....

Chyba na stránce: Expedice Kon Tiki aneb tři české skautky na Sibiři - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3397-expedice-kon-tiki-aned-tri-ceske-skautky-na-sibiri?autologin=1"

Expedice Kon Tiki aneb tři české skautky na Sibiři

Expedice Kon Tiki aneb tři české skautky na Sibiři

Před několika týdny se Denča, Pracka a Laduš z oddílu Strážkyň přátelství vypravily do Novosibirsku a Tomsku na expedici Thor Heyerdahl Explorer Camp. Ta byla pořádána Ruskou geografickou společností na počest sedmdesátiletého výročí norského archeologa, antropologa a mořeplavce Thora Heyerdahla. České skautky se tak připojily ke skupině dvaceti dalších mladých dobrodruhů z Ruska a Arménie.

Cílem akce bylo inspirovat mladé lidi ve věku 12 - 16 let k tomu, aby se do budoucna stali dobrými komunitními vedoucímí a pomyslnými staviteli mostů přes národní, kulturní, turistické i vědecké dění, vypráví Laduš. Expedice byla zároveň dobrou příležitostí seznámit mladé lidi se Sibiří samotnou, nejen díky návštěvě měst Novosibirsk a Tomsk, kde jsme se mimo jiné setkaly se slavnými cestovateli - Anatolyiem Kulikem a Sergeyem Medvedchikovem.

Kulturní zvyklosti a tradice jsme nasály díky návštěvám muzea archeologie, etnologie i muzea slunce. Ale protože se jednalo o akci věnovanou talentovaným dětem, navštívily jsme také Technologický park, planetárium či Galileovo centrum a získaly nové znalosti. Konal se také den věnovaný ruské, arménské i české národní kultuře, s ochutnávkou typických pokrmů, tancem i zpěvem. :)

V neposlední řadě jsme zažily třídenní splouvání řeky Ob na replice průzkumnického raftu Thora Heyerdahla Kon Tiki. Tam jsme si měly čas nejen odpočinout, hrát a sportovat, ale přiučily jsme se také týmové spolupráci a zodpovědnosti například při přípravě pokrmů, starání se o pořádek na lodi nebo o její kormidlování.

Kdybych měla akci hodnotit se všemi jejími klady i zápory, dala bych jí 85 %. Byla výborně připravená i zorganizovaná. Sem tam jen vázlo používání angličtiny a programová dynamika, i tak nám ale sibiřské dobrodružství přineslo mnoho cenných lekcí do života. Navíc bude třeba prostor vše vyladit příští rok, byly jsme totiž požádány, aby se pokračování akce konalo u nás.

Naším návratem tedy nic nekončí. Rozhodně máme v plánu se o zážitky podělit s ostatními uspořádáním výstavy fotografií, promítáním videa i besedou na skautském domě v Šumperku, mimo jiné také jako poděkování Junáku - českému skautu, který byl naší vysílající organizací.

Pokud vás zajímá už teď, jak jsme se měly a co vše jsme prožily, prohlédněte si příspěvky na blogu o expedici. Malý výběr fotografií můžete najít na webu našeho oddílu. Zbytek si přijďte prohlédnout na naši výstavu, jste srdečně zváni!

Lada Matyášová

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 853x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu