....

Chyba na stránce: Autorka knihy o Ivančeně: Častokrát jsem pro slzy neviděla na psaní - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1795-autorka-knihy-o-ivancene-castokrat-jsem-pro-slzy-nevidela-na-psani?autologin=1"

Autorka knihy o Ivančeně: Častokrát jsem pro slzy neviděla na psaní

Autorka knihy o Ivančeně: Častokrát jsem pro slzy neviděla na psaní

"Slib jsme splnili, obětovat život jsme se nebáli. Je na vás, jak s tímto odkazem naložíte." Tak by mohlo znít nevyřčené poselství skautů, kteří byli na konci druhé světové války nemilosrdně popraveni nacisty za svou odbojovou činnost.

Moderní rytíři ctili skautské hodnoty až do konce

Letos je tomu 70 let od zavraždění slezských skautů-odbojářů. K příležitosti významného výročí jsme dotiskli vyprodanou publikaci Stopy vedou k Ivančeně skautské historičky Jitky Radkovičové (Tiki). Opět se tak můžete začíst do příběhů moderních rytířů, kteří se ani tváří v tvář smrti nevzdali skautských hodnot. Publikace shrnuje působení protinacistického odboje ve Slezsku včetně popisu událostí, které vedly k osudovým výstřelům popravčí čety. Knihu doplňuje řada fotografií, dokumentů  nebo přepisů autentických rozhovorů.

Publikaci si můžete pořídit také jako eknihu, získáte tím okamžité dodání a ušetříte 80 Kč.

Příběh prosycený slzami

Vrátit se kvůli psaní knihy v myšlenkách do temných dob a ponořit se naplno do tragických příběhů bylo pro autorku knihy Tiki často velmi náročné. Citlivé téma člověka dokáže dohnat až k slzám, jak nám to Tiki vylíčila v odpovědi na otázku, jaký byl její nejsilnější zážitek ze setkání s pamětníky:

Setkání s Danou Dobrovolskou. její příběh je příběhem životnosti skautské myšlenky táhnoucí se jako červená nit desetiletími... Je to příběh o slibu složeném 15. března 1939. O tom, kdy před bombami utíkáš do krytu a zatímco všichni ostatní drží v ruce kufřík s nezbytnostmi, ty v dlani svíráš svoji slibovou lilii. Příběh o tom, že skauting nezná hranice. A také o tom, že slovo pronesené v pravý čas dokáže dělat divy... Když jsem Danin příběh dávala dohromady, častokrát jsem pro slzy neviděla na klávesnici.

Přečtěte si celý rozhovor s autorkou knihy

Ukázka z knihy:

'"Nejen v oddíle a nakonec na táboře byli chlapci ze všech sociálních vrstev, od synů ředitelů a živnostníků až po chlapce nezaměstnaných dělníků. Byli jsme různého náboženství, národnostní – Židé, Němci -, různých politických směrů. Nikdy však nikdo ani v nejmenším necítil nic jiného, než že je jeden z nás…"

Zajímá vás téma Ivančeny? Podívejte se také na knihu Ivančena - junácká legenda, která volně převypravuje její příběh. (K dispozici také v podobě eknihy)

Za TDC
Tomáš Vovsík

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1668x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu