....

Chyba na stránce: Tábor BSA: osobní zkušenost a vše, co tě zajímá z roku 2016 - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2966-tabor-bsa-osobni-zkusenost-a-vse-co-te-zajima-z-roku-2016?autologin=1"

Tábor BSA: osobní zkušenost a vše, co tě zajímá z roku 2016

Tábor BSA: osobní zkušenost a vše, co tě zajímá z roku 2016

Ahoj zvědavci zaoceánských krajin a skautů, o táborech v Americe jsem se dozvěděla od kamaráda, který se BSA programu zúčastnil rok přede mnou. Tehdy mně stačilo pár informací, abych se rozhodla a nabízenou zkušeností si tohle léto 2016 projít. Přiznávám ale, že informací není přespříliš, a tak se chci podělit o svoje. Doufajíc, že vám pomohou se správně rozhodnout, či dle hesla buď připraven se nenechat zaskočit.

Ještě, než se do čtení opřete tak, až dostanete pocit, že je toho příliš: vůbec není. Obecně na „zahraničního skauta“ (jak vám budou říkat, kdo ví, jak se vůbec to Československo jmenuje) na vlastních táborech mají velmi nízké nároky. Hádám, že vychází z praxe. Pokud dokážete odpovídat na otázky v angličtině, pak již teď předčíte jejich očekávání. Role zahraničního skauta není realizovat jejich program (jen formálně), ale hlavně být kulturním přínosem a ukazovat svět za oceánem!

Přihláška: jak to funguje, než přijedu

Výběrový proces probíhá následovně: na základě Vašich přihlášek (kam napište, že věříte alespoň ve vyšší moc, ne, že by je to zajímalo, ale paradoxně je víra v cokoli. Protože víra v něco a sponzor je povinnost pro založení nové jednotky) Vás nabídnou vedoucím kempů, kteří si Vás vyberou. Ano, šance na vybrání máte vysoké, i když mi došel dopis, jak moc si toho mám vážit, prý se nepovede všem. Takže, až budete vykřížkovávat své dovednosti, nebuďte na sebe tvrdí. Díky tomu pouze dostanete větší šance na úspěch.

Další podmínkou je lékařské potvrzení, kde požadují hlavně očkování proti tetanu a motivační dopis. Ten se už k mému vedoucímu tábora nedostal.

Pokud se klepete z angličtiny, ale dokázali byste udělat státní maturitu (aspoň za 4), pak to postačí. Level vyšší než B2 (běžná komunikace na nahodilá témata) už nebudou čekat, ale všichni víme, že dobrá komunikace je klíč. Tak se alespoň naučte nazpaměť otázku o České republice.

Až vám tedy přijde dopis, že vás přijali, pak ihned si zařiďte vízový pohovor (náklady na vízum asi 5000 CZK). Internet sice straší, ale po podání potvrzení o studiu (což u mě, čerstvé odmaturantky, nebylo nic jiného než dopis o přijetí na vysokou) a otázka kam jedu – a vízum jsem dostala. Pak už neotálejte s koupením letenky (náklady: dle internetu 25.000 CZK, přes agenturu se povedlo o 10.000 méně.  Využila jsem tuhle agenturu. PS pro Brňáky: lety z Vídně jsou levnější). Údaje o letu zašlete svému vedoucím tábora. Vyzvednou si vás přímo na letišti. 

Jak probíhá samotný tábor

Jak tedy vypadá tábor? Po vystoupení z letadla Vás pravděpodobně zaskočí jazyk (i když ho znáte ze seriálů). Haha. Nebojte, za týden budete mluvit sami. Pokud Vás to uklidní, tak někteří Amíci si nerozumí ani mezi sebou. Jako třeba Brňák s Pražákem, že jo.

Vedoucí jsou na táborech o týden dříve (i týden po táboru na sklízení je možný) a asi to bude platit i pro Vás. Je to čas na seznámení, nachystání tábořiště a připravení se, seznámí vás s průběhem tábora. Řekněme, že jsme si tento týden prošli, mezitím se zadaptovali na časový posun (prospala jsem celý den a bylo hotovo) a čekáme příjezdu dětí.

(Já stejně přijela o pár dní dřív. Ubytoval mě sám vedoucí tábora, takže i doprava na tábor byla snadná. Mezitím jsem se dospala v pohodlné posteli, dostala zatím stále domácí jídlo, první porci zmrzliny a na všechno se o něco víc připravila. To mi opravdu pomohlo.)

Organizace

Nyní ten největší rozdíl: pro skauty-účastníky tábor trvá týden (má tedy 6 turnusů), poté dostanete asi půl dne volna a další den přijedou další (asi tak 300-500 ks, ano, pouze kluci, 11-17 let), pro které děláte stejný program.  A pozor! Na tábory jezdí celé oddíly (v počtu 6-50 hlav), vedené jedním z rodičů, tento vedoucí oddílu se stará o skauty a vy pouze o program. Tyto oddíly jsou ubytovány v jednom subkempu, jí spolu u stolu, takže vy nikoho na oběd nehoníte, pouze začnete svoji hodinu ve správný čas a o víc se nestaráte.  A teď to začíná být trochu složité, vezměme to odzadu.

Každý den má 6 hodinových bloků, které si skautíci ještě před táborem zaplní 6 různými aktivitami, jako je lukostřelba, plavání, vaření, skautská historie, keramika či jiné dílny, indiánský zákon, kování, střelba, sporty, uzly, astronomie, občanská nauka, základní obecné skautské znalosti. Každá taková aktivita vede ke splněnému bobříku (merit badge – ano, američtí skauti tak na táboře plní jen bobříky, ale jak vidíte, jsou dost zábavné sami o sobě). Jelikož je těchto aktivit mnoho, sdružují se do nadřazených oblastí (area), těch je asi osm (příroda, sporty, outdoor aktivity, střelba, voda, lezení, Trail To Eagle – teoretické skautské znalosti, scoutcraft – praktické skautské znalosti; tábor od tábora se mohou lišit). Vysvětlím na příkladu: oblast příroda nabízí aktivity/bobříky jako astronomie, poznávání kamenů, zvířat, ekologii, poznávání kytek a personálně se o ni stará takových 3-8 lidí, včetně vedoucího oblasti (dle počtu nabízených aktivit). Jestli je to pochopitelné, pak prostě spadnete do jedné oblasti, ve které budete realizovat své aktivity a nic jiného. Nicméně vydržet 6 týdnů přednášet stejné téma může být náročné, tak se nebojte zeptat a s někým se vystřídat – pokud vám to umožní. 

Jak vypadá režim dne, týdne

Takto tedy vypadá typický den: ráno budíček, společný nástup s vyvěšením vlajky, společná snídaně, 3 hodinové bloky programů, oběd, zbylé 3 bloky aktivit, do krojů,  na nástup a večeře. Pak teprve volno! Takto to vypadá od pondělí do čtvrtku, v pátek u nás bylo dopoledne na dodělání bobříku, pokud někdo nějakou lekci vynechal, a odpoledne konečně a poprvé společné hry. Večer byl táborák, od kterého se sedělo na 3 metry daleko a dívalo se na něj jak z amfiteatru (podobné uspořádání laviček kolem) a účastníci si pro nás připravili program. Jednou jsem viděla i oficiálně pálit Americkou vlajku. V sobotu dopoledne se skautíci vyklidili ze stanů, zamávali jsme jim a až do neděle, kdy jsme vítali a ubytovávali další jednotky, jsme měli volno. Mohlo se vyrazit i do města, všichni jsme se naskládali do aut a jelo se nejčastěji do Starbucksu na silnou wifi či do Walmartu na svačinky. Jednou jsme si mohli vzít volno od pátku do neděle a jeli jsme na super výlet do San Fransisca!

Co tam budu vůbec dělat?

Již víte, jak vypadal režim dne a týdne, teď přichází na řadu Vaše práce. Na férovku, pravděpodobně vám, jako jedinému zahraničnímu skautovi, přidělí bobříka Citizenship In The World – občanskou nauku. Budete vysvětlovat různé formy vlády, diskutovat mezinárodní vztahy, práva a povinnosti, důležitost nadnárodních organizací, státní uspořádání, kulturní odlišnosti, americkou hrdost, mluvit o své zemi. Více v odkazech.

(Spadá pod Trail To Eagle, jako jedna z povinných bobříků na získání hodnosti Eagle scout – velice si toho považují. Oni totiž se z vlčete na skauta nestávají automaticky věkem, nýbrž prokázanými schopnostmi. A tohle je nejvyšší skautská hodnost.)

Ke všem bobříkům je vydaná celá brožura (k nahlédnutí online pdf) jako vodítko. Hlavní je ale splnit s vaší skupinkou kompetence (ty si můžete přečíst i na wiki) napsány na první straně. Možná dostanete na výběr, nebo je překecáte na něco jiného, pak celkový přehled je třeba zde. Nebojte, žádný tábor nenabízí všechny. Jo, pak za to dostanete hezkou nášivku!

Pozn. Roku 2013 se kompetence na bobříky měnily, a tak se toho nedržte tak pevně. Navíc, někdy asi sám tábor nenabízí celé splnění bobříka, jen několika kompetencí.

A protože učit jednoho bobříka je málo, dostanete ještě druhého i třetího. Já neučila bobříka, ale základní skautské dovednosti – základy zdravovědy, zásady bezpečného výletu, poznat pár kytek, nebezpečné situace, uzly, jak věšet vlajku. Něco, co byste učili nováčky.

 

Jídlo, finance, pravidla a cestování

Nezmínila jsem, že se mi povedl tábor v Kalifornii, s nádhernou přírodou a blízkostí San Franciska a San José, což byl sen, o kterém se mi ani nezdálo. A tak měli přízvuk, kterému se dá nádherně rozumět. A to nejlepší mexické jídlo v Americe. A plantáže avokád.

I tak. Připravte se na polotovary, plastové talířky (umývat po 500 lidech je zábava na 4 hodiny, kterou jsem si dobrovolně vyzkoušela na vlastní kůži. Příště jsem si raději ten pondělní softball zahrála). Buď zhubnete, nebo přiberete. Vegetariánské menu bylo samozřejmost. Spoustu dětí má potravinové alergie, pro ty se vaří, ale s veganskou stravou mi vstříc nevyšli.

Já po svém táboře moc nenacestovala. Během tábora zmiňované 3 dny, kámoš ale sehnal na webu parťáky a měsíc procestovali.

Zarážející na táboře byla občas nesmyslná pravidla, Američané jsou preventisté. Polovina z nich neumí pořádně plavat, tak si to ověřují testováním. Nesmí se nosit boty s otevřenou špičkou, v přírodě jsou kamínky, nesmí se běhat, co kdyby někdo zakopl a spadl? A všude se musí chodit po dvojicích (buddy system), jako prevence před znásilněním či nařknutím.

Finance

To vás možná zajímá nejvíc. Řekli nám, že o tom nemáme mezi sebou bavit. Jelikož je Kalifornie jeden z nejbohatších států, a nejnižší mzda 10 UDS/hodina, nejnižší platy (vždy týdenní) byly u umývačů 200 USD, pak vedoucí asi 300 USD, pak hlavní kuchař 1000 USD. I tak to prý není žádné terno a pro skauty je tábor cenově veeelmi přijatelný. On ten životní standart je jinde. Pokud budete cestovat, počítejte, že vše utratíte. Na letenku a běžné výdaje bohatě stačí a zbude. Vypláceli mně bohužel šeky, které jsem si složitě v Česku vyřizovala a platila jen poplatky. Hotovost ani na účet mi dát nechtěli (posílat mezi účty různých bank nelze, nebo je zpoplatněno). Známá si přiváží hotovost (do 100.000 USD můžete) a čeká na výhodný kurz. Příště bych to udělala taky tak, nevýhodným kurzem u převádění u šeků jsem přišla o hodně. 

Shrnutí mých pocitů

Nemluvila jsem o lidech, kteří byli úžasní! Co znáte z filmů a seriálů, nelišilo se to. Otevření, vstřícní, přátelští, rádi přehání a občas jsou falešní. Pokud jste otevření, skvěle zapadnete. Užili jsme si opravdu hodně zábavy, i když v půlce nás chytala krize, zvládli jsme ji skvěle (o víkendu jsme skákali do horského potůčku šipky a večer si zapálili oheň. Když nestačilo, křičeli jsme v mrazáku o rozloze 2x2 metry či ujídali zmrzliny). Později byly vidět rozdíly vyšší a nižší třídy, i když jsme pořád nosili unifikované oblečení. Což nebránilo ničemu. Nebýt překvapený z hippies lidí, ještě existují. Zeptejte se jich na jejich cestování a low cost život, který je neuvěřitelně zajímavý. A jak nemůžou vystát všechen ten odpad, 3 plné kontejnery každý týden. Skauti tam nejsou ekologičtí. A nezají zaoceánský svět (pokud tam nenavštěvují rodinu), ten pro ně končí na mexických hranicích. Všude se jezdí autem (tím se přejíždí i mezi obchoďáky v rámci jednoho obchodního centra.)

Musíte podávat vždy dobrý zákaznický servis, protože vás za to platí. A pořád je vše dobré. A nesnažte se vychovávat skauty, to se nedělá. Každopádně mě jako Češku měli moc rádi, respektovala jsem pravidla a plnila svoji práci a navíc, zcela nad očekávání, jsem uměla i anglicky.

Nakonec je tu ta otázka jazyka, jestli se chcete opravdu cítit skvěle, měli byste jet na tábor jazykově vybavení asi úrovní (B1 až) B2. Jinak budete asi zmatení. I tak vás asi překvapí, že nejprve nerozumíte, nebo nemluvíte tak košatě jak ve své hlavě. Mně se stejně ptali pořád na ty stejné otázky, tak jsem stejně odpovídala. Ukažte jim fotky naší krásně zelené přírody, povykládejte o Velikonočních tradicích a historii, krátkých vzdálenostech a budou vás milovat. Nemají bohatou historii, a tak když ukážete architekturu, vytřeští oči. Hlavně se ptejte, kdo zná Prahu – budou o ní nádherně mluvit. Krásněji než vy.

Úplným závěrem bych chtěla říct, že se mi to moc líbilo a přemýšlím o tom si to zopakovat. Finančně taky hezké. Občas to bylo těžké, ale ono je všechno o lidech – a ti to udělali skvělé. Přivezla jsem si spoustu skvělých zážitků. Jen pro tu zkušenost to musím doporučit!

Pro jakékoli dotazy se mě neboj zeptat (abi.malusova@seznam.cz / FB Alžběta Malůšová), a pokud jsi na táboře byl, přidej klidně svoji zkušenost.

Ábi, Alžběta Malůšová, účastnice BSA campu Hi-Sierra 2016

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1565x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Diskuse o článku

8 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu