....

Chyba na stránce: 10 základních informací o změně loga - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2556-zakladni-info?autologin=1"

10 základních informací o změně loga

10 základních informací o změně loga

Doba se mění a skauting se mění také. Ale jak vidíte na novém logu, mění se jen trochu. Ukládáme ke spánku dosavadní logo i nejasnosti kolem použití loga a znaku. Pracovní skupina Náčelnictva pro jednotný vizuální styl představujeme nové logo, které bylo vytvořeno právě na základě znaku, a z něj odvozený nový skautský vizuální styl. Neboli podobu vizuální komunikace, která nám bude pomáhat hovořit o dobrodružství skautingu v nejrůznejších kontextech. Co byste měli vědět hned na startu?

1. K čemu je dobrá změna?

Doba se vyvíjí a vyvíjí se i skauting, a tak potřebujeme držet krok také v tom, jak se vizuálně prezentujeme. Dosavadní vizuální styl vznikal před 15 lety, v době před webovými aplikacemi, v době, kdy byla jasnější dělící čára mezi tvůrci a konzumenty. Dnešní doba je počítačově demokratičtější a nový skautský vizuální styl nabízí podklady pro profíky i snadno použitelné šablony pro kohokoli dalšího. Zároveň odstraňuje dělbu mezi komunikací uvnitř organizace a komunikací s veřejností a s tím spojené složité rozhodování mezi použitím loga a znaku.

2. Logo

Základním stavebním kamenem nového skautského vizuálního stylu je nové logo. Skládá se z lilie a slovní značky SKAUT. Je to vlastně takový podpis, který by měl být co nejvíce vidět na všem skautském, k čemu se chceme hlásit. Logo je členité a barevně rozmanité, takže se vyjímá i jako samostatný obrázek nebo výrazný reprezentativní prvek. Právě proto patří na všechny propagační materiály, tiskoviny, ale dá se kreativně využít i při tvorbě designových vychytávek, třeba tašek, samolepek nebo triček. Jen je třeba nastudovat jednoduchá pravidla použití loga, aby celkový dojem působil, jak má.

3. Slovní značka SKAUT

Z výzkumu agentury Ipsos vyplývá, že nás veřejnost zná jako skauty. A i skauti a skautky svým spolužákům obvykle vysvětlují, jaké to je, chodit „do skautu“. Proto je dobré, aby byla slovní značka SKAUT vidět a aby díky ní bylo vidět i to, co my skauti děláme a kdo jsme. Z toho důvodu je slovní značka ve speciálním písmu s názvem SKAUT Bold neoddělitelnou součástí loga.

4. Písmo

Jedinečné skautské písmo SKAUT Bold vzniklo společně s novým skautským vizuálním stylem. Jeho podoba ideálně doplňuje stávající skautské písmo The Mix, které budeme nadále využívat. Písmo SKAUT Bold je ale větší designovka a je určeno pro tvorbu titulků. Má výraznější charakter, je živější, autentičtější a je k dispozici pouze ve verzálkové verzi. Aby bylo písmo SKAUT Bold ještě hravější, nabízí také sérii speciálních skautských symbolů, jako třeba ikonu pozdravu nebo vodáckou kotvu.

5. Organické tvary

Logo s nápisem SKAUT je sice nejvýraznějším prvkem nového skautského vizuálního stylu, ale ne jediným. Doplňují ho také oble tvarované objekty všech možných proporcí, které se dají zužitkovat na tisíc způsobů. Bílý ovál je například skvělým podkladem pro zvýraznění loga umístěného na členitém pozadí. Z oblých tvarů se dají vytvářet také ozvláštňující rámce pro fotografie a textová pole nebo se dají oblé obrazce využít při tvorbě textur a kreativnějších designů. A proč právě oblé tvary? Protože skauting je přátelský, vlídný a kontaktní, což symbolizují právě nepravidelné zaoblené křivky.

6. Barvy

Barevnost nového skautského vizuálního stylu není nijak striktně daná, daleko více je definovaná obecným principem. Záměrem je používat přírodnější nebo jemně pastelové barvy v tlumených kombinacích. Východiskem barevnosti je nekontrastnost skautingu – skauting nekřičí, je spíše věcný a nabádá k pochopení. Ani barvy nemají křičet, ale působit vstřícně, vyrovnaně.

7. Přechod na nový styl

Přechod na nový skautský vizuální styl startujeme v červnu. Od té chvíle mohou všichni skauti a skautky využívat nové logo a další doplňky. Aplikace stylu bude navíc k vidění v ústředních výstupech organizace (na nových letácích, tričkách i publikacích). Nečekejte, že bude hned všechno dokonalé. V praxi budeme ověřovat snadnost práce s připravenými šablonami (a ty následně upravovat) a odstraňovat odhalené nedostatky při použití loga a vizuálního stylu v nejrůznějších situacích. Zavádění, ověřování, zvykání si i odhalování a odstraňování možných slabin jistě chvíli potrvá. 

8. Poznávej

Než začnete pracovat s novým skautským vizuálním stylem, nezapomeňte se s ním dopředu pozorně seznámit. Byla by škoda dělat věci povrchně a narušovat vymyšlený koncept tvorbou, která by byla spíchnutá horkou jehlou. Navíc platí, že jednou získané know-how ti poslouží při mnoha dalších příležitostech v budoucnu. Věnujte poznání nového skautského vizuálního stylu pár chvil.

9. Tvoř

Až budete vědět, co nový skautský vizuální styl obnáší, můžete s ním začít pracovat. Zkoušejte vytvářet propagační tiskoviny ke svým akcím, navrhněte pro svůj oddíl tričko nebo připravte atraktivní skautské posty na sociální sítě. Zapojit se mohou i všichni ti, kteří si příliš nerozumí s grafickou tvorbou. Skauti a skautky budou moci využít jednoduchý grafický nástroj, se kterým se dá intuitivně vytvářet vlastní grafika za pomoci předpřipravených šablon.

10. Co bude dál?

Postupně se budeme všichni s novým skautským vizuálním stylem seznamovat a uvádět ho do praxe. Můžete se těšit na nástup nového skautského zboží, na interaktivní šablony k tiskovinám nebo na generátor facebookových obrázků. Budeme rádi, když se dozvíme, jak se vám s logem pracuje. A nejen proto se vrhněte do vlastní tvorby!

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 5934x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu