....

Chyba na stránce: Může vám hodina slepoty otevřít oči? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2428-muze-vam-hodina-slepoty-otevrit-oci?autologin=1"

Může vám hodina slepoty otevřít oči?

Může vám hodina slepoty otevřít oči?

Hádanka: Co je to? Je tomu pět let, a přitom to nikdo nikdy neviděl. Správně, Neviditelná výstava, která 1. dubna 2016 oslaví 5 let svého působení v Česku. Ve druhém patře Novoměstské radnice na pražském Karlově náměstí už pět let bez oddechu slouží tým zrakově postižených průvodců, kteří na hodinu uvádějí návštěvníky do svého světa.

Pokud se zúčastníte Neviditelné výstavy, budete moci vyzkoušet, jaký je život bez zraku. „Zrakem běžně získáváte až 80 % informací,“ zní hned na začátku prohlídky z úst průvodkyně Vilmy. „Teď se musíte pokusit více zapojit i sluch, hmat a čich. A také smysl pro rovnováhu.“ Není pravda, že by nevidomí lépe slyšeli nebo lépe cítili, jen se naučí ostatní smysly lépe využívat, vysvětluje průvodkyně.

Během hodiny ve tmě opravdu dostanou všechny smysly zabrat. Každý si vyzkouší, jak se poslepu pohybovat v ruchu města či v lese, jak zapnout mikrovlnnou troubu, jak zaplatit za kávu nebo džus v neviditelném baru, jak se přestat snažit vyvolat si zrakové vjemy a důvěřovat rukám a uším. Zavřené oči nebo otevřené – je to jedno. Tma je tu opravdu neproniknutelná.

Výstava má ale i svou osvětlenou část. V té je k nalezení mnoho podivuhodných předmětů a zařízení, které nevidomí v běžném životě používají. „Co je tohle? To je přece k nalévání nápojů, říká se tomu hladinka,“ směje se průvodce Michal. „Když voda dosáhne k tyčinkám, začne přístroj cvakat.“ Ve viditelné části je také možné napsat si pár slov na braillském psacím stroji, projít se s bílou holí nebo se pokusit poslepu složit skládačku – která bez klapek na oči vypadá trapně jednoduše, ale opak je pravdou.

Pro nejmenší děti se na Neviditelné výstavě pořádají i pohádkové prohlídky se speciálními úkoly. Výstavu je možné si domluvit také v několika cizích jazycích.

 Ještě zbývá to nejlepší na konec: všichni skauti s příkladně uvázaným šátkem mají na výstavu vstup za 120 korun, ve všední den i o víkendu. Takže zavolejte, pošlete e-mail a vyzkoušejte si se svým oddílem či družinou, jaké to je někomu hodinu slepě důvěřovat!

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1/23, 120 00 Praha 2
 


 

placená inzerce

 Břetislav Krejsa

 projektový pracovník pro skautské weby a interní komunikaci

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1001x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu