....

Chyba na stránce: Zemřel Vraťa Řehák - Áček - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/2992-zemrel-vrata-rehak-acek?autologin=1"

Zemřel Vraťa Řehák - Áček

Zemřel Vraťa Řehák - Áček

V noci na sobotu 21. 1. 2017 odešel můj strýc Vratislav Řehák, skautským jménem Áček, bývalý místostarosta Junáka a člen Svojsíkova oddílu.

Skautoval vlastně už od narození - byl synem jednoho ze zakladatelů českého skautingu, Svojsíkova nástupce na funkci náčelníka a velitele Junáka za války, Bohuslava Řeháka.

Vraťa byl jako sedmnáctiletý zraněn, když se zapojil do Pražského povstání. Hned potom začal zase skautovat. V letech šedesátých pracoval jako činovník na obnově českého skautingu, stejně tak i v letech devadesátých, kdy byl po jedno funkční období místostarostou Junáka a v dalším pak místonáčelníkem kmene dospělých a členem ústřední rady. Byl nositelem řady skautských vyznamenání.

Celý život se snažil dělat všechno správně - vždy žil podle svého svědomí, ať už šlo o věci zásadní nebo o maličkosti všedního dne. Neotřesitelná poctivost a opravdovost se promítala do všeho, co kdy dělal. Ať už to byla vědecká práce v Akademii věd, ranní rozcvičky, pořádání otcovy pozůstalosti, prořezávání jabloní či nasazování nové násady na rýč. Když ovdověl, se stejnou opravdovostí se učil vařit, péct a prát. A šlo mu to - jako všechno, co v životě dělal.

Když se dozvěděl, že má nevyléčitelnou nemoc, začal číst odborné knihy a hledat vědecké články na internetu, aby i tuto novou skutečnost svého života uchopil co nejpoctivěji. Navštívil jsem ho naposled týden před smrtí. Poslední dny a hodiny svého života trávil se svým synem, v domě, který postavil jeho dědeček v Turnově. Věděl, že se blíží konec - a nebál se. Snad jenom měl starost, jestli to dobře zvládne. Samozřejmě, že ano.

S ženou Irenou, která jej předešla o dva roky, spolu byli neuvěřitelných sedm desetiletí. Její devadesáté narozeniny tak mohli oslavit zase spolu.

Ti z vás, kdo se budete chtít s tímto mimořádně laskavým, poctivým a opravdovým člověkem rozloučit, bude k tomu příležitost v úterý 31. 1. v 11 hodin v Ústřední obřadní síni Olšanských hřbitovů.

Tomáš Řehák - Špalek

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 828x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu