....

Chyba na stránce: Podpořte chatu Justýnu - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3589-podporte-chatu-justynu?autologin=1"

Podpořte chatu Justýnu

Podpořte chatu Justýnu

Už půl roku se snažíme o zrekonstuování chaty Justýny, která bude sloužit pro účely ubytování dětských organizací a všech příznivců tohoto projektu. Projekt je již započat, jen nám začínají docházet finanční zdroje.

Kampaň HITHIT: https://www.hithit.com/cs/project/3504/chata-justyna

facebook: https://www.facebook.com/ChataJustyna/

Logo_Justýna.jpg

Jak to začalo

Náš projekt začal tak, že jako skautští vedoucí jezdíme se svými oddíly na různé základny na víkendové akce. Jelikož se čím dál častěji jezdí na tento typ akcí, tak základny bývají často plné, i půl roku dopředu. Rozhodli jsme se tak investovat náš čas a peníze, a začali jsme shánět nějakou vhodnou chatu. 

Najít vhodnou chatu není tak jednoduché, musít to být na samotě, dobře dostupné autobusem a také finančně přijatelné. A tak realitky a další realitní servery nepřipadali v úvahu. Museli jsme začít shánět sami!

Hledali jsme v katastrálních mapách a na fotomapách chaty, které vypadají opuštěně a pak jsme je jeli navštívit. Pokud nám chata přišla dobrá, tak jsme pomocí dopisu oslovili majitele a ten buď odpověděl nebo ani ne. Takto to probíhalo asi půl roku, až jsme narazili na tuto super chatu v podhůří Jeseníků - blízko obce Pohořany.

Paní majitelka nám byla nakloněná a tak nám ji prodala za slušné peníze. Hned po koupi jsme se dali do práce.

Nyní je na chatě odpracováno přes 1700 hodin a nám začínají docházet finance na materiál potřebný k dokončení projektu. Proto se obracíme na veřejnost, aby podpořila náš projekt.

Co je náš cíl?

Naším cílem je zprovoznit chatu Justýnu pro dětské organizace i dlaší spolky či partu kamarádů do září roku 2018, k čemuž nám ale chybí peníze.

Detaily

Rádi bychom chatu Justýnu zprovoznili do stavu, kdy bude vyhovovat požadavkům k ubytovaní až 25 osob. Základnu bychom rádi nabídli jak skautským oddílům, tak veškerým dětským organizacím. V neposlední řadě doufáme, že využití bude i ze stran rodin a skupin kamarádů, které by rádi strávili čas v přírodě. Chata bude sloužit především na víkendové pobyty, ale také může být využita na delší akce či příměstské tábory. Chata má dobrou dostupnost z Olomouce (cca 30 minut autobusem a pak 10 minut pěšky), má vlastní travnatý pozemek a leží v těsné blízkosti lesa. (1url.cz/6tSWA)Tudíž bychom jí rádi vedli ekologickým směrem (vlastní studna, fotovoltaický ostrovní systém, ...). Z vybraných peněz bychom rádi pořídili stavební materiál na opravy.

Chata justýna má prozatím jen FB stránku, kde jsou novinky a aktuální fotky. Můžete se podívat zde: https://www.facebook.com/ChataJustyna/

... a ještě něco navíc

Pokud by vás zajímalo, jak vznik název chaty, tak je to jednoduché. Paní, která na chatě bydlela, se dle některých zdrojů jmenovala Justýna, a nás nedapadlo nic lepšího, než chatu pojmenovat po ní, jelikož byla v okolí dost oblíbená a také nám to přišlo pěkné. Později jsme zjistili, že se nejspíš jmenovala Gustýna, ale název chaty jsme už nechtěli měnit.

Kdo jsme?

Jsme dva kamarádi, kteří se znají už od školky a nyní oba studujeme VUT Brno, fakultu stavební. Oba dva jsme si prošli skautským životem, od vlčete až po rovera. 

Mikeš je nyní externím členem 4. střediska v Olomouci.

Kuba (Soptík) v září předal 15. oddíl Poutníci (7. středisko) a je od prosince 2016 místopředsedou okresní rady Junáka v Olomouci.

V září jsme organizovali velkou propagační akci Junáka s názvem Skauti dětem - Jak vycvičit draka, které se zúčastnilo okolo 1300 dětí (http://skauti-detem.webnode.cz/).

Fáze projektu

1. Fáze

První fáze projektu začala už v květnu v roce 2017, kdy jsme tuto chatu koupili. Od května uběhlo mnoho času a také mnoho brigádek, kde jsme se snažili udělat nejnutnější kroky vedoucí k plné obyvatelnosti chaty Jusnýny. První fáze bude končit až nám dojdou finance, což bude nejspíš do listopadu 2017. 

V první fázi se stihlo: plot, prožezávka zahrady, zbourání starých kůlen, zbourání přístavku, vyčištění půdy od sena a hlíny, vyklizení vnitřku chaty, osekání omítek, vybourání dveří, zazdění vstupu do chlívů, změna dispozice, dozdívání kamených zdí, zvedání střechy, výměna štítu, rozebrání stropů, výkop + osazení septiku, zapojení wc, započetí výkopu studny, spodní CETRIS podlahy ve všech místnostech, koupě + zapojení nových kamen s teplovodním výměníkem, oprava a čištění komínu, oprava oken, rozvody elektřiny, horní podlahy, ...

V první fázi je ještě plánováno: zateplení půdy, zateplení štítů, dodělání štítů, příčky

2. Fáze

Druhá fáze nastane pokud vybereme cílovou částku našeho projektu. Druhá fáze bude hlavně o finálních věcech na chatě. Hlavní finanční částka půjde na fotovoltaický ostrovní systém, který bude sloužit hlavně ke svícení, ale jsou plánovány i usb zásuvky a měnič na 220V. Druhou velkou věcí budou vnitřní omítky, které budou nejspíše hlíněné. Jako poslední velká finanční částka půjde na rozvod vody a také na vytápění podkroví.

V druhé fázi je plánováno: fotovoltaický ostrovní systém, měnič na 220V, světla, schody, vnitřní omítky, spárování kamenné chodby, nátěry dveří, oprava zbylých oken, příčky na wc + dveře, zapojení umyvadel, kuchyň, vytápění podkroví, rozvod vody, oprava kuchyňského sporáku, položení podlah, zbudování pergoly před chatou, úprava venkovních prostor, dodělání studny a další drobnosti

3. Fáze

Třetí fáze bude spočívat ve zprovoznění rezervačního formuláře a rozjetí samotného ubytovaní na chatě. Pokud vše půjde jak má, tak tato fáze nastane nejpozději 1.9.2018, ale doufáme že i dříve.

Cena pronájmu bude stanovena mezi 40 - 60 Kč/noc podle toho, do jakého stavu se nám povede chatu dát. Určitě počítáme se slevou pro Skauty.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1893x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

2 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu