....

Chyba na stránce: Příklad dobré praxe: Jirenský swap aneb jak se skautky a skauti z Jiren chopili lokálního projektu s globálním přesahem - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3177-priklad-dobre-praxe-jirensky-swap-aneb-jak-skautky-a-skauti-z-jirn-chopili-lokalniho-projektu-s-globalnim-presahem?autologin=1"

Příklad dobré praxe: Jirenský swap aneb jak se skautky a skauti z Jiren chopili lokálního projektu s globálním přesahem

Příklad dobré praxe: Jirenský swap aneb jak se skautky a skauti z Jiren chopili lokálního projektu s globálním přesahem

"Během aprílové soboty ožil kulturní dům v Jirnech u Prahy vzájemným darováním nevyužívaných věcí, které se konalo v rámci třetího ročníku projektu Skautský dobrý skutek," píše Jana Jiříková a pokračuje dále...

Dobrovolníci především z řad jirenského skautského střediska se sešli v kulturním domě již v pátek odpoledne, aby přichystali stoly, věšáky, výstavu výtvarných děl žáků ZŠ a výstavu o výrobě bot, kterou získali ve spolupráci se Skauty na Zemi od neziskové organizace NaZemi, za což jim moc děkujeme.

Celou sobotu pak do kulturního domu přicházeli lidé s dalšími věcmi, které chtěli věnovat a jiné si zase odnášeli. Pro získání zpětné vazby vyplňovali dotazníky a ukázalo se, že většina zúčastněných byla velmi spokojena a někteří by podobnou akci uvítali i dvakrát do roka.

 

V případě Jirenského swapu se jednalo o vykonání dobrého skutku jak pro účastníky, kteří se zbavili přebytečných předmětů a na oplátku mohli získat jiné, tak pro životní prostředí. To je ničeno nadbytečnou produkcí nových věcí, které velmi brzy končí své životy na skládce, což platí především v případě oblečení. Obvykle ho nosíme jen několikrát a pak ho hodíme do popelnice. Přitom se na obyčejné bavlněné tričko nebo džíny spotřebuje mnoho litrů pitné vody, pesticidů a energie a téměř nevolnické práce. Navíc se podle statistických údajů z roku 2011 v Česku do běžné popelnice vyhodilo přibližně 200 tun textilu, přičemž odhadem 98 % z něj mohlo najít další využití. Toho se bohužel dočkají asi jen 3 %.

Na swapu se nejčastěji objevovaly právě různé druhy oděvů a knih, dále pak hračky, věci do domácnosti, boty a kabelky. Mohli jste ale najít i lyže nebo kočárek. Všechny zbylé věci si odvezl Potex, dali jsme také dopředu vědět všem okolním dětským domovům, sociálním ústavům a školám, které by to mohlo zajímat. Pozvali jsme i správkyně místních knihoven, aby si vybraly, co je zaujme.

Byla to zajímavá zkušenost pro všechny z nás. Věřím, že nejen organizátorům, ale i návštěvníkům přinesl Jirenský swap možnost zamyšlení se nad svým vztahem k nakupování a jeho dopadu na životní prostředí, protože množství věcí, které průměrný český člověk zbytečně skladuje, je přímo šokující.

Zdánlivě se mnoho nezměnilo, ale neméně důležitá, i když naprosto neviditelná je změna myšlení.

Pokud Vás swapování zaujalo, snad se i s Vámi setkáme na příštím ročníku Jirenského swapu. A do té doby? Není nic těžkého zorganizovat podobné "výměnné" setkání pro své přátele a blízké, případně můžete něco darovat nebo získat na webové stránce nevyhazujto.cz

Velké dík za zdařilý projekt a za svolení, že o něm můžeme podat zprávu dále.

Petra Vacková

petra.vackova@skaut.cz

Koordinátorka projektu Skauti na Zemi

Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie. Obsah článku je zcela na odpovědnosti NaZemi a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie. Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu zahraniční rozvojové spolupráce.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1220x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu