....

Chyba na stránce: Spejdernes Lejr 2017 očima českého skauta - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3541-spejdernes-lejr-2017-ocima-ceskeho-skauta?autologin=1"

Spejdernes Lejr 2017 očima českého skauta

Spejdernes Lejr 2017 očima českého skauta

Jamboree Spejdernes Lejr 2017 doslova znamená „Skautský tábor" a do jeho příprav se pustilo hned 5 dánských skautských organizací už v roce 2014. O 3 roky později se od 22. do 30. července na loukách o celkové rozloze 434 fotbalových hřišť, tedy přes 4kmv sousedství města Sønderborg setkalo 37 000 účastníků všech věkových kategorií dohromady ze 43 zemí. Českou vlajku tam jel vyvěsit jeden jediný skaut - Milan Janoušek, řečený Milda a přivezl nám jedinečný příběh neobvyklého národního Jamboree:

Téma jamboree „We leave impressions" se setkalo s úspěchem, což bylo vidět na každém kroku, z připravených, ekologicky zaměřených aktivit i z tváří všech zúčastněných. Musím říct, že jsem se celou dobu cítil jako doma, už od setkání s 8 kanadskými skauty v centru Hamburku na společné cestě do Sønderborgu. Na tábořišti nás přivítali dánští skauti z Aalborgu, s nimiž jsme se střídali v táborové kuchyni a sdílení každodenních zážitků po celou dobu jamboree. Obklopen dalšími mezinárodními subcampy jsem se během chvíle cítil jako mezi starými známými. Plně souhlasím s názorem, že skauting sbližuje a nezná hranic.

Denně jsem se setkával se spoustou zajímavých skautů i zapálených příznivců skautingu. Mezi nejzajímavější osobnosti patřili korunní princezna Benedikta Dánská a další členové královské rodiny nebo i primátor Sønderborgu Erik Lauritzen. S entuziasmem jsme společně odolávali každodenním dešťům a značně blátivým podmínkách napříč kempem. Občasné slunce a dřevní štěpky však pomáhalo udržovat všechny části tábořiště plně dostupné. Teď už vím, že letní obuv s ventilací nebyla zrovna ideální volba, což však pro nepromokavého skauta není překážkou. :)

Bohužel, i na Spejdernes Lejr se přiblížila „Closing ceremony" a nastal čas odjezdu a těžkého loučení. Osobně mám z jamboree nejen velmi pozitivní pocity, ale i mnoho dalších přátel z Irska, Dánska, Švýcarska, USA, Nepálu atd. Všichni zůstáváme i nadále ve spojení a už nyní plánujeme naše příští setkání, ať už v ČR nebo někde v zahraničí.

A copak mě vlastně přivedlo k jamboree v Dánsku?  Můj skautský domov, 18. středisko Quercus z Dubu nad Moravou, letos oslavilo 17 let přátelství s kanadskými skauty, a tak jsem měl o účast na jamboree, ale i o část celoročního programu postaráno. Kanadští přátelé s námi totiž pravidelně 2x do roka jezdívají na Starou Vodu, kde se skauty (nejen) z Velkého Týnce a Polska zvelebujeme okolí významného poutního kostela. Pro nás všechny je po náročné práci vždy velkou odměnou společná zábava a písně v Gilverském kruhu. Poté se všichni rozejdeme k plnění všedních povinností s očekáváním dalších blížících se dobrodružství. :)

Milan Janoušek - Milda

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 514x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu