....

Chyba na stránce: Jak probíhaly oslavy století skautek? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2132-oslavy-stoleti-skautek-v-blansku-a-praze?autologin=1"

Jak probíhaly oslavy století skautek?

Jak probíhaly oslavy století skautek?

Letos je to již sto let, co se dívky vydaly po skautské stezce společně s chlapci. V rámci oslav jsme se mohli  společně potkat v Blansku u Brna a v Praze ve Skautském institutu.

V Blansku pro nás setkání uspořádaly instruktorky vůdcovkého lesního kurzu Lyra pod vedením Marcely Lehotské - Indoše. Sešli jsme se 10. - 11. října 2015 v prostorech krásné místní fary. Bylo to setkání provoněné kávou, čaji a dobrotami. Proběhla řada zajímavých prezentací a diskuzí, několik dílen a workshopů. O zážitky spojené s cestováním škodovkou na světové jamboree do Japonska  se s účastníky setkání přijel podělit Jakub Pejcal - Boby.  Večer proběhla módní přehlídka nabídky dámských klobouků ke kroji, které pro tuto příležitost navrhla a zhotovila Jana Brzobohatá - Sojka. Akce se zúčastnilo kolem padesáti skautek a skautů z okolí a spolu s nimi také náčelní Eva Měřínská - Evička a náčelník Marek Baláš - Čiča.

24. října 2015 ve Skautském instutu v Praze proběhlo setkání v režii Anety Adámkové z SI. Oslava probíhala téměř celý den a zúčastnily se jí desítky bratrů a sester z celé republiky i řada významných hostů.

Ze zahraničí nám přijely k výročí popřát sestry Sharon ONeil Libreri, Maria João Proenca a Ariana Chamberlain z WAGGGS a představily projekt FREE BEING ME, který se věnuje tématu přijímání sebe samých jací jsme. Jsme přesvědčeni, že jejich program byl přínosný zejména pro mnohé vedoucí a rádkyně, které se jej účastnily, a poslouší jim jako inspirace pro oddílovou činnost.

Těší nás, že na setkání zavítaly některé sestry ze Sboru nositelek Řádu stříbrného trojlístku, zejména pak čestná náčelní Vlastička Macková, a věříme, že pro ně setkání bylo pohlazením pro duši. Setkaly se zde bývalé i současné náčelní a místonáčelní, sestry a bratři z Náčelnictva Kmene dospělých, úvodní části programu se zúčastnil také místostarosta Jiří Navrátil.

I v Praze jsme si mohly vyzkoušet sadu nových  klobouků a hlasovat, které se nám nejvíce líbí. Poprvé zde bylo možné také spatřit skautské dívčí šátky, vyrobené právě k této příležitosti. Návrh a výroba šátku proběhla v dílnách indické organizace MESH (Maximising Emplozment to Serve The Handicapped), která se věnuje zaměstnanosti handikempovaných řemeslníků v různých částech Indie. MESH je součástí celosvětové sítě Fair trade, která zaručuje důstojnou mzdu zapojeným pracovníkům. Materiály použité na výrobu šátku jsou lokální a pochází z udžitelných zdrojů. Celou výrobu a vzhled šátku měla na starosti Eliška Hanzlová - Pampa (a patří ji za to velký dík). První část dodávky byla během pár hodin rozprodána (350,-Kč/ks), ale do JUNu již brzy dorazí další stovky těchto šátků.

V brzkém odpoledni se oddíly světlušek a skautek vydaly na hru po Pr

aze, která je prováděla místy spojenými právě s historií dívčího skautingu u nás. Mimo jiné navštívily dům Popelky Biliánové na Vyšehradě, nebo si na Petrském náměstí, kde stál první junácký obchod, mohly vyrobit speciální výroční turbánky. Mezi tím probíhaly v SI přednášky v podání úspěšných žen a skautek. Na téma „Ženy v politice“ mluvila Michaela Petrová - Myš, místostarostka města Tábor. Přednášku „Ženy ve vedoucích pozicích“ vedla Jana Jirasová - Prcek, HR manažerka Procter and Gamble.

Večer pak proběhla prezentace Romana Šantory - Boba, který nám na fotkách promítl uplynulých sto let. Shlédnout jsme mohli i nejstarší dochovaný film o českých skautkách a krátký záznam z návštěvy Olave Baden Powellové. Na závěr proběhl křest nově přeložené knihy „Zrcadlo mého života“ - životopisu Olave B. P., který v Čechách vychází vůbec poprvé. (Pokud byste měli o knihu zájem, můžete si ji koupit v JUNu, TDC a SI.)

Večerem nás provázela kapela Šťastné ukulele. A o kulturní zážitek se postaraly skautky z 92. oddílu Vlnky z Horních Počernic, které zahrály vtipnou scénku na motivy kroniky první družiny skautek - Sasanek. Po celou dobu jsme si také mohli prohlédnout tématickou výstavu k výročí, kterou připravil Klub skautských sběratelů.

Děkujeme moc všem, kteří se na oslavách a všech souvisejících akcích podíleli, a těšíme se na další stejně vydařená setkání!

Ludmila Hobzová - Lída

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1289x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

2 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu