....

Chyba na stránce: První číslo časopisu pro benjamínky nabízí dobrodružství se skřítky - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2777-ben-mina-a-dalsi-kamaradi-vas-zvou-na-dalsi-dobrodruzstvi?autologin=1"

První číslo časopisu pro benjamínky nabízí dobrodružství se skřítky

První číslo časopisu pro benjamínky nabízí dobrodružství se skřítky

Po jarním testovacím čísle nového skautského časopisu Ben Já Mína pro benjamínky vychází jeho první číslo. Podívejte se na náměty, které přináší, a projděte si metodiku. Tentokrát z cesty Bena, Míny, vůdkyně Janky a ostatních dětí, kteří tentokrát potkali skřítky.

Když se na jaře vydávali vedoucí Janka, Ben a Mína a ostatní děti na výpravu, chtěli jsme, aby prožili nevšední dobrodružství a aby je doprovázel někdo hodný doprovázení. Nemohl to být nikdo jiný než svatý Jiří - patron skautů. Ani v dalších číslech časopisu nebudou velká dobrodružství malých dětí chybět – v tom nejbližším o cestě k tajuplné studánce a skřítkovi Fujarovi a jeho osadě a v těch dalších o putování s hvězdou, záchraně ztraceného žezla, nalezení sáčku se semínky a o vesmírném putování. Příběh o skřítcích můžete a nemusíte při své práci s dětmi využít. V časopise najdete náměty na běhací hru s listy, zábavnou svačinu, pokus s vitamínem C, navigování podle mapky, téma pocitů, výrobu lucerny, hraní na běžné nástroje z domácnosti či klubovny a seznámíte se Skřítky z Jablonce nad Nisou.

Časopis Ben Já Mína vznikl proto, aby i nejmladší skautská věková kategorie měla jeden z výchovných nástrojů, které Junák používá. A protože se u takto starých dětí předpokládá, že mnohé z nich ještě neumí číst, byla výzva dát dohromady nosný a smysluplný koncept a ten se pokusit naplnit. Inspirací mezi časopisy byly francouzský Pomme d´Api a česká již bohužel nevycházející Hrana. Největším inspiračním zdrojem však byly knihy nakladatelství Baobab, které mají na české poměry nebývalou grafickou i obsahovou úroveň. Ostatně zakladatelka nakladatelství Tereza Horváthová byla na počátku přemýšlení o koncepci časopisu přítomná.

Pomme d´Api i Hrana mají své výrazné hlavní hrdiny a i my jsme se snažili takové mít. Ben, (já) a Mína i vedoucí Janka mají být jedni z nás, má být možné se s nimi identifikovat, mají ukazovat, že právě v Junáku je možné prožívat radostné dětství a přátelské vztahy.

Obsahově nás vede zadání cílů, vlastní nápady a zkušenosti. Snažíme se o zastoupení všech možných oblastí aktivit, jako jsou tvořivost, poznávání přírody, hudba a divadlo, vyprávění, pohyb a mnohé další. Chceme, aby každé číslo přinášelo vedoucímu nebo rodiči nápady na aktivity s dětmi a dětem zase prostor pro jejich tvořivost a rozvoj. Skloubit obojí dohromady v daném formátu není jednoduché, zvlášť při omezení textu, kterého chceme v časopisu co nejméně. Je to určitě jedna z výzev, kterou se budeme zabývat a u které budeme rádi za vaši podporu a zpětnou vazbu.

Jako pomoc pro vás vůdce jsme vytvořili i metodickou podporu (ke stažení níže) – vůdcům benjamínků by měla dojít spolu s časopisy vytištěná, vy ostatní si ji můžete vytisknout. Najdete v ní jak metodické rady, tak náměty na další aktivity pro benjamínky.

Ke spolupráci na grafické podobě časopisu jsme přizvali zkušené výtvarnice. Eliška Chytková, je autorka obálky a komiksu a její animovaný film O šunce byl nominovaný do Cannes. Spolu s dalšími výtvarnicemi časopisu Ivou Beranovou a Alžbětou Göbelovou jsou absolventky oboru Animovaná tvorba. Práce Mirky Kolářové Šulcové můžete najít například v knize Indigové pohádky nebo Pradědovy pohádky. Jana Nachlingerová je zase autorkou parádních pexes, didaktických kartiček a v nedávné době ji spolu s Rosou Mitnik vyšla kniha To je moje.

Jaký časopis bude a jak vám bude k užitku je i na vás. Vy, kteří s dětmi trávíte společný čas, máte jistě sami plno zkušeností a nápadů, a my budeme rádi, když se jejich sdílením budete na časopisu podílet.

Prostor, který máme k dispozici, je veliký potenciál, pojďme ho společně využít!

Za redakci Julie D.Zemanová

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1297x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu