....

Chyba na stránce: Jak probíhalo mezinárodní Youth Forum 2017 - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3520-youth-forum-2017?autologin=1"

Jak probíhalo mezinárodní Youth Forum 2017

Jak probíhalo mezinárodní Youth Forum 2017

Světové obdobě našeho Valného sněmu, tedy Světové skautské konferenci, předchází pokaždé tzv. Youth Forum (Fórum mladých). Akce má na mezinárodním poli skautingu jedinečné postavení. Nemá sice přímou rozhodovací pravomoc, ale slouží jako platforma pro setkávání lidí do 26 let - cílové skupiny skautingu obecně. Tito účastníci spolu diskutují o problematice, která je pak o týden později předmětem jednání na Světové konferenci.

Stalo se tradicí, že většina účastníků Youth Fora se účastní také Světové konference v rámci delegací svých vlastních zemí, a tím přispívají ke zpestření svými názory, ale i úhly pohledu mladých lidí po celém světě, se kterými strávili předchozí týden. Junáku - českému skautu se po dlouhé době povedlo vyslat na Youth Forum delegáta. Stala se jím Anna Trnková (Delfín), ze zahraničního odboru. Přečtěte si níže, jaké z toho měla pocity a zda to mělo smysl a jak mohou mladí lidé obohacovat světový skauting:

Letos v létě se mi dostalo jedinečné příležitosti zúčastnit se Světového fóra mladých a následně i Světové skautské konference v Ázerbajdžánu. Před odjezdem jsem musela pročíst mnoho dokumentů a z prvotního nadšení se postupně stala obava, že se vlastně budu účastnit 14 denního valného sněmu. Mile mě překvapilo, že to tak vůbec nebylo.

Na Fóru mladých mě nejvíce fascinovalo, jak moc se mladí lidé zajímají o chod nejen jejich národních organizací, ale i Světové skautské organizace. Vedli jsme mnoho zajímavých diskuzí jak během vedených programů, tak v našem volném čase. Nejvíc mě asi pobavilo, když jsme z ničeho nic začali diskutovat o 7. bodu skautského zákona, protože jsem nevěděla, že to je téma i jinde než u nás.

Po příjezdu na Světovou konferenci jsem si ani mezi 2000 lidmi nepřipadala ztracená. Potkávala jsem totiž mnoho známých tváří z fóra. Nemám problém se seznamovat, ale i tak jsem ocenila tuhle "výhodu". Během konference jsme se asi třikrát organizovaně sešli s ostatními mladými účastníky a diskutovali jsme o navržených změnách. Diskutovali jsme o nich samozřejmě i v rámci české výpravy, ale tam mi chyběl pohled z úplně jiné strany. Závěrem tedy můžu říct, že si nedokážu představit jet rovnou na konferenci. Chyběl by mi nadhled a pocit spoluodpovědnosti za celou organizaci.

Čeho jsem se bála asi nejvíc bylo, že vždy, když budu chtít vyjádřit svůj názor, tak to budu muset říct přede všemi. Tak tomu ale vůbec nebylo. Téměř o všem, o čem jsme na fóru hlasovali jsme měli možnost předem diskutovat v malých skupinách. I kdyby tahle možnost nebyla, určitě bych se snažila vyhledávat lidi, které to téma zajímá a vyměnit si s nimi názory. Mnohokrát bylo vidět, že např. v Evropském a Americkém regionu se na věci díváme úplně jinak - třeba z kulturních důvodů - a je zajímavé si ten druhý názor vyslechnout.

Pořád se peru s otázkou, jestli můžu já jako jedinec něco změnit. Jestli není lepší jít s davem. Vždy ale dojdu ke stejnému závěru a to, že mohu. I kdybych měla opačný názor než všichni ostatní, třeba ten můj názor probudí v někom pochybnosti a bude se tou otázkou zabývat. A možná dojde k tomu, že měl pravdu a možná i já nakonec zjistím, že oni měli pravdu, ale probudím v lidech touhu po poznání, a to je podle mě to hlavní. Fórum mladých, stejně jako jakákoli jiná akce podobného charakteru, není o rozhodnutích, která se odhlasují, ale je o lidech. Je o nových setkáních, o inspiraci, o diskuzích. O poznávání jiných kultur a o spolupráci.

O tom, co přesně se na Youth Foru probíralo, se můžeš dočíst zde.

Anna Trnková, Markéta Byrtusová, Zahraniční odbor

Save

Save

Save

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 856x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu