....

Chyba na stránce: Zemřel bratr Karel Vaněk, skaut, který nikdy neztratil svůj osobitý humor a osobní statečnost - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3777-zemrel-bratr-karel-vanek?autologin=1"

Zemřel bratr Karel Vaněk, skaut, který nikdy neztratil svůj osobitý humor a osobní statečnost

Zemřel bratr Karel Vaněk, skaut, který nikdy neztratil svůj osobitý humor a osobní statečnost

Milé sestry a bratři, v pátek 16. února nás v požehnaném věku 84 let opustil bratr Karel Vaněk. Ten byl v letech 1969 a 1990 členem organizační rady Junáka – byl spolutvůrcem všech tehdejších organizačních předpisů, směrnic, stanov. Pamětníci vzpomínají, že byl všude, kde ho bylo zapotřebí.

V r. 1970 se účastnil ustavující schůzky Svojsíkova oddílu jako člen „pracovní skupiny pro přípravu svolání ustavující schůzky SO“; členem se stal dovršením 60 let v r. 1993.
V 90. letech byl tajemníkem ústřední rady Junáka, na V.sněmu v r. 1992 byl zvolen do Ústřední rady Junáka (jako bratr znalý organizace byl členem „Sněmovní komise“). Měl také na starosti „Majetek“ (mnoho oddílů Junáka mu vděčí za první příspěvky na stavbu kluboven).

V dubnu 1990 byl členem delegace Junáka u prezidenta Václava Havla na pražském hradě, kterou vedla tehdejší starostka sestra Dagmar Burešová. Pod balkonem se tehdy sešly tisíce skautů, aby pozdravili V. Havla.

Byl lektorem instruktorské lesní školy pro obor meteorologie a organizace a přednášel na mnoha lesních školách. (V roce 1992 např. také na Pražské lesní škole - vůdcem byl br. Fr. Kašpárek).
Karel Vaněk - nositel československého Řádu stříbrného vlka, Řádu čestné lilie v trojlístku (zlatý stupeň) a člen Svojsíkova oddílu. Patřil – ten minulý čas je pro nás spojen s velkou bolestí, ale i vděčností – mezi skauty, na které bylo vždy naprosté spolehnutí, který byl neobyčejný organizátor. Při tom nikdy o sobě nemluvil.

 

Pražská družina na něho bude vzpomínat, stejně jako mnoho dalších členů Junáka spolu se sestrami a bratry z SO jako na skauta, který nikdy neztratil svůj osobitý humor a osobní statečnost. Máme ho spojeného vždy s úsměvem, ochotou pomoci a úžasnými znalostmi všeho skautského.

A tak jen děkujeme za to, že jsme ho mohli znát, za všechno, s čím nám pomáhal, za to, že byl. Bude nám všem hodně chybět.

Lenka Šablová, asistentka starosty

Save

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1233x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu