....

Chyba na stránce: JOTA-JOTI - Jak to všechno začalo - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2751-jota-joti-jak-to-vsechno-zacalo?autologin=1"

JOTA-JOTI - Jak to všechno začalo

JOTA-JOTI - Jak to všechno začalo

Celý nápad se zrodil na devátém světovém skautském Jamboree v Sutton Parku v Anglii roku 1957. Operátoři amatérské rádiové stanice GB3SP, která byla na místě provozována, se shodli na tom, že zůstanou s rádiem v kontaktu. Zrodilo se JOTA (Jamboree On The Air).


Během prvních deseti let následoval velký boom, při kterém se připojilo několik desítek zemí. V sedmdesátých letech pak našlo JOTA základnu v Norsku, kde se také v roce 1975 konalo světové Jamboree. Zdejší radostanice LC1J ohromila velkým zapálením a nasazením pro věc.

S příchodem digitalizace se změnilo i JOTA, stejně jako celá komunita radioamatérů. Ještě větší změnou byl však internet, který se objevil v devadesátých letech. V roce 1996 bylo rozhodnuto, že se nově vzniklé JOTI (Jamboree On The Internet) bude konat ve stejném termínu jako JOTA a v roce 2005 vznikla sloučená akce JOTA-JOTI.

 

V poslední době je větší pozornost věnována JOTI, které má v dnešním světě výraznější ohlas a větší potenciál růstu. Myšlenka komunikace napříč kontinenty je tak stále silná a v roce 2007 oslavila své 50. výročí.

 

Letošní ročník je tedy už 59. Aktuální informace můžeš sledovat na oficiálních stránkách JOTA-JOTI, nebo se k nám připoj na události.

 

Za český tým JOTA-JOTI

Pavel Hanosek

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 704x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu