problémy u současné věkovky skautů a skautek, myšlenky jsme si ověřili a přišli s něčím, co je "hodně mimo" to, co byl Teepek doteď.Z výsledku mám vážně dobrý pocit a pevně věřím, že mému nástupci či nástupkyni ulehčí práci, protože to celé bude dávat smysl. Co je výsledkem naší myšlenkové pouti vám ale teď neřeknu - ještě to není hotové, bude se to připomínkovat a schvalovat uvnitř a až si budeme jisti, že to stojí za to, pustíme to ven.Zatím jen prozradím, že Teepek nebude online magazín (jako je dnes). Těšte se. Já se taky těším!
 
Vojta Petr (Ojta) – bývalý guru Teepka
 
Za TDC
Tomáš Vovsík
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 847x

Práce s článkem

4
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu