....

Chyba na stránce: Bratr Eda Marek - Hroznýš dnes slaví 100. narozeniny. Gratulujeme! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3110-bratr-eda-marek-hroznys-dnes-slavi-100-narozeniny-gratulujeme?autologin=1"

Bratr Eda Marek - Hroznýš dnes slaví 100. narozeniny. Gratulujeme!

Bratr Eda Marek - Hroznýš dnes slaví 100. narozeniny. Gratulujeme!

Právě dnes se dožívá sta let bratr Eduard Marek - Hroznýš, celoživotní skaut, člen Svojsíkova oddílu a nositel Řádu stříbrného vlka.
 
Milý Hroznýši,
 
s radostí Ti blahopřejeme k krásnému životnímu výročí, které dnes slavíš.
Rádi bychom Ti při této příležitosti poděkoval za vše, co jsi během svého veskrze skautského života udělal ve prospěch skautingu.
Těší nás, že jsi díky svým pevným postojům a věrnosti skautské myšlence, vzorem i pro současnou generaci skautek a skautů.
Do dalších let Ti přejeme stále hodně zdraví, pohody, elánu a dobré nálady.
 
Bratr Hroznýš se narodil 17. března 1917 v Praze a již od mládí se aktivně věnoval skautingu. V 17 letech vstoupil do skautského katolického sboru Legio Angelica. O rok později na letním táboře na Šumavě v Kunkovicích u Čachrova složil svůj skautský slib a následně se na Žižkově ujal vedení družiny Čápů sboru Legio Angelica.
 
Za 2. sv. války byl za pomoc svému židovskému kamarádovi odsouzen na několik měsíců.  Po propuštění nastoupil do firmy BNANAS a. s. v Praze, ilegálně se opět vrátil ke skautování a jako spojka se aktivně účastnil Pražského povstání. Po osvobození se stal vůdcem oddílu.
 
Po komunistickém puči v únoru 1948 v Praze společně s přáteli založil odbojovou skupinu „Dr. E. Beneš“, která byla napojena na francouzskou špionáž; skupina byla ale záhy prozrazena a br. Hroznýš byl odsouzen za protistátní činnost ve skupině Richarda Lederera na deset let; jeho manželka byla odsouzena na 11 let a jejich tehdy pětiletý syn Eduard putoval do ústavu v Počernicích. Byl vězněn v lágru Svatopluk v Horním Slavkově, po dvou letech byl přes Bory transportován do lágru Mariánská v jáchymovské oblasti, kde třídil uranovou rudu.
Z vězení byl propuštěn po sedmi letech, v roce 1956, na podmínku. Znovu se začal ilegálně věnovat skautingu.
 
Na jaře roku 1968, když byla činnost Junáka nakrátko povolena, se podílel na obnovení karlínského skautského střediska. Byl také zvolen předsedou obvodní rady Junáka na Praze 2. Před zrušením Junáka   roce 1970 stačil zorganizovat v obvodu Praha  2 poslední letní skautské tábory.
Po listopadu 1989, při obnově činnosti Junáka, byl znovu zvolen do funkce předsedy obvodní rady Junáka Prahy 2.
Je dlouholetým členem čestného Svojsíkova oddílu a Skautského oddílu Velena Fanderlíka.
 
Lenka Šablová
asistentka starosty
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1189x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu