....

Chyba na stránce: Zemřela sestra Zorka Václavová – Janotová - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3674-zemrela-sestra-zorka-vaclavova-janotova-byvala?autologin=1"

Zemřela sestra Zorka Václavová – Janotová

Zemřela sestra Zorka Václavová – Janotová

18. prosince zemřela sestra Zorka Václavová - Janotová, v období 1968 - 1970 místonáčelní Junáka - českého skauta, nositelka mnoha skautských ocenění.

Sestra Zorka vstoupila do skautského oddílu ve 12 letech v Bratislavě, po 2. světové válce spolu se svojí sestrou Jaroslavou začala vést dívčí oddíla spolupodílela se na organizaci rádcovských kurzů.  Hned v roce 1946 se zúčastnila Lesní školy ve Zvonice u Polubného a katolické Lesní školy v Bechyni u Tábora. O rok později absolvovala ILŠ na Hodruši.  Působila jako vzdělavatelka na kurzech katolických oddílů v Olomoucké diecézi. Na sněmu v Banské Bystrici v roce 1948 byla zvolena oblastní vůdkyní Západoslovenské oblasti.

V roce 1968 se okamžitě zapojila do obnovování skautingu, sněm v Bratislavě ji zvolil za náčelní DK na Slovensku, stala se také místonáčelní Československého Junáka.

Aktivní byla ještě při obnovování skautingu v roce 1989, po té se zhoršíl její zdravotní stav a do Náčelnictva již znovu nekandidovala.

Ses. Zorka byla nositelkou mnoha skautských ocenění - Hvězda s liliemi, Tři pruty bratrství, Za skautou věrnost, Skautská láska.

Kdo jste sestru Zorku znali, věnujte jí prosím tichou vzpomínku. Děkujeme.

Lenka Šablová, asistentka starosty

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 584x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu