....

Chyba na stránce: Představujeme dlouho očekávané skautské odborky - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3156-skautske-odborky?autologin=1"

Představujeme dlouho očekávané skautské odborky

Představujeme dlouho očekávané skautské odborky

Nedávno dorazily z tiskárny roky očekávané odborky. Můžete si koupit vlastní výtisk, nebo je objednat rovnou pro všechny své členy. Všechny potřebné informace od odborkách jsou k dispozici na webu odborky.skaut.cz.

Co jsou to odborky?

Cílem odborek je povzbudit a prohloubit zájem dětí i dospívajících o nové činnosti a umožnit jim specializovat se na konkrétní oblast. Prostřednictvím odborek můžete holky a kluky vést k rozvoji ve specializovaných dovednostech, nechat je vyniknout v oblasti jejich zájmu, zájmy jim rozšířit a třeba je i nasměrovat je k výběru budoucího povolání. Odborky vycházejí ze skautské výchovné metody. Cílí na individuální rozvoj, podporují družinový systém, pobyt v přírodě, zapojují průvodce a využívají učení se zkušeností. Doplňují stezky, které jsou zaměřené na všestranný rozvoj.

Seznam odborek

Chceme, aby odborky reagovaly na dobu a byly stále aktuální. Odborky jsou staré skoro jako český skauting sám. První vznikly ještě za Rakouska-Uherska. Např. odborka LYŽAŘ, to byla tehdy novinka. Lyžování bylo v té době u nás téměř neznámé. A přitom to byl skvělý vynález, díky kterému se tehdy v zimě nejeden dědeček a prababička dostali do školy, nakoupit a do kostela. Odborky prostě pomáhaly rozvíjet se v činnostech, které byly aktuální. Předchozí vydání odborek  z roku 1998 však už aktuální nebylo. Mimo to obsahovalo věci, které se v oddílové praxi neosvědčily. Proto vznikly nové odborky s ambicí reagovat na dobu a být jednoduchým a praktickým pomocníkem v oddílové výchově.

Z toho důvodu zůstává jejich soubor stále otevřený. Aktuální seznam odborek najdete tomto plakátu. Ve chvíli, kdy některý z úkolů zastará, vyměníme jej. Ve chvíli, kdy zastará celá odborka, bude vyřazena a nahrazena odborkou aktuálnější. Například až odborka Smartphonista/Smartphonistka přestane být aktuální a místo chytrých telefonů se bude používat něco ještě více hi-tech, nebo až odborka Geocacher/Geocacherka zastará proto, že geocaching přestane být populární.

S novými náměty a trendy se může soubor odborek také rozrůstat. Prakticky se to projeví tak, že nová nebo změněná odborka bude ke stažení na webu odborek. Až bude po několika letech vydán dotisk, bude obsahovat provedené aktualizace také tištěná podoba, kterou si budete moci koupit.

Plníte v oddíle tradiční odborku, která je dobrá a umíte si představit, že by se dala popsat pomocí odborkového pracovního listu? Nebo vám na seznamu nějaká nová odborka chybí? Dejte nám vědět na odborky@skaut.cz, zvážíme její přidání :)

K odborkám vycházejí také články v časopise Skaut (už vyšly např. články Fotograf/Fotografka, dále Geocacher/Geocacherka, Meteorolog/Meteoroložka a další budou přibývat). Věříme, že si každý najde tu svou a zapojíte je do programu!

Vaše dotazy

Zajímá vás, jakým způsobem bude probíhat přechod na novou verzi odborek, kdy budou nášivky, nebo proč mají některé odborky zvláštní názvy? Můžete mrknout na stránku FAQ, jestli podobné otázky už nebyly zodpovězeny. A pokud máte k odborkám nějaký jiný dotaz, či připomínku, opět nám můžete napsat!

Kde odborky seženu?

Odborky je možné za 200 Kč koupit na skautském obchodě, skaut.cz/obchod, nebo si je můžete stáhnout. Najdete tu všechny odborkové listy, plakát všech odborek, obrázky nášivek, i brožurku k odborkám.

Co nové odborky obsahují

  • pevné desky formátu A5 s průhlednou kapsou na vnitřní straně, přepásané gumičkou
  • brožuru
  • 56 listů jednotlivých odborek
  • plakát A2

 

Z TDC
Petra Daněčková (Peťule)
redaktorka interní komunikace

Save

Save

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2673x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu