....

Chyba na stránce: Lanáč 2015 - kurz, který tě naučí vázat bezpečně! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1679-lanac-2015-kurz-ktery-te-nauci-vazat-bezpecne?autologin=1"

Lanáč 2015 - kurz, který tě naučí vázat bezpečně!

Lanáč 2015 - kurz, který tě naučí vázat bezpečně!

Líbí se Ti spojení pedagogika a adrenalin? Umíš loďák a chceš umět ještě víc? Rád bys vázal lanové překážky, ale nevíš jak na to? Právě pro Tebe je tu kurz vázání lanových překážek - Lanáč 2015!

Cílem kurzu je naučit účastníky vázat bezpečně, proto jsem si pro Vás připravili seriál s názvem:
 "Lana a klidberoucí chyby"

Pokud Ti však je seriál málo, přihlaš se na letošní ročník Lanáče. Pár posledních míst stále ještě zbývá. Podrobnosti  a  přihlášku najdeš na lanac.eu

chyba č. I

Doba úžasu z prvních lanových překážek jistě minula a atrakce jako je Mohawkův přechod, nebo Krocení koně si získaly svoje místo v oddílových programech, náborových akcích a na všemožných kurzech. Možná i Ty vážeš lanové překážky a je docela dobře možné, že Tě někdy při stavbě, nebo při pohledu na uvázaná lana trápila nejistota, jestli je všechno v pořádku a bezpečné. Alespoň já si z mých začátků pamatuji ten znepokojivý pocit v břiše, který jsem se snažil neposlouchat při stavbě lanovky za šera. Ještě více zesílil, když jsem na ní vysílal první účastníky programu, to už byla tma. Lanovka sice byla vyzkoušená na vlastní kůži, ale stejně.

Dnes jsem otec malých dětí, rizika beru daleko více vážně a vím, že třepotavý pocit v břiše může být poslední varování před absolutním průšvihem. Na lanovce se tenkrát jako zázrakem nic špatného nestalo, ale uvědomil jsem si, že je třeba na sobě zapracovat a vyrazil jsem na kurz, na Lanáč. S Lanáčem jsem zůstal v kontaktu, získal zkušenosti, a když dnes vidím fotografie z různých lanových akcí, spouští se mi před očima krizový scénář. Stejný scénář, který by si každý stavitel lanových překážek měl promítnout před očima pokaždé, když dokončí překážku, aby si byl jist, že je všechno v pořádku.

 
Možná, že Ti fotografie v našem seriálu nezvednou tlak, možná ano.
Zkus si na ně udělat vlastní názor a ten pak konfrontovat s naším komentářem.
 

Poznámka: Fotografie pochází z prvního ročníku kurzu Lanáč (2005) a při akci nebyl nikdo zraněn. I my se učíme z vlastních chyb.

Vysoká lanová překážka Pražce je bezpochyby výtečným programem. Bez soustředěné spolupráce obou lezců je téměř nemožné ji překonat a ani dobře sehraná dvojice zde nemá nic jisté. Zaujatost balancováním je vysoká a tak není divu, že při sklouznutí nohy se lezec nestačí zasoustředit na koordinaci svého pádu a … v tomto případě se nechráněnou hlavou setká se spolulezcem, nebo s jedním z pražců, pokud náhodou jistící lano nebylo dostatečně napnuté, aby jeho pád vstříc tvrdému kusu dřeva včas zabrzdilo. Shoda náhod, zde může znamenat otřes mozku, či výron. Shodě náhod lze předejít použitím helmy. Ta zde na hlavách lezců chybí. Shoda náhod může mít ale i daleko horší dopad.

Představuji si, jak se při pádu do jistícího lana prohýbají stromy, na nichž je překážka postavená a mezi nimiž jsou natažena jistící lana, která na fotce nejsou vidět. Z těchto lan jsou jištěni lezci. Někde vysoko na stromě může být suchá větev, ta se pohybem stromu uvolní, padá na jističe, trefuje se přímo do hlavy, jistič se leká, pouští jistící lano a za krátký okamžik vedle něho přistává lezec, který měl zůstat viset v jeho jistícím laně. V lepším případě lezec dopadá z pětimetrové výšky do měkké lesní podestýlky, v horším případě mu jedna z větví na zemi prochází hrudí a proráží plíci. Brrr, scénář jako ze špatného amerického filmu, ale co kdyby?

Shrnutí zásadních rizik:

  • Lezci, ani jističi nemají na hlavách helmy.
  • Prostor pod překážkou není vyklizený.

Jak předejít průšvihu:

  • Důkladným zhodnocením rizik po stavbě překážky.
  • Představu o rizikách a způsob jejich zhodnocení se naučit nejlépe na odborném kurzu.

V dalším díle seriálu si posvítíme nejen na rizika lezeckých šroubovacích karabin.

Lukýno - Lukáš Posekaný, instruktor kurzu Lanáč
a kol. dalších instruktorů kurzu
 
 
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1259x

Práce s článkem

5
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu