....

Chyba na stránce: Pozitivní a negativní dopady skautských akcí - inspirujte (se) a sdílejte, co (ne)funguje - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3332-pozitivni-a-negativni-dopady-skautskych-akci-inspirujte-se-a-sdilejte-co-ne-funguje?autologin=1"

Pozitivní a negativní dopady skautských akcí - inspirujte (se) a sdílejte, co (ne)funguje

Pozitivní a negativní dopady skautských akcí - inspirujte (se) a sdílejte, co (ne)funguje

"Nejprve příběh o jaru v řece Moravici: Ostrovu, na kterém naše středisko táboří od osmdesátých let, říkáme "Ostrov přátelství". Má tvar srdce, vede na něj most a najdete ho na řece Moravici pod zříceninou hradu Vikštejn. Právě sem, na ostrov, který je pro nás v oddíle Ostrovem s velkým "o", mě přivedlo přemýšlení o počátcích mé nespokojenosti nad negativními dopady skautských akcí. Nádobí jsme myli v řece - jarem - a mé snahy o jeho výměnu za variantu, která by byla pro přírodu šetrnější, byly neobratné: náhražka jaru byla "dost drahá", "málo pěnila" a tedy "nemyla", jeho příprava z koncentrátu byla složitá...

... Proč bychom měli jít touto cestou se mi podařilo vysvětlit málokomu a po týdnu tábora jsme už zase pěnili o stošest a ve studené vodě snadno a levně odmašťovali jarem. A bublinky pouštěli do řeky. Dobrý konec? Nebyl, bylo mi čtrnáct a byla jsem ráda, když se o jaru-nejaru přestalo mluvit." (Venda)

"A ještě jeden příběh "O Středoevropském jamboree 2014 a igelitových sáčcích": Snídaně na Středoevropském jamboree dostávali účastníci v igelitových sáčcích. Přišlo mi to trochu divné, ale ve víru akce jsem se tím příliš nezabývala. Tedy do doby než účastníci absolvovali program Improve your Jamboree, na kterém navrhovali zlepšení akce a hlasovali o nejlepších návrzích. A trochu překvapivě zvítězil návrh, aby snídaně nebyly servírované v igelitu. S autorkami návrhu, rumunskými skautkami, jsme se potkali a společně přemýšleli, co by se dalo udělat. Vymysleli jsme několik variant, které se nám zdály funkční. Všechny ale narazily v kuchyni na hygienické předpisy nebo na jiné komplikace. V běhu krátké akce s šesti sty účastníky, se zaběhnuté procesy nestihnou změnit. Happy end se nekonal, skautkám jsme předali odpověď z kuchyně a akce doběhla se snídaněmi v igelitových sáčcích. A zhruba tam někde mě napadlo, že stojí za to o podobných věcech podrobně přemýšlet už před akcí a ne se je snažit řešit v běhu." (Upírek)

Dnes bych byla ráda, kdyby se více mluvilo o tom, jaké jsou dopady akcí, které (nejen) jako skauti a skautky organizujeme, na přírodu a lidi kolem nás, blízko i daleko. V rámci projektu Skauti na Zemi zvažujeme, jak skautům a skautkám usnadnit přemýšlení nad tím, jak připravovat skautské akce tak, aby měly co nejmenší negativní dopady a pokud možno posilovaly ty pozitivní (a to v různých oblastech: registrace, jídlo, místo a ubytování, komunikace, cesta, materiál, ceny, apod.). Připravujeme k tomu příručku, ale ještě před tím bychom Vám chtěli představit dokument pro sdílení dobré praxe k udržitelným skautským akcím (příp. anglická verze je tady), který věříme, že nám v jejím psaní hodně pomůže. Některé části jsou překlopené z anglické verze (ale určitě se najde pár z nás, kteří pár řádků hravě přeloží :-)).
 
K čemu dokument slouží?
 
  • a) ke sbírání dalších konkrétních příkladů toho, jak skauti a skautky z různých koutů ČR (ale i Evropy a světa) různými kroky dělají své akce o kousek udržitelnějšími a férovějšími,
  • b) poskytuje prostor pro vzájemnou inspiraci - a tím podporuje udržitelnější skautování v praktické rovině.

Pro teď bych Vás ráda poprosila o dvě věci: jednak o doplnění příkladů dobré praxe (přímo vašich či ze zkušenosti vašich kamarádů a známých) a jednak obecně jeho sdílení do skautských kruhů. Kdybyste měli zájem o práci na příručce, dejte také vědět.

To je vše! Kdybyste chtěli o dokumentu říci svým přátelům ze zahraničí, budeme moc rádi! Lze k tomu využít podobný mail v angličtině (napište si prosím o něj).

Díky a krásné léto !

Venda, Upírek a ostatní - Petra, Míša, Kami, Malina a snad i další :-)
Skauti na Zemi

Petra Vacková

petra.vackova@skaut.cz

koordinátorka projektu Skauti na Zemi

Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie. Obsah článku je zcela na odpovědnosti NaZemi a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie. Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu zahraniční rozvojové spolupráce.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1340x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu