....

Chyba na stránce: Zasaďte se o Stromy svobody! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3721-zasadte-se-o-stromy-svobody?autologin=1"

Zasaďte se o Stromy svobody!

Zasaďte se o Stromy svobody!

V letech 1918 a 1919 vysadili lidé v české krajině stovky pamětních stromů. Dnes se na ně ale pomalu zapomíná. Nadace Partnerství proto přichází s výzvou: pojďme je zmapovat, odborně ošetřit a vysadit nové. Připojíte se?

Pamětní stromy/stromy republiky se v krajině objevovaly jako připomínka významu svobody a demokracie, nejčastěji v letech 1918, 1919, 1928, 1945 a 1968. Jejich výsadba byla mnohdy spojená se slavnostmi, zapojovaly se místní spolky, zpívala hymna, ke kořenům se ukládaly pamětní listiny nebo vzkazy pro další generace. Mohly jich být tisíce, sázely se totiž téměř v každé obci.

Stromy svobody jsou živoucí připomínkou našich dějin, v průběhu doby se na ně ale zapomnělo, někde je dokonce pokáceli. Aby zcela nezmizely z mapy i myslí obyvatel, Nadace Partnerství přichází při příležitosti stého výročí založení republiky s projektem Stromy svobody. A Junák - český skaut je jedním z jeho partnerů.

Jak se můžete zapojit se svou družinou, oddílem, střediskem?
  • Mapujte stromy svobody

Zkuste najít ve svém okolí strom vysazený u příležitosti oslav svobody a demokracie (nejčastěji v letech 1918, 1919, 1928, 1945, 1968). Zapátrejte v obecní kronice nebo archivu, poptejte se pamětníků, zjistěte o něm co nejvíce informací. Nakonec ho přidejte do interaktivní mapy Stromů svobody pomocí jednoduchého formuláře na webu projektu.

Využít můžete i výukové materiály, které jsou ke stažení na webu projektu.

Pro váš strom můžete získat památkovou ochranu (pokud ji ještě nemá). A pokud je třeba, můžete požádat o jeho odborné ošetření. Se vším vám rádi poradí odborníci z Nadace Partnerství.

  • Zasaďte nové stromy svobody

Vyvrcholením celoroční kampaně bude říjnová celorepubliková výsadba lip. První stovka zájemců si může požádat o zapěstovanou vzrostlou lípu srdčitou. Podmínkou je slavnostní výsadba v rámci celorepublikových dnů Stromů svobody (od 20. do 28. 10. 2018) za účasti veřejnosti. Pokud si na uspořádání takové akce ve své obci troufáte, přihlaste co nejdříve plánovanou výsadbu vyplněním formuláře na webu. Budeme taky moc rádi, pokud nám o své akci dáte vědět.
Další informace organizátoři k výsadbě připravili v tomto dokumentu.

Barbora Trojak | barbora.trojak@skaut.cz
tisková mluvčí Junáka - českého skauta

Petr Vaněk - Permi | petr.vanek@skaut.cz
zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2226x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu