....

Chyba na stránce: Zemřela sestra Vlasta Páleníková, čestná kapitánka vodních skautek - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1836-zemrela-sestra-vlasta-palenikova-venujme-ji-tichou-vzpominku?autologin=1"

Zemřela sestra Vlasta Páleníková, čestná kapitánka vodních skautek

Zemřela sestra Vlasta Páleníková, čestná kapitánka vodních skautek

V neděli 17. května 2015 po krátké nemoci zemřela čestná hlavní kapitánka vodních skautů, nositelka Řádu Stříbrného trojlístku, nejstarší členka Svojsíkova oddílu a celoživotní skautka, Vlasta Páleníková. Bylo jí 99 let.

Vlasta začala skautovat ve svých 12 letech v rodné Ostravě v roce 1928 (jak občas říkávala „já su původně ostravská chacharka!“). Po roce 1936 po příchodu do Prahy na vysokou školu začala vést svůj první oddíl – 27. dívčí oddíl. Oddíl pracoval tajně i v době války a krátce po ní Vlasta spolu se Zdeňkem Hájkem – Jackem a dalšími vodáky prosadili ideu samostatných dívčích vodáckých skautských oddílů, které do té doby nesměly existovat. Vlasta tehdy pracovala v redakci časopisů na ústředí a také jako členka dívčího náčelnictva.

Po zákazu Junáka komunisty oddíl nesměla vést – a ani to nějaký čas nešlo, protože byli oba s manželem – ona vystudovaná učitelka, manžel právník – nasazeni na kácení dřeva v Krkonoších. Ale ani tam Vlasta nezahálela a založila ve Špindlerově Mlýně tajný minioddíl.

Po obnovení Junáka v roce 1968 se Vlasta znovu aktivně zapojila do činnosti v ústředních orgánech a v hlavním kapitanátu vodních skautů. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 musela opět skousnout zákaz Junáka a s ním spojené rušení oddílů.

Ihned po třetím obnovení Junáka po sametové revoluci v roce 1989 byla Vlasta jednohlasně zvolena hlavní kapitánkou vodních skautek a spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem Zdeňkem Hájkem – Jackem, hlavním kapitánem VS, vedli vodní skauty až do roku 1997. I po té však stále byla aktivní u vodních skautů, v kmeni dospělých i ve Svojsíkově oddíle.

Vlasta věnovala celý život skautingu, snažila se děti vést ke správnému životu spojeném s kázní „bez které to na vodě nejde“, vychovávala děti „ke spolupráci, aby nezahálely a žily solidním životem a konaly dobro“. To byl i její vzkaz českým skautkám a skautům, který po mě poslala při poslední návštěvě u ní přede dvěma týdny.

David Svoboda – Cedník, hlavní kapitán VS

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 675x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu