....

Chyba na stránce: Švédská základna Kopparbo v srdci skandinávské přírody je otevřena tobě i tvým přátelům. - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3089-svedska-skautska-zakladna-kopparbo-je-padesatihektarovy-raj-v-srdci-skandinavske-prirody-kam-se-muzes-vyhodne-dostat-sam-sama-nebo-se-svymi-roverskymi-prateli-a-to-i-na-kratsi-dobu?autologin=1"

Švédská základna Kopparbo v srdci skandinávské přírody je otevřena tobě i tvým přátelům.

Švédská základna Kopparbo v srdci skandinávské přírody je otevřena tobě i tvým přátelům.

Kačka Škopová, řečená Cibule, na švédské základně Kopparbo prožila kus nezapomenutelného léta, a proto se rozhodla podělit se s tebou o zkušenosti. I ty máš tedy možnost zažít kromě dechberoucí přírody také otevřenost místních skautů, volný hiking bez stanu a mnoho dalšího. Koukni níže na pár praktických informací:

Základna se nachází asi 3 hodiny cesty od Stockholmu. I když jí v mapě ESVP nenajdeš, místní skauti jsou na dobrovolníky dobře připraveni. Vítají je doslova s otevřenou náručí, a když není extrémní nával, skupina 1 – 5 ti roverů nad 17 let zde může přiložit ruku k dílu bez sáhodlouhého papírování.

Základna je otevřena od května do října a přijet můžeš, na jak dlouho chceš. Místní budou ale rádi, když se zdržíš déle než 14 dní. Pro délku pobytu nicméně fixní pravidlo není, vše je na domluvě. Příjemným pravidlem je naopak proplacení cestovních náhrad dobrovolníků po Švédsku. Milým překvapením je také plat, přibližně 100 SEK/den, pokud se zdržíš na 3 – 4 týdny. Nádhery pozdních západů slunce u jezer s absolutním tichem jsou ale podle Cibule tou nejcennější a doslova nezapomenutelnou odměnou.

Dobrovolná činnost je velmi rozmanitá. Můžeš sekat trávu, řídit traktor, čistit lodě či jistit děti na lezeckých věžích nebo při lanových aktivitách. Vždy je s pečlivostí dbáno na všeobecnou spokojenost dobrovolníků – budeš mít dostatek volného času, který můžeš strávit třeba v sauně nebo ježděním na lodičkách. K tomu se navíc vždycky moc dobře najíš. Švédi chtějí mít jistotu interakce zahraničních dobrovolníků, proto se snaží pracovní týmy různě obměňovat, pokud tedy přijedeš ve skupině (max 5 lidí) nebudeš celou dobu jen se svými, a tím se ti naskytne skvělá příležitost procvičit cizí jazyk. To však zdaleka není jediné plus, které ti pobyt přinese.

Od Švédských skautů se toho můžeš spoustu naučit: jejich vázané stavby dosahují nečekaných rozměrů, jejich vaření v přírodě je opravdu důmyslné a navíc okořeněné povídkami o medvědech, losech a lovcích. Pokud se ti v oblasti Kopparba zalíbí a budeš ji chtít poznat ještě lépe a ideálně po svých, můžeš vyrazit na několikadenní hike. Rezervace Malingsbo – Kloten je plná značených tras, dřevěných přístřešků a chatiček s ohništi cca pro 6 osob, stan tedy opravdu brát nemusíš a užiješ si trampování nalehko.

Pokud chceš všechno tohle zažít a vyrazit dobrovolničit třeba i společně se svými roverskými kamarády, neváhej a napiš email místnímu headhunterovi Andreasovi Johansonovi na vernerandreas@hotmail.com. Obecné dotazy můžeš směřovat na
kopparbo@kopparbo.com. Ochota je v Kopparbu samozřejmostí a komunikace s personálním je radostí.

Nezapomeň svůj výjezd nahlásit také zahraničnímu odboru Junáka na international@skaut.cz, rádi ti pomůžeme s přípravami a reprezentací českého skautingu na místě.

Markéta Byrtusova, koordinátorka mezinárodní spolupráce

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2744x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu