....

Chyba na stránce: O plánovaní Roverway 2018 a Žážině víkendu v Nizozemsku - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3659-o-planovani-roverway-2018-a-zazine-vikendu-v-nizozemsku?autologin=1"

O plánovaní Roverway 2018 a Žážině víkendu v Nizozemsku

O plánovaní Roverway 2018 a Žážině víkendu v Nizozemsku

Přichystat velkou mezinárodní skautskou akci jako je Roverway není žádný med. Každý kontingent vyšle několikrát své zástupce na víkend plný plánování. Český kontingent na jedné takové akci 6. a 8. října zastupovala Anežka Literová - Žáža. Přečti si, co všechno se Žáže v Nizozemsku přihodilo:

První setkání tzv. Rover reprezentatives proběhlo zároveň s 6. setkáním celého planning teamu ve skautském centru Del Kruithuis v Delftu, a tak nás 18 mladých roverů a rangers mělo exkluzivní možnost setkat se s těmi skvělými lidmi, kteří za celou Roverway stojí.

"Proč nevěřit stevardkám a co dělat, když selžou:"
Celé moje dobrodružství začalo ještě dřív, než jsem čekala - paní stevardka v autobusu zapomněla, že vystupuji v Rotterdamu a odvezla mě až do Utrechtu, a tak jsem si musela poprvé v životě brát Über, jet vlakem zpátky do Rotterdamu a pak teprve do Delftu, kde už na mě na nádraží čekal vedoucí celé akce, spolu s Rover reps z Německa a Anglie. Pak už všechno probíhalo hladce, a protože opravdu hodně pršelo, měli jsme zajištěný odvoz až na samotnou základnu.

"Komunikace je základ:"
První oficiální program byl mediální workshop. Založili jsme si Rover reps skupinu pro interní komunikaci, dostali jsme hesla od oficiálního Snapchatu a také rady, tipy a triky, co fotit, kdy, jak, co zaujme a jak Roverway propagovat. Na každý workshop za námi z vrchního patra přišla jedna část planning teamu. Proběhl brainstorming o tom, co by podle nás nemělo chybět v hlavním kempu, ať už co se týče programu či vybavení. Dozvěděli jsme se o možnosti zapojit se do Rover Bandu – hrát a zpívat před několika tisíci lidí. A také o hlavních čtyřech hodnotách, na kterých je celá Roverway postavená.

Potom jsme vedli debatu o tom, jak by měly vypadat samotné cesty, nápady se nám ani nevešly na papír, a jediné, v čem nás prý zklamou je, že žádná cesta nebude v horách, protože žádný nemají a prý je nestihnou za ten necelý rok postavit (výmluvy :D). Ptali se nás, jak bychom si představovali vaření na cestách a v kempu a co bychom rádi jedli. Tým nás vždy ujistil, že naše nápady berou vážně, protože Roverway je přeci o nás.

Ve znamení komunikace se nesl i sobotní večer. Společně s celým planning teamem jsme se rozdělili do skupin po zhruba deseti lidech a během dvou hodin prošli deset aktivit, které sloužily k uvědomění si, co se často děje špatně, proč si lidé nerozumí, co dělat správně a jak své komunikační schopnosti zlepšit.

"Pamlsky, aktivity, poznávání Delftu na kánoi a loučení:"
Celá akce byla skutečně roverská v pravém slova smyslu, a tak jsme si i sami vařili. Nejlepší kuchaři byli samozřejmě Italové, pokud budete mít na své cestě právě je, máte se na co těšit dvojnásob. Každý jsme navíc měli přivézt nejakou typickou pochutinu a tak jsme ochutnali třeba speciální norský sýr, finské bonbony a rumunskou čokoládu. Jídlo obecně bylo fakt super! Myslím, že pro Čechy naprosto ideální destinace. Jedlo se hodně a pořád, třeba tousty s čokoládovým sypáním nebo sušenky s karamelem (holandské specialita) a takovou bohatou nabídku snídaně jsem nezažila snad ani v hotelu.

V sobotu ráno jsme i přes mírný, ale postupně stoupající déšť vyrazili na kánoích do centra Delftu. V Nizozemí je to prostě jak v italských Benátkách. Často městy vedou kanály, které mají dopravní označení stejně jako silnice a dostanete se jimi vcelku všude. Byla fakt zima, ale taky to bylo fakt super a na cílové místo za námi přijel teplý oběd, a po návratu na základnu dokonce i teplá sprcha.

Z aktivit bylo hitem bylo Městečko Palermo, které se hrálo každý večer dlouho do noci, ale také se zpívalo u klavíru, nechyběla ani procházka po nočním Delftu anebo společný výlet na pláž v Haagu, kde se bude v létě konat uvítací ceremonie, a musím říct, že se máte opravdu na co těšit. Stavěli jsme hrady z písku, sbírali mušličky, hráli další hry o komunikaci, udělali si zpětnou vazbu a pak se rozloučili. Také se mi poštěstilo vyměnit si šátek s Felixem z Německa. Fakt mě překvapuje, kolik jsme toho za ten krátký víkend stihli.

Protože jsem letěla domů až v pondělí večer, strávila jsem poslední nizozemskou noc v samotném kempu v Zeewolde společně s dobrovolníky, kteří vyjeli přes EVS na půl roku pomáhat s plánováním. Jednou z nich je Monča – takže české zájmy budou na Roverway zastány ze všech stran. :)

Během víkendu bylo také dost času i na povídání a bylo fakt super, že s lidmi co znáte ani ne 24 hodin, dokážete mluvit o věcech, co jsou vám nejbližší a nejdůležitější, a perfektně si rozumíte – prostě skauti. ♥ To hlavní, co jsem si z víkendu odnesla je, že se těším na Roverway ještě 100x víc, než předtím, jestli to vůbec jde. A taky to, jak strašně rychle mi lidi můžou přirůst k srdci. Nemůžu se dočkat toho dalšího.

Pár poznatků na závěr:

  • holandské hranolky jsou fakt dobré;
  • všichni Nizozemci jsou fakt vysocí;
  • mezinárodní skauting je fakt bezva a Roverway jakbysmet


Závěrem mám pro Vás ještě video, které točila Italka Maria - jedna ze skvělých lidí, kterou můžete poznat, když se rozhodnete jet s námi za zkušeností, která Vám může změnit život, když jí to dovolíte. A kdybyste chtěli něco vzkázat šéfům Roverway, můžete psát na zaza@skautka.cz, jinak se uvidíme na kontingentovém víkendu! ;)

Anežka Literová - Žáža

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 956x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu