....

Chyba na stránce: Zahajte léto se skautskými časopisy! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3261-casopisy-cerven-2017?autologin=1"

Zahajte léto se skautskými časopisy!

Zahajte léto se skautskými časopisy!

Skautské časopisy se, stejně jako jejich čtenáři, chystají na prázdniny. Rozhodně byste je při balení na tábor nebo expedici neměli nechat doma. Najdete v nich spoustu inspirace, zajímavé čtení i návody na letní program. Směle do čtení!

Ben Já Mína

Předprázdninové číslo Ben Já Míny, časopisu nejen pro skautské předškoláky, své čtenáře zavede na cestu, která už snad nemůže být dobrodružnější. Je to totiž cesta do vesmíru!
Při prvním přistání se protáhnete s pomocí jógy, a zjistíte, zda vesmírné posádky třídí odpadky. Spoustu toho vyrobíte a spočítáte i při letu raketou. Čeká vás také mezipřistání na Měsíci, kde si zahrajete na mimy. Posilníte se tou správnou stravou kosmonautů a odpočinete si na mezinárodní vesmírné stanici. To vše a mnohem více se dozvíte v posledním čísle BJM! Už zbývá jen si dát pozor na černé díry a nebezpečné pásy letících meteorů při cestě zpátky na zem a vesmírné dobrodružství může začít! 10, 9, 8, 7, .... START!

K časopisu vychází i metodika, která vám poskytne řadu dalších námětů pro program s benjamínky. 

Světýlko

Červnové Světýlko zve v úvodu k účasti na Umělecké šestce 3.-5.11.2017 v Mostě. Vyzkoušejte si na táborech uměleckou šestku nanečisto, soutěžními tématy jsou divadlo, zpěv a výtvarka… Předtáborové číslo se v několika rubrikách věnuje prázdninovým tématům. Vybízí k výrobě osvěžovače vzduchu do stanu či repelentu proti dotěrným komárům, inspiruje k vyzkoušení 13 bobříků Jaroslava Foglara, seznamuje s dvěma prázdninovými svátky, nebo varuje před jedovatými rostlinami. Redaktor časopisu Světýlko končí posledním úkolem a to je zaslání obrázku nebo fotografie z tábora s krátkým popisem. Kdo zvládne zaslat všech pět úkolů do 20.8. bude v zářijovém čísle jmenován Redaktorem časopisu Světýlko a získá příslušnou odborku.

V současné době začíná redakce Světýlka plánovat další ročník časopisu. Pokud budete mít jakékoliv připomínky k obsahu či náměty na to, co byste si přáli jinak, co by vám pomohlo při práci s časopisem v programu oddílu, nezapomeňte napsat na mail svetylko@skaut.cz.

Skaut

Červnové číslo SKAUTa nabízí hned několik námětů na táborovou družinovou činnost. Inspiruje k výrobě táborové stoličky, či ke stavbě pece podle skautského oddílu Andromeda Velký Týnec. Také představuje Cestu k vrcholu od pardubických skautů, kterou můžete nastartovat na táboře a věnovat se jí během dalšího skautského roku.

Posledními rychlými úkoly končí mezidružinová soutěž Mise Svojsíkův závod, do prázdnin budeme znát postupující do celostátního finále a i ostatní na stupních vítězů. Podle výsledků ale ještě nemá nikdo nic úplně jisté. Že jste se do Mise se svým oddílem nezapojili? Vyzkoušejte si jednotlivé disciplíny soutěže na táboře, určitě zpestří družinový program.

Roverský kmen

Jako je léto v mnohých ohledech vrcholem celého roku, toto číslo je pomyslným vrcholem celého časopisu. Pomyslným vrcholem proto, protože samozřejmě jedeme dál a budeme zdolávat vrcholy další. Toto číslo ukončuje jubilejní dvacátý ročník Roverského kmene. Držíte v rukou sté číslo.
Sami jsme si důležitost tohoto výročí neuvědomili do chvíle, než jsme na tomto čísle začali pracovat. Co je více neuvěřitelné, že časopis po většinu doby vznikal bez internetového připojení a každodenního přístupu k počítačům, jako jsme dnes zvyklí? Nebo že bez přerušení funguje už dvacet let funguje na stejném principu “roveři roverům”?
Během průzkumu historií časopisu jsme narazily na úvodník bývalého šéfredaktora Mimiho: „Buďme hrdí, že máme svůj časopis, a snažme se ho co nejvíce ovlivňovat. Je přece skvělé, že si roveři a roverky mohou navzájem vyměňovat své zkušenosti, říci si, co mají na srdci, dát o sobě vědět.” I po čtrnácti letech bychom napsali přesně to samé. Doufáme, že možnost ovlivňovat podobu Kmene je cítit i mimo redakci. Napište nám, jaký byste chtěli Roverský kmen v dalších dvaceti letech mít.

Roverský kmen před dvaceti lety nevznikl pod taktovkou uceleného strategického plánu, jak bychom se v dnešní době mohli domnívat. Byl to spontánní nápad, který vyšel.
Přáli bychom si, aby každý náš nápad, vize, představa a sen dostal šanci získat konkrétní podobu. Ať už se jedná o nový skautský časopis, velkou letní expedici do USA nebo nápad uspořádat světové jamboree v Praze.

Skauting

 

V závěrečném čísle tohoto ročníku se Skauting věnuje dobrodružství, ale ne ledajakému dobrodružství,  nýbrž opravdovému dobrodružství. Trojce článků Dobrodružství našeho života, Překročit komfortní zónu a Jak připravit dobrodružství? se pokouší k opravdovému dobrodružství přiblížit, jak je to jen možné. V sekci Fórům jsme zvedli téma přechodu skautů a skautek do vedení oddílu, Sezónní příroda vybídne k družinovým výpravám a z Rozhledny lze zahlédnout, jak vypadá romský skauting. To a mnoho dalšího je pro vás připraveno ke zpříjemnění letních dnů letošních prázdnin.

 

Skautský svět

 

Šípkova esej, rozhovor s novinářem Petrem Třešňákem nebo reportáž z Islandu - to všechno vás čeká při pročítání posledního vydání Skautského světa v tomto školním roce. Neváhejte ani chvíli a směle do toho! Celé představení časopisu najdete tady. 

 

 

 

Magoš

Už obálka předprázdninového čísla přílohy Skautského světa MAGOS zve členy Kmene dospělých na tradiční oldskautský táborPrachovských skalách. O tom, že akce s 22letou tradicí je skvělou příležitostí k setkání zájemců z řad všech generačních vrstev KD, dokazuje i pozvánka uvnitř čísla: Program tábora pod skalním hradem Pařez představuje 85letý doyen Jaroslav Chládek i o bezmála dvě generace mladší Petra Zajícová a Libor Čermák.
Z aktuálních témat obsahu lze doporučit „skautskou stopu“ 75. výročí Operace Anthropoid nebo reportáž ze setkání exilových skautů – Exiloree 2017 – ve Foglarově Sluneční zátoce u Ledče nad Sázavou. Čtenářským magnetem může být i nakouknutí do labyrintu mýtů a legend Gilwellského kruhu.
Bohužel, toto číslo „magoše“ je pro členy Kmene dospělých zároveň posledním, které dostávají do rukou: Rozhodnutím Náčelnictva Junáka bude oldskautská tematika od podzimu integrována do společného časopisu pro dospělé, Skautského světa. Samostatná příloha KD se tak i vtipným grafickým jinotajem na obálce se svými čtenáři loučí…

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 649x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu