....

Chyba na stránce: Jak se dařilo Tygříkovi - první české skautce na dobrovolnickém pobytu v Suncheon Asia Pacific Scout Centre v Jižní Koreji - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3656-jak-se-darilo-tygrikovi-prvni-ceske-skautce-na-dobrovolnickem-pobytu-v-suncheon-asia-pacific-scout-centre-v-jizni-koreji?autologin=1"

Jak se dařilo Tygříkovi - první české skautce na dobrovolnickém pobytu v Suncheon Asia Pacific Scout Centre v Jižní Koreji

Jak se dařilo Tygříkovi - první české skautce na dobrovolnickém pobytu v Suncheon Asia Pacific Scout Centre v Jižní Koreji

Eva Grolíková řečená Tygřík se minulou zimu odhodlala k velmi odvážnému kroku – strávit 2 a půl měsíce na opačném konci světa, na nové mezinárodní skautské základně Suncheon v Jižní Koreji a zapojit se do jejího každodenního chodu spojeného především s globálně kulturní výchovou mladších školou povinných korejských dětí.

Jak to na SAPSC fungovalo?

SAPSC nabízí dvoudenní „learning by doing" programy v angličtině pro korejskou mládež. Programy vedou právě mezinárodní dobrovolníci, aby korejským účastníkům přiblížili život v cizině, mluvenou angličtinu a umožnili jim prožít si praktické zážitkové programy pod multikulturním vedením.

Přípravu a vedení programů jsme měli na starosti v průběhu celého dne. Odpoledne většinou formálního (lekce) a večer neformálního charakteru (hry a cvičení). Každá lekce trvala 50-60 minut. Kromě toho jsme měli po celou dobu rozděleny služby, kdy jsme "hlídali" školáky v jejich volném čase. S hlídáním i službami nám však pomáhali korejští part-timeři, kteří nás podpořili i v průběhu lekcí, když bylo potřeba.

Počet dětí v jednom turnusu se pohyboval kolem 100 a provázeli jsme je od úvodní ceremonie, přes ubytování, programy a přestávky až po noční hlídání, u kterého jsme se denně střídali.

Jaké je na SAPSC pro dobrovolníky zázemí?

Bydleli jsme v pokojích po dvou a jídlo bylo zajištěno třikrát denně. Strava je na snídani, oběd i večeři velmi podobná - rýže a něco dalšího, ale za sebe můžu říci, že i velmi chutná. Kuchyně vaří jen v případě, že se koná akce v centru, ale za jídla, která si zajistíš, ti dají paušální částku na konci měsíce.

Odměnou nám byly také různé kulturní výlety po okolí a skautské aktivity, které se pořádaly o víkendech.

Na co si dát pozor?

  • Před odjezdem je kromě vyplnění přihlášky a uznání členství v Junáku nutno doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení střediskového vůdce/vůdkyně, že se k ostatním skautům chováš slušně a s respektem.
  • Dobrým korejským zvykem je potvrdit max měsíc předem, že můžeš přijet, což zvyšuje cenu letenek.
  • Cesta je zdlouhavá a za zapamatování stojí to, že Air Berlin není vhodný dopravce, to se ti pak cesta zpět prodlouží a prodraží :).
  • Důležíté je vzít s sebou malé dárky pro místního ředitele, team leadera atp.
  • Kulturní rozdíly mezi Evropou a Asií nejsou žádná sranda. Práce v Asii prostě nikdy nekončí ;), stejně jako ceremonie.
  • Organizace a domluva v naprosto neevropském týmu je výzva, ale ono se to nakonec podaří, když se budete dostatečně snažit a všichni budete chtít.
  • Při komunikaci s Korejci (mladšími či staršími) většinou budeš vděčná/ý i za krátkou srozumitelnější odpověď v angličtině, chce to trpělivost.

Co si Tygřík z pobytu přivezla?

Uvědomila jsem si, že trpělivost růže přináší a že reálně na tom nejsme tak špatně, co se týká přístupu k ekologii a zero waste v porovnání s Asií (ale stejně je to bída). Zlepšila jsem si svoji vnímavost k jiným lidem a také jsem se naučila nepředpokládat dle evropských standartů.

Přišlo mi zajímavé, že SAPSC pořádá plošně programy pro všechny děti daného věku ve spolupráci s městem Suncheon, jež ho přímo i financuje (děti neplatí ani jeden won). Třeba by se Junák – český skaut také mohl inspirovat a začít ve spolupráci s veřejným sektorem pořádat akce (třeba i v angličtině).

I přes veškeré výzvy a nelehké chvíle bych neměnila, SAPSC stojí za to!
Eva Grolíková -Tygřík

Na SAPS se můžeš aktuálně hlásit na jarní pobyt do konce prosince 2017 na international@skaut.cz.

Markéta Byrtusová - koordinátorka mezinárodní spolupráce 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1003x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu