....

Chyba na stránce: Vyražte s Kmenem na expedici. Cestou objevte taje politiky a lidských práv - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1765-expedice-lidska-prava-a-politika-v-dubnovem-kmeni?autologin=1"

Vyražte s Kmenem na expedici. Cestou objevte taje politiky a lidských práv

Vyražte s Kmenem na expedici. Cestou objevte taje politiky a lidských práv

Proč jsme spojili expedice, lidská práva a politiku do jednoho čísla Kmene? Protože: „Rover chápe duchovní, společenské, politické, ekonomické a ekologické souvislosti nespravedlností v současném světě. Poznává jiné kultury a jejich rozmanitost chápe jako příležitost k lepšímu porozumění sobě i světu. Aktivně vystupuje proti nacionalismu a všem druhům nesnášenlivosti,“ jak zní jeden indikátor skautských kompetencí pro roverský věk.

A jak spojit expedici, lidská práva a politiku do jedné roverské akce? Například výjezdem do syrských uprchlických táborů v Libanonu, jak v rozhovoru pro Kmen doporučuje syrská aktivistka a držitelka lidskoprávní ceny Homo Homini Suád Naufalová: „Nejlepší by bylo, kdybyste mohli jet navštívit uprchlické tábory třeba v Libanonu a zkusit tam týden žít za stejných podmínek jako Syřané.“ Na takovou cestu si netroufnete? Nezoufejte! V dubnovém čísle Roverského kmene vám nabízíme i další (méně náročné) způsoby, jak zapojit politiku, lidská práva a zahraniční expedice do roverského programu. 

Právě duben je ideální doba pro plánování letních roverských expedic. V Kmeni se přípravě na léto věnujeme hned v několika textech:

  • Viktorka předává své know-how, jak vymyslet expedici, která je levná a zároveň šetrná k životnímu prostředí. Radí, jak během cestování využít moderní projekty, jako je couchsurfing, wwoofing nebo crowdfunding, co s sebou na expedici nezapomenout vzít, ale také co rozhodně nebrat, kde se pojistit a kam vyrazit. Že jde o článek svěží a originální dokazuje třeba i rada směřující k jídlu na expedici: „Stravování můžete řešit kromě uskromnění se, rybolovu a sběru lesních plodů také dumpster-divingem.“
  • Jak na letní puťák připravit své nohy a tělo, radí Jemnej. „A poslední radou je pustit si ke sportu oblíbenou hudbu, nejlépe nějakou rytmickou svižnou pecku, při které vám hodina v posilovně nebo v parku uteče jako voda,“ uzavírá Jemnej řadu vychytávek, jak se k pravidelnému předpuťákovému pohybu motivovat. Dozvíte se také, jak vaše tělo při zvyšování výkonnosti funguje, jak jej správně zatěžovat a jak během takové zátěže jíst.
  • Vědecká studie, která odhaluje pozitivní dopad táboření na cirkadiánní cykly, se stala inspirací pro text o hodinkách bez ručiček v našem mozku. „Před spaním bychom vlastně vůbec neměli trávit čas u počítačů, tabletů a podobných „pomocníků“, protože zrovna ty vydávají světlo, které naše cirkadiánní rytmy narušuje,“ upozorňuje autorka Kostka.
  • Není cesta jako cesta… Motivu cesty v roveringu se věnuje také pravidelný obrokový text v rubrice Roverský program. „Právě z největší celostátní akce letošního roku si máte přivést nejen hromadu zážitků, ale i příklad, jak lze roverskou cestu uchopit a jak s ní dále pracovat v kmeni i v civilu.“ Inspiraci můžete načerpat už v dubnu na stránkách Kmene.

Časopis najdete ve svých poštovních schránkách, online nebo si jej můžete stáhnout:

 

Své podněty, připomínky, návrhy a zprávy můžete posílat na redakční email kmen@skaut.cz.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1307x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu