....

Chyba na stránce: Zemřel bratr Jaromír Klika - Bob - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1950-zemrel-bratr-jaromir-klika-bob?autologin=1"

Zemřel bratr Jaromír Klika - Bob

Zemřel bratr Jaromír Klika - Bob

obrázek převzat z http://www.acr.army.czSkaut tělem, duší a srdcem, vlastenec a hrdina. Za svobodu a skautské ideály bojoval s nasazením vlastního života. Čest jeho památce!

Spolu s kamarádem Ádou Karlovarským a dalšími vodními skauty z "Pětky" založili na podzim roku 1940 odbojovou skupinu Zbojník. Po spojení s dalším odbojovým uskupením vznikla Londýnem uznávaná Zpravodajská brigáda, která se neustále rozrůstala. Němcům se ji nepodařilo nikdy odhalit, i když měla na sedm set členů. Jako člen ZB se aktivně účastnil bojů při Pražském povstání.

Bratr Jaromír Klika se narodil 25. února roku 1919 v Praze. Jeho otec byl známý lékař, pražský radní a činovník nově založeného skautu. Ve čtrnácti letech se Jaromír Klika stal rovněž členem skautu, tzv. pětky – 5. oddílu vodních skautů, tam také získal svou přezdívku Bob. V roce 1938 absolvoval reálné gymnázium a byl přijat na Lékařskou fakultu Karlovy Univerzity. Po válce dostudoval a v roce 1948 ještě stihl odpromovat. Jako lékař  postupně působil v Jindřichově Hradci, Českých Budějovicích, v Praze na Bulovce a nakonec jako primář v Příbrami. 

Jaromír Klika se stal nositelem Československého válečného kříže 1939, dále získal Československou medaili za zásluhy 1. stupně, Junácký kříž Za vlast 1939-1945 nebo Řádu čestné lilie v trojlístku.

O životě br. Boba se můžete více dočíst na stránkách Skautského století nebo Paměť národa.

Lenka Šablová, asistentka starosty Junáka

 

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1351x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu