....

Chyba na stránce: Statečná srdce: nové zpracování osudu skautských odbojářů je příběhem, ze kterého mrazí - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1871-statecna-srdce-nove-zpracovani-tragickeho-osudu-skautskych-odbojaru-je-pribehem-ze-ktereho-mrazi?autologin=1"

Statečná srdce: nové zpracování osudu skautských odbojářů je příběhem, ze kterého mrazí

Statečná srdce: nové zpracování osudu skautských odbojářů je příběhem, ze kterého mrazí

Jaká ironie osudu, že první várka poprav slezských skautů odbojářů připadla na 24. dubna 1945, kdy měli skauti a skautky oslavit svátek sv. Jiří. Místo toho právě v tu dobu vyhasínal život skupinky mladých kluků, skautů ve věku kolem dvaceti let. Do konce druhé světové války přitom chybělo jen pár dní.

Je to smutný příběh, ale jak se říká, oběti nejsou nadarmo, pokud přežívá jejich odkaz. Kniha Statečná srdce k tamuto udržování odkazu "statečných srdcí" přispívá. Čtení, ze kterého mrazí, v sobě zároveň skrývá také velkou naději zakořeněnou ve skautském poslání a ideálech.

Koupit knihu na: skaut.cz/obchod (175 Kč)
Koupit eknihu na: kosmas.cz (110 Kč)
Koupit eknihu na: palmknihy.cz  (110 Kč)

70 let od popravy

Kniha napsaná podle skutečné udáosti byla vydána právě v okamžiku, kdy si připomínáme 70 let od tragické události zavraždění skautů nacisty. Nejedná se o doslovnou historickou rekonstrukci, ale o volné převyprávění, ve kterém autor Richard Sobotka napomáhá vcítit se do pocitů postav a pochopit jejich motivy. Pokud chcete tento příběh prožít, začtěte se a nepustí vás to. Třeba se pak za rok vydáte spolu s ostatními skauty a skautkami na památnou mohylu na Ivančeně v Beskydech a vzpomenete na hrdiny, kteří ideály skautingu naplňovaly i v době, kdy dávali všanc svůj život.

Ukázka:

„Kam vlastně cestujete?“
„Ještě nevíme,“  špitla židovská lékařka Hana. „Prý kamsi na východ. Opravdu nikdo z nás netuší… Promiňte, ale musím běžet, aby se o mne rodiče nestrachovali.“
Ale ještě dřív, než seběhla po dávno nemytých schodech, řekla.
„Ty věci, které Vladimír chtěl, jsou dole u sklepních dveří.“
Už běžela. Smutná, utrápená. Pouhý stínek. Ve chvíli se vytratila. Už nikdy ji nikdo neviděl. Ani žádného z rodiny Herzogových.
Matka Čermáková váhavě sešla po schodech až do ponuré kobky u sklepových dveří. Skutečně tam nějaký balík objevila. Nebyl příliš rozměrný. Natrhla v rohu cíp chatrného balicího papíru. Jen krabičky léků, injekční stříkačky, obvazy.
„Toho si nevšímej,“ ozval se za jejími zády Vladimír. Kde ten se tam tak najednou vzal? „Známí mají nějaké zdravotní problémy… Hned tam všechno odnesu.“
Napěchoval balík zdravotního materiálu do batohu a bez dalšího vyběhl na ulici.

TIP: Chcete být moudřejší o fakta a vědět, jak to tenkrát všechno přesně bylo? Třeba vás bude zajímat také kniha Stopy vedou k Ivančeně

Za TDC
Tomáš Vovsík

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 869x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu