....

Chyba na stránce: Přijďte oslavit 100 let od založení prvního dívčího oddílu ve velkém stylu. 24. října! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2094-skautky-letos-slavi-sto-let-pridej-se-k-prazskym-oslavam-i-ty?autologin=1"

Přijďte oslavit 100 let od založení prvního dívčího oddílu ve velkém stylu. 24. října!

Přijďte oslavit 100 let od založení prvního dívčího oddílu ve velkém stylu. 24. října!

V sobotu proběhne v Praze oslava. Co určitě neminout, kam zajít a na co se těšit? 

Tento rok si připomínáme 100 let výročí od dob, kdy se začaly scházet první skautky. Velký dík za tehdejší události patří především Popelce Biliánové a Anně Berkovcové, které nešly úplně s dobou, a když viděly družinky scházející se okolo Svojsíka, pravily si: "U Svojsíkovy hole! Tohle já chci taky!"

Popelka nebyla tak punková jako Anna a odsuzovala spaní dívek pod stanem a podobné "chlapské" záležitosti. Nelze zatím zpětně říci, zda se Anně dostalo větší podpory díky jejím názorům, či jejím očím (o tom by nám mohl říct snad jedině mladý skautský vedoucí Jelen a brzy snad i skautští historikové, kteří se tímto tématem intenzivně zabývají). Jasné ale je, že se Anně dostalo více podpory než Popelce, a ta se odebrala snít o svém Junašství do domku na Vyšehradě (ještě že se chuděra nedočkala dne, kdy se tam nastěhoval D. Landa). 

Tolik krátké historické okénko. A jak to tedy oslavíme? 

Hlavní oslavy se odehrají v prostorech Skautského institutu na Staroměstském náměstí 4/1. Dveře budou otevřeny již od 11:00. V prostorách bude nainstalována výstava připomínající stoleté výročí včetně kroniky prvních skautek.

Přijďte si hned od rána s pobýt, popovídat, prohlédnout výstavu a zavzpomínat...

Od 13:00 je připraven blok přednášek na rozmanitá témata, na které se můžete registrovat. Témata jsou: Ženské hrdinky, Ženy ve vedoucích pozicích, Co můžou ženy přinést politice a Ženy a muži v Junáku. Přednášet budou i skautky z WAGGGS, které přijedou popovídat o projektu Free being me a také o dívčím skautingu napříč kulturami (jejich přednášky budou tlumočeny). Na jednotlivé bloky přednášek se můžete přihlásit zde.

Od 18.00 se pak můžete těšit na komponovaný večer. Jeho součástí bude křest knížky o Olave Baden Powell, prezentace z historie, představení nových hedvábných šátků a projevů významných hostů.

Večerem nás bude provázet kapela Šťastné ukulele, takže dámy, nezapomeňte kramfleky.

Pro oddíly bude zároveň probíhat hra v pražských ulicích inspirovaná stoletou historií českého dívčího skautingu Jak vykvetly Sasanky?, na kterou svůj oddíl můžete zaregistrovat zde.

Pokud máte jakékoli dotazy, chcete pomoci s přípravou či s průběhem celého dne, kontaktujte prosím koordinátorku projektu Anetu. 

xoxo

Aneta Osafo
aneta@skautskyinstitut.cz

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1704x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu