....

Chyba na stránce: Zástupkyně evropského skautského výboru na valném sněmu vyzdvihla přínos Junáka - českého skauta - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3132-na-valny-snem-zavitala-letos-i-zastupkyne-evropskeho-vyboru-wosm-hulda-solrun-gudmundsdottir-a-vyzdvihla-prinos-junaka-ceskeho-skauta?autologin=1"

Zástupkyně evropského skautského výboru na valném sněmu vyzdvihla přínos Junáka - českého skauta

Zástupkyně evropského skautského výboru na valném sněmu vyzdvihla přínos Junáka - českého skauta

Letošní Valný sněm Junáka – českého skauta ve Velkém Meziříčí přilákal i zástupce Světové organizace skautského hnutí . Hulda Solrun Gudmundsdottir je členkou Evropského skautského výboru, ale i bývalou zahraniční zpravodajkou islandského skautingu, ve kterém stále aktivně působí v současnosti např. v organizačním týmu jedné z největších mezinárodních skautských akcí - Moot 2017.


Pozvání na sněm přijala podle svých slov s nadšením, protože má k naší zemi nejen pozitivní osobní vazby, ale ráda také využije příležitosti blíže poznat český skauting, který na ni vždy působil velmi dobrým dojmem. Zároveň vyslovila potěšení nad faktem, že Strategie Junáka – českého skauta do velké míry souzní se strategií WOSM.

Hulda ve své řeči vyzdvihla mezinárodní rozměr skautingu, především sdílení základních skautských hodnot po celém světě, které dětem předávají jejich vedoucí. Dobrovolná práce vedoucích na lokální úrovní je dle jejích slov základním stavebním kamenem světového skautského společenství, a patří jim proto velký dík. Čeští skauti by zároveň měli být pyšní na vše, co dokázali i na své dobré jméno.

V rámci sobotního programu využili někteří účastníci sněmu také možnost zapojit se do diskuse a položit Huldě své dotazy. Jedním z témat hovoru byla její cesta od skautských začátků až do evropského výboru WOSM. Skautingu propadla při svém prvním mezinárodním skautském zážitku z Australského Jamboree, kde oslavila s bezpočtem lidí mnoha kultur a vyznání Vánoce. Tehdy se rozhodla zasvětit práci pro světové skautské společenství svůj volný čas.

Zároveň poukázala, jak mezinárodní rozměr skautingu pomáhá na národní úrovni. Podle posledních průzkumů WOSM zůstanou členové národních skautských organizací se zahraničním skautským zážitkem registrovaní až o pět let déle a mají větší ochotu aktivně v organizaci pomáhat. Existují také finanční fondy, které je možné využít pro realizaci skautských akcí s mezinárodním přesahem. Větší programy podporuje Ledership Training Fund, zatímco menším projektům přispívá iniciativa Friends of Scouting in Europe. Hulda proto závěrem diskuze znovu vyzvala k využití potenciálu mezinárodního skautingu jak pro jednotlivce, tak i pro celou organizaci.

Markéta Byrtusová, asistentka zahraničního zpravodaje

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 908x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu