....

Chyba na stránce: Novou nositelkou Řádu stříbrného trojlístku se stala sestra Jana Vojáčková - Uhlík z Plzně - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3614-novou-nositelkou-radu-stribrneho-trojlistku-se-stala-sestra-jana-vojackova-uhlik-z-plzne?autologin=1"

Novou nositelkou Řádu stříbrného trojlístku se stala sestra Jana Vojáčková - Uhlík z Plzně

Novou nositelkou Řádu stříbrného trojlístku se stala sestra Jana Vojáčková - Uhlík z Plzně

Sestra Vojáčková - Uhlík převzala nejvyšší vyznamenání Junáka - českého skauta během slavnostního ceremoniálu, který proběhl ve čtvrtek 23. 11. v prostorách historické plzeňské radnice za přítomnosti rodiny a mnoha skautských hostů. Blahopřejeme!

Po zahájení setkání krátce promluvil br. Petr Náhlík - Vokoun, náměstek plzeňského primátora, význam vyznamenání připomněla ses. Hana Dvořáková, seniorka Sboru nositelek ŘST. Řád stříbrného trojlístku ses. Vojáčkové předala a jako první jí také pogratulovala náčelní Eva Měřínská, krátký projev přednesli také br. Marek Lukáš, předseda KRJ Plzeňského kraje a br. Jan Kacerovský - Akéla za oblast Bílého orla. Dalšími hosty a gratulanty byly další nositelky Řádu stříbrného trojlístku, členky a členové Svojsíkova oddílu a další zástupci plzeňského skautingu.

Jana Vojáčková, skautskou přezdívkou Uhlík, se narodila v roce 1931 v Plzni. V roce 1945, jako čtrnáctiletá, vstoupila do katolického 12. oddílu, brzy však přestoupila do 27. oddílu, kam chodily její kamarádky ze třídy. S tímto oddílem se zúčastnila táborů v letech 1947, 1948 a také v roce 1949.

Po zákazu skautingu v r. 1950 u sebe ukryla některé věci z klubovny, mj. Knappův štít. V roce 1950 ale odešla do Prahy, kde pracovala jako účetní, a ztratila tak dočasně kontakt se svými přáteli z oddílu.

V r. 1968 se ses. Vojáčková se podílela na obnovení skautingu v Plzni, založila dívčí oddíl Bílá střelka. Oddílu věnovala během následujících dvou let velké úsilí. Oddílu se podařilo postavit klubovnu, kam denně chodila po práci připravovat program a plánovat oddílové akce. Její práce se odrazila i na výsledcích v závodech, její skautky vyhrály krajské kolo Svojsíkova závodu v roce 1969, o rok později se její světlušky celostátního kola již zúčastnit nestihly. Po té již přišel další zákaz skautingu - po dohodě s rodiči oddíl ve své činnosti nepokračoval, nicméně část dětí přešla do lyžařského oddílu Josefa Lišky, který byl do určité míry „skautský“.

V roce 1989 se Jana Vojáčková opět podílela na obnovení „svého“ oddílu, který změnil název na 53. oddíl Šedá střelka a působila jako zástupkyně vedoucí oddílu. V současné době dále působí v Kmeni dospělých.

 

Lenka Šablová
asistentka starosty

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 761x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu