....

Chyba na stránce: Globální kompas - praktický nástroj pro oddíly, které myslí na svět! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2874-globalni-kompas-prakticky-nastroj-pro-oddily-ktere-mysli-na-svet?autologin=1"

Globální kompas - praktický nástroj pro oddíly, které myslí na svět!

Globální kompas - praktický nástroj pro oddíly, které myslí na svět!

Globální kompas ukazuje směr oddílům, které si chtějí hledat cestu ke zvyšování globální odpovědnosti skautského života.

Děti v oddíle nasávají způsoby komunikace či řešení konfliktů, učí se, kdo má či nemá prostor pro ovlivňování života oddílu, jak se může přistoupit ke každodenní spotřebě, ovlivňují svoje bezprostřední okolí, nebo naopak dávají znamení o vlastní uzavřenosti, během programu tvoří obrazy lidí různými způsoby, které mohou podporovat, nebo naopak bořit zažité stereotypy.

Všechno jednání jedinců i skupin či oddílů má dopady i tam, kde by je nikdo nečekal - blízko, například v nejbližším kontejneru, ale i daleko, například na kakaové plantáži v Ghaně. Život skautského oddílu je velmi barvitý, bohatý, a proto i důsledky jeho jednání mohou působit na různých úrovních.

 

Globální kompas se skvěle hodí pro oddíly, které přemýšlí o místních i globálních důsledcích každodenního fungování oddílu a chtějí nejen vylepšovat vlastní vnitřní procesy, ale také posilovat otevřené postoje a angažovanost svých členek a členů. Funguje jako sebeevaluační čili sebehodnotící nástroj v pěti oblastech života oddílu. Každá oblast obsahuje několik podotázek, jejichž smyslem je otevřít interní diskuzi v oddílové radě o stávající praxi.

Na základě výsledků sebehodnocení nabízí Kompas praktické tipy na činnosti, aktivity či postupy, co může oddíl dělat, pokud se v dané oblasti chce posunout dál. Najdete zde hned několik desítek tipů, jak kterou oblast posílit. Tyto náměty na činnosti můžete použít nejen na tvorbu programu na schůzky, ale také na tábory nebo třeba jako pomocníka při celoročním plánování. Fantazii a možnostem se meze nekladou. A zároveň můžete přidávat i své tipy pro ostatní, pokud se vám něco osvědčilo.

Projdete-li si Kompas a odpovíte na otázky Kompasem pokládané, Kompas vám umožní neustále sledovat váš posun, vyhodnocovat, jak se vám daří přibližovat se vašim vlastním cílům, a propojit se s oddíly, které uvažují podobně.

globalnikompas.cz

Kdo za tím stojí?

Kompas vznikal ve spolupráci se skautskými i neskautskými organizacemi ze Slovenska, Polska, Německa, Slovinska, Řecka a Skotska v rámci projektu Skauti na Zemi.

 

Petra Vacková

petra.vackova@skaut.cz

koordinátorka projektu Skauti na Zemi

      

Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie. Obsah článku je zcela na odpovědnosti NaZemi a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie. Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu zahraniční rozvojové spolupráce.

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1065x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

2 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu