....

Chyba na stránce: Víš něco o scénáristice? Pomoz nám stvořit výpravný skautský komiks - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1879-komiks?autologin=1"

Víš něco o scénáristice? Pomoz nám stvořit výpravný skautský komiks

Víš něco o scénáristice? Pomoz nám stvořit výpravný skautský komiks

Dát dítěti odrostlému na dotykáčích a sociálních sítích k přečtení jednu stránku s textem o skautské historii je docela mission impossible. Jakkoliv to člověk pojme zábavně, bude skoro nemožné vzbudit žádaný zájem. Co ale nabídnout místo suchého textu atraktivní komiks?

Věříme, že by správně pojatý komiks (tedy hlavně vtipný a s nadhledem) o stoletém dobrodružství skautingu dokázal nenásilně oslovit děti, mladé lidi i dospělé ve skautingu nebo mimo něj. Momentálně však hledáme někoho, kdo by nám s komiksem pomohl po scénáristické stránce (čti dál).

Junák měl ke komiksu vždy blízko, pojďme na to navázat

Tradice skautského komiksu spíše upadá, i když to byl právě Junák, který komiksy ve svých spolkových časopisech publikoval, a dokonce zadával jejich autorskou tvorbu. Jestli chceš vědět víc, přečti si článek v červnovém Skautském světě. Najdeš v něm krátké shrnutí přednášky komiksového odborníka Martina Foreta, který na téma skautského komiksu přednášel ve Skautském institutu. Máme na čem stavět. To ale neznamená, že se chceme ohlížet do minulosti. Naším přáním je vytvořit komiks pro 21. století.

Jak na moderní skautský komiks?

Otázky podoby moderního skautského komiksu jsme už konzultovali právě s Martinem Foretem a také se scénáristou Evženem Liškou (oba jsou bohužel tak zaneprázdněni, že nemohli nabídnou víc než svých rad). Základní pracovní představa, která na základě diskusí vznikla, je následující:

  • Komiks v příbězích představí skautskou historii od počátku dodnes.
  • Komiks bude mít rozsah přibližně něco málo přes sto stran, budou ho tvořit uzavřené příběhy o cca deseti stranách. Jednotlivé kapitoly ale budou zastřešeny ústřední dějovou linkou.
  • Kresba komiksu bude schématičtější, aby výtvarná stránka nepoutala příliš pozornost na úkor příběhu. Inspirací je například Tin Tin.
  • Příběh bude trochu zábavně nerealistický, aby mohl jeden anonymní stoletý skaut zažít od svého dětství všechny významné dějinné milníky skautingu. Inspirací je Malý velký muž.
  • Hlavní hrdinové by byli dva, onen stoletý vševědoucí stařík/stařenka a malé vlče/světluška. Dítě by mělo jako skautský družinový úkol vyzpovídat onoho zkušeného člověka. Ze začátku by se hrozně nudilo, ale posléze by nadšeně propadlo vyprávění.
  • V komiksu bude představena nějakým originálním způsobem provázanost skautské praxe a životních výzev. Například využití morseovky při domluvě na výpovědi po zavření do lágru.

Koho hledáme?

Hledáme někoho, kdo se dokáže vžít do mysli dětí, kdo fandí komiksu i skautingu. Někoho, kdo by s námi chtěl pracovat na velkolepém projektu a otisknout do něj kus sebe. Vyžadujeme ale nějakou doložitelnou scénáristickou nebo alespoň literární zkušenost. Zároveň vyžadujeme spolehlivost a schopnost dotáhnout věci ke zdárnému konci.

Co nabízíme?

Možnost realizovat svou literární a komiksovou vášeň. To je to nejdůležitější. A také slávu a respekt. Budeš to ty, kdo případně vtiskne velkou část myšlenek do celého díla. Ano, nabízíme také honorář, ale o tom to být primárně nemůže, o tom bychom si promluvili až posléze ve chvíli, kdy se nám ozveš, že tě projekt opravdu z přesvědčení zajímá.

Zajímá? Napiš nám na tomas.vovsik@junak.cz

Za TDC
Tomáš Vovsík

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1409x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu