....

Chyba na stránce: Vyšla nová čísla skautských časopisů. Přečtěte si je! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3076-nova-cisla-casopisu?autologin=1"

Vyšla nová čísla skautských časopisů. Přečtěte si je!

Vyšla nová čísla skautských časopisů. Přečtěte si je!

Už jste dlouho nic nečetli? Je načase to napravit. Nová čísla skautských časopisů toho ke čtení i přemýšlení nabízí víc než dost. Ochutnávku přináší jednotlivé redakce v tomto článku.

Roverský kmen

Máme v organizaci necelých dvacet tisíc lidí nad osmnáct let, ale jen necelých sedm tisíc z nich má nějakou funkci. Diskuze před Valným sněmem, který se uskuteční v březnu, se tak snaží zjistit, proč lidé bez funkce v Junáku zůstávají. Respektive platí registrační poplatky a přitom zdánlivě nejsou aktivní.
Otázkou ale je, zda je špatně, že máme v organizaci tolik členů bez funkce. Je podstatné se ptát, proč by osmnáctiletý rover měl vést děti, když se na to necítí a v jeho kmeni je mu zatím dobře. To stejné se odehrává i v případě sedmdesátiletého oldskauta, který zůstává v organizaci, protože věří v citát „Jednou skautem, navždy skautem“. Při Svojsíkáči a s účetnictvím ale už asi pomáhat nebude.
Nicméně stejně tak je potřeba se zamyslet nad tím, zda skutečně není nějaký problém v motivaci dospělých členů při vykonávání skautských funkcí. Jako hlavní článek aktuálního čísla Roverského kmene jsme se pokusili přispět do tématu předsněmové diskuze s názvem "Dospělí v Junáku". Věříme ale, že i řada jiných článků v aktuálním čísle stojí za to.

Skautský svět

Nové vydání Skautského světa přináší z několika úhlů zajímavé pohledy na současné skautování a hodnoty, na kterých stojí. Skautským hodnotám se věnuje velká část rozhovoru s Eduardem Vallorym, autorem publikace Mezinárodní skauting, který navštívil poslední Mikulášský seminář. Vztahuje se k nim i Šlehyho zajímavý článek o jednom z témat současné předsněmovni diskuze (Měnící se společnost). A hodnotám skautingu se jistě nevyhneme ani při vzpomínání na Jiřího Navrátila.

Magoš


Padesátiletou historii výstupu na vrch Melechov v Posázaví – tradičně první akci kalendáře Kmene dospělých v novém roce – připomíná ilustrace na obálce oldskautského magazínu i reportáž uvnitř čísla. Po celé půlstoletí je neúnavným účastníkem výstupu i dnes 90letý (!) doyen ledečského skautingu Stanislav Kovařík – Sonny.
O aktivním zapojení oldskautů do projektu Skautského institutu Hrdinové války vypovídá vzpomínka na Pavla Windera – talentovaného skauta-hudebníka (známého i ze snímků Ladislava Sitenského ve výpravné fotoknize Se skautským pozdravem), jehož životní i uměleckou dráhu ukončila v roce 1943 deportace do koncentračního tábora Osvětim…
Nejen pro oldskauty jsou ale jistě zajímavé i informace o loňské sbírce na podporu výcviku asistenčních psů, rozvoji mezinárodních kontaktů českých oldskautů v rámci ISGF či zamyšlení nad žhavým tématem sněmové diskuse Dospělí v organizaci. Toto vše na pouhých dvanácti stranách supplementu Skautského světa. Magoš najdete taktéž v elektronické podobě přímo tady.

Skauting

Únorové číslo Skautingu se pouští do prozkoumání našeho vztahu k přírodě. Kromě metodických článků můžete i nasát inspiraci v rozhovoru s Markem Orko Váchou. Mimo hlavní téma časopis nabízí zkušenosti s táborem, který se obešel bez bodování a CTH, informace o nových odborkách nebo nástroj, se kterým se může středisko podívat na možné důsledky své činnosti. Neměla by vám utéct ani to, jak se v Kanadě poprali se změnou stezek a novým výchovným programem. Nejnovější číslo si můžete prohlédnout nebo stáhnout přímo na casopisy.skaut.cz.

Světýlko

Únorové Světýlko se věnuje tradicím a svátkům. Začíná dnem zamyšlení, připravuje čtenáře na svátek sv. Jiří a větší prostor věnuje i Velikonocím. Děti si mohou za pomoci dospěláka uplést pomlázku či sami vyrobit jednoduchý recyklo velikonoční výrobek. Redaktorský vlček/světýlko pokračuje zadáním dalšího úkolu, tentokráte reportáže z výpravy o alespoň třech fotografiích či ilustracích. Nechybí ani ukázky již odevzdaných úkolů a je z čeho vybírat. Zkuste se i s vaším oddílem zapojit, děti z vašeho oddílu budou nadšené, když uvidí svoji práci na stránkách Světýlka a navíc získají nášivku na kroj.

Cyklistická strana připravuje děti na výměnu lyží za kola. Formou pracovního listu se mohou seznámit s pravidly provozu a dopravními značkami. Další pracovní listy se věnují dobrému skutku či hlavním postavám symbolických rámců vlčat, světlušek a žabiček. Nezapomínejte, že i vaše činnost se může stát součástí obsahu časopisu, stačí poslat několik vybraných fotografií z povedené akce s krátkým popisem na mail: svetylko@skaut.cz, děkujeme!

V čase, kdy se Světýlko dostává do schránek je také na Křižovatce ke stažení Manuál k použití aktuálního čísla. Inspirujte se k použití časopisu na schůzce!

Skaut

V únorovém Skautu nechybí pokračování mezidružinové soutěže MISE Svojsíkův závod, která se novými úkoly dostává do své druhé poloviny. Novinkou únorového čísla je comics hrdinové války, který se věnuje skautkám a skautům padlým za 2. světové války. Comics vybízí k hledání dalších hrdinů, zpracování příběhu a získání badatelského odznaku. Občas se stává, že dospělí, kteří by měli děti chránit, jim naopak ubližují. Někdy to dělají naschvál a někdy si to neuvědomují. Únorový Skaut se věnuje právě takovým situacím

V článku “Zastavme sedmý kontinent” si čtenáři mohou vyzkoušet vyrobit tři originální recyklovýrobky, v textu Podle nosa poznáš kosa je čeká seznámení s ptáky a jejich poznávání, dalším dílem pokračuje odborka fotografování, nechybí zdravověda věnující se popáleninám a omrzlinám a rubrika Jak na stezku se věnuje oblasti “osobní rozvoj”. 

Benjamína

Nové číslo časopisu pro nejmenší členy Junáka se loučí se zimou a vítá jaro - a nabízí pro to spoustu námětů i vám. Můžete se ponořit do luštění zprávy napsané neviditelným inkoustem nebo výroby kastanět, Jaro také vybízí k seznámení s navrátilci z jižních krajů a dalšímu poznávání přírody. Nechybí originální desková hra ani soutěž o knihu. K časopisu pro benjamínky určitě využijete i metodickou přílohu, která nabízí další tipy na program s časopisem i bez něj.

Únorové číslo Skautingu se pouští do prozkoumání našeho vztahu k přírodě. Kromě metodických článků můžete i nasát inspiraci v rozhovoru s Markem Orko Váchou. Mimo hlavní téma časopis nabízí zkušenosti s táborem, který se obešel bez bodování a CTH, informace o nových odborkách nebo nástroj, se kterým se může středisko podívat na možné důsledky své činnosti. Neměla by vám utéct ani to, jak se v Kanadě poprali se změnou stezek a novým výchovným programem.

Save

Save

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1498x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu