....

Chyba na stránce: Zemřela sestra Vlasta Macková, čestná náčelní Junáka – českého skauta - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3161-zemrela-sestra-vlasta-mackova-cestna-nacelni-junaka-ceskeho-skauta?autologin=1"

Zemřela sestra Vlasta Macková, čestná náčelní Junáka – českého skauta

Zemřela sestra Vlasta Macková, čestná náčelní Junáka – českého skauta

V úterý 18. 4. zemřela ve věku nedožitých 97 let sestra Vlasta Macková, čestná náčelní, seniorka Sboru nositelek Řádu stříbrného trojlístku, členka Svojsíkova oddílu a nositelka bronzové medaile WAGGGS. Třikrát se podílela na znovuobnovení českého skautingu, pracovala jako zahraniční zpravodajka a opakovaně působila ve funkci náčelní dívčího kmene. Čest její památce.

Vlasta Macková (rozená Litochlebová) se narodila 5. května 1920 v České Třebové. Od dětství vyrůstala se skautingem, její otec se stal okresním zpravodajem Junáka, maminka pomáhala vést dívčí oddíl v Hradci Králové, kam se ve 30. letech rodina přestěhovala. V roce 1931 se zúčastnila jako šotek Slovanského jamboree v Praze, později ještě podobných setkání v Polsku a Jugoslávii. V roce 1937 byla vybrána jako delegátka českých skautek na Silver Jubilee – Stříbrné jubileum amerických skautek. Zde navázala doživotní mezinárodní kontakty i přátelství.

V roce 1939 se rodina přestěhovala do Prahy, kde Vlasta začala navštěvovat Filozofickou fakultu Karlovy univerzity. Do školy ale chodila jen několik týdnů, neboť v říjnu 1939 byly vysoké školy zavřeny. Za války absolvovala abiturientský ekonomický kurz a také přispívala do časopisu Zákon mládí.

 

Tehdejší náčelní Vlasta Koseová ji oslovila s nabídkou dělat tajemnici dívčího kmene a později i zahraniční zpravodajku, obě nabídky Vlasta Macková přijala. Věnovala se také pořádání lesních škol a navazování a udržování zahraničních kontaktů. Po zákazu Junáka v roce 1950 se věnovala rodině, ale dál udržovala bohatou korespondenci se svými zahraničními přáteli. V období tzv. pražského jara v roce 1968 se stala v obnoveném Junáku českou náčelní a federální místonáčelní skautek, bohužel pouze na dva roky, jelikož v roce 1970 byl Junák opět zakázán.

Vlasta opět pomáhala s obnovou a byla do roku 1992 náčelní skautek. Snažila se hlavně o zapojení českého skautingu do světových organizací, zúčastnila se mezinárodní konference skautek v Singapuru. V té době jí bylo již 70 let, takže při dalším sněmu nekandidovala a přenechala místo náčelní mladším. Stala se čestnou náčelní Junáka, ale i nadále s radostí přijímala pozvání na dívčí lesní kurzy a školy a potkávala se při všech možných příležitostech s mladšími generacemi skautek. Zúčastnila se ještě i oslavy Století skautek, která proběhla před necelými dvěma lety ve Skautském institutu v Praze.

Více o životním příběhu ses. Vlasty Mackové si můžete přečíst na stránkách Paměti národa a krátkou vzpomínku na stránkách Svojsíkova oddílu.

Poslední rozloučení se sestrou Vlastou proběhne v úzkém rodinném kruhu.
Věnujme jí tichou vzpomínku na společných setkáních či schůzkách.
 
Lenka Šablová
asistentka starosty

Save

Save

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1271x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu