....

Chyba na stránce: Získejte zdarma skautský román Miloše Zapletala Sedmička - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2374-ziskejte-zdarma-skautsky-roman-milose-zapletala-sedmicka?autologin=1"

Získejte zdarma skautský román Miloše Zapletala Sedmička

Získejte zdarma skautský román Miloše Zapletala Sedmička

Odpovězte na tři jednoduché otázky a získejte zdarma skautský román Sedmička od legendárního vypravěče Miloše Zapletala. 

Vyplnit anketu a získat knihu zdarma

O KNIZE:

Nejhorší, co se může stát čipernému klukovi, je úraz, který ho vyřadí z kolektivu. Tato zlá věc se stala 13 letému Jirkovi. Je náhle sám a připadá si zbytečný. Zbývá mu pouze snít a vymýšlet si dobrodružství, v nichž hraje hlavní roli. Až nastane v jeho životě zásadní obrat. Náhoda ho zavede do party vodáků a on zjistí, že jeho tělesná vada mu nebrání plavat ani pádlovat. Díky pomoci nových kamarádů se zbaví pocitu méněcennosti a konečně zažívá spoustu dobrodružství. 

Pro inspiraci si můžete přečíst níže uvedený text psaný pro časopis Skauting:

Romány jsou skvělá inspirace pro vedení oddílu

„Ale já mám tu nohu,“ řekl jsem Admirálovi.
Čekal jsem, že mi na to řekne: Vidíš, na to jsem zapomněl. Nemůžeme tě bodovat stejně jako kluky, kteří jsou absolutně zdraví. Jenže Admirál místo toho řekl: „Nevymlouvej se, Pajdo. Kdybys trochu trénoval, strčíš Koldu s Hájkem do kapsičky u trenýrek.“ (Miloš Zapletal, Sedmička) 

Stačí pár dobře napsaných řádek a jsme uvnitř příběhu, dokážeme si ho živě představit a on se přitom otiskuje do nás. V tom tkví síla vyprávění, ať povídaného, ztvárněného v divadle či ve filmu, nebo psaného. Skrze příběh se nám v hlavě nejlépe ukládají a utvářejí představy, myšlenky, vize, … Třeba o tom jaký má být oddíl, který vedeme, či jací máme být my - jeho vedoucí. 

Když jsem se minulý rok ptal účastníků jednoho vůdcovského kursu, kdo četl nějaký román J. Foglara, zvedlo se pár rukou, na román Miloše Zapletala se nezvedla žádná. V tu chvíli jsem si uvědomil, že jedna zásadní proměnná pro dobré vedení oddílu zmizela. A tou je utváření představy na základě příběhu. Proč je důležitá? 

Zkuste zapátrat v paměti, podle čeho vedete oddíl. Určitě na prvním místě bude vlastní zkušenost, budovaná většinou od dětství. Další prameny budou zkušenosti jiných vedoucích, přednášky z vůdcovského kursu, četba metodických článků či knih. Jsou to jednotlivé střípky, ze kterých se nám v hlavě splétá představa o dobrém oddíle. Tvoříme si z nich ideál, ke kterému chceme směřovat, protože člověk potřebuje nějaký horizont. 

Když přemýšlím, podle čeho jsem formoval svůj ideál já, bylo tam vše, co jsem popsal v předchozím odstavci, ale významnou roli navíc hrál právě románový příběh. Proč? Měl v sobě právě ideál oddílu, po kterém jsem toužil, a umožňoval mi ztotožnění i snění, ale zároveň přinášel poměrně konkrétní představu, ke které směřovat své výchovné konání. Měl v sobě sílu dobrého vyprávění, s dostatečně barvitou představu, aby mě strhla a dávala energii. A do třetice obsahoval spoustu dobrých a zajímavých nápadů pro oddílovou činnost. 

Když jsem si v Jestřábově knize přečetl, že Foglarova Dvojka nastupovala do 13 vteřin, řekl jsem si, že musíme být lepší a budeme nastupovat do 12, tedy do tuctu. A tucet se postupně stal oddílovým číslem, které našlo místo i v jiných částech programu a stalo se nedílnou součástí tradice. Vis na větvi jako způsob nalezení hlídače družinových kol (kdo vydrží nejkratší dobu, hlídá), zas pocházel ze Zapletalovy Sedmičky a tak bych mohl dlouze pokračovat. 

Všechny tyto tři věci – ideál, emoce a energie, konkrétní nápady nám dobrý skautský román přináší. A navíc vykresluje obrazy vztahů, oddílového uspořádání, způsobů jednání i vedení. Doplňuje a oživuje onu trochu nudnou metodickou teorii, a proto jsem přesvědčen, že by si každý vedoucí měl dát za povinnost přečíst alespoň jednu skautskou beletrii a nechat se nadchnout. 

Některé prověřené skautské romány najdete v seznamu níže. Díky vstřícnosti spisovatele Miloše Zapletala můžete tři z nich (Sedmička, Ostrov přátelství a Cvoci) získat zdarma v elektronické verzi pro čtečku či tablet. Stačí odpověď na tři jednoduché otázky odkazující k tomuto článku na www.skaut.cz/beletrie a první z nich je vaše. 

Roman Šantora – Bobo  

Skautské romány co stojí za přečtení

 Jaroslav Foglar – Jestřáb:

Pod junáckou vlajkou
Devadesátka pokračuje
Hoši od Bobří řeky
Poklad Černého delfína
Tábor smůly
Náš oddíl 

Miloš Zapletal – Zet:
Sedmička
Ostrov přátelství
Cvoci
Severka 

Vladimír Cvrček – Vezír:
Expedice Delta

Vladimír Stanislav – Skip:
Nebezpečný prostor
Pomsta Gurghů

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1711x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu