....

Chyba na stránce: Skautský světový ekologický program na týden ovládl Kaprálův mlýn - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2553-skautsky-svetovy-ekologicky-program-na-tyden-ovladl-kapraluv-mlyn?autologin=1"

Skautský světový ekologický program na týden ovládl Kaprálův mlýn

Skautský světový ekologický program na týden ovládl Kaprálův mlýn

Sedmatřicet účastníků z dvacítky národních skautských organizací, devět zástupců skautských ekologických center a bezpočet sdílených zkušeností. Tak by se dal v kostce shrnout Světový skautský seminář o ekologické výchově, který se od úterka do neděle konal na základně Kaprálův mlýn poblíž Brna.

 „Tohle je myslím první seminář, který v Česku pořádáme. Rozhodně si žádný jiný za svého dvanáctiletého působení ve WOSMu nepamatuju. Bylo to pro nás nesmírně inspirující, zejména proto, že jsme mohli být v tomto krásném SCENES centru Kaprálův mlýn, které jen dokazuje, jak moc se Česká republika zajímá o životní prostředí,“ zhodnotil Hany Abdulmonem, který jako Director of Youth Programme stojí v čele světových skautských programů WOSMu.

Tématem semináře byly právě inovace světového skautského ekovýchovného programu. Setkání se vůbec poprvé zúčastnili i zástupci zmíněných SCENES center (Scout Centre of Excellence for Nature and Environment). „Právě sdílení know-how mezi SCENES centry mi přijde jako zásadní přínos semináře. Naopak musím říct, že v porovnání se světovým skautským programem máme environmentální témata v našem skautském programu rozpracovaná do mnohem větší hloubky,“ zhodnotila vedoucí EkoOdboru Anička Šlechtová – Pírko.

Přítomnost zástupců zahraničních skautských základen, které patří do stejné rodiny „SCENES“ jako Kaprálův mlýn, si chválil i ředitel mlýna Michal Medek. „Evropské skautské základny se díky akci dohodly na další spolupráci. Pro Kaprálův mlýn to je příležitost přenést naše zkušenosti do dalších zemí, které jsou nám geograficky i kulturně blízko: Polsko, Litva a Makedonie. O pomoc s projektem ekologizace provozu své základny nás požádali němečtí skauti,“ popsal Michal.

Zahraniční skauti byli podle něj ze základny nadšení, a to nejen díky stavbě samotné. „Nejvíc bodů ve zpětné vazbě nasbírala kvalita zázemí, zejména strava. To nás těší, protože uspokojit účastníky z různých zemí s velmi odlišnými „dietami“, často z náboženských důvodů, nebylo vůbec jednoduché.  V neposlední řadě to bylo i osobní zaujetí týmu Kaprálova mlýna. Semináři jsme se věnovali na sto procent, což není na velkých mezinárodních základnách běžné,“ pochválil Michal svůj tým složený nejen ze zaměstnanců základny, ale i zahraničních dobrovolníků, kteří mlýnu pomáhají v rámci Evropské dobrovolné služby.

Kaprálův mlýn získali skauti darem od dědiců původních majitelů, rodiny Kaprálových. V roce 2010 se podařilo získat na rekonstrukci mlýna evropskou dotaci a chátrající budova se díky ní proměnila v moderní ekologické středisko nabité zelenými technologiemi. Přestavba byla největším projektem v moderní historii Junáka – českého skauta. Od roku 2012 slouží Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn skautům i školám.

Jak seminář probíhal? Podívejte se na fotky!

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 784x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu