....

Chyba na stránce: Zemřel bratr Zdeněk Zelený - Káďa - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3782-zemrel-bratr-zdenek-zeleny-kada?autologin=1"

Zemřel bratr Zdeněk Zelený - Káďa

Zemřel bratr Zdeněk Zelený - Káďa

S hlubokým smutkem v srdci oznamujeme, že nás ve středu 21. 2. 2018 ve věku 93 let opustil bratr Zdeněk Zelený - Káďa. Rozloučení proběhne v kostele svatého Ignáce na Karlově náměstí v Praze ve středu 28. 2. v 10 hodin.

Bratr Káďa, Zdeněk Zelený, se narodil 1. prosince 1924 v Praze v rodině bývalého ruského legionáře Františka Zeleného. Mládí prožil v Praze-Podskalí, kde bydlel až do svého zatčení počátkem 50. let. První kontakt se skautingem navázal na popud své maminky, která se znala s manželkou Antonína Benjamina Svojsíka (zakladatele českého skautingu). V roce 1934 se stal Zdeněk Zelený členem 51. skautského oddílu sboru Legio Angelica, založeného benediktýnským páterem Metodem Klementem.

Během války a komunismu prožil mnoho útrap a strastí. Utíkal skrz celou Evropu z totálního nasazení v Německu, po válce se vrátil ke skautské činnosti a 15. května 1945 založil oddíl a následně středisko Maják, kde pracoval s postiženými dětmi, pomáhal při vzniku dalších oddílů po celé republice.

V roce 1951 byl zatčen a následně odsouzen ve vykonstruovaném procesu. V různých věznicích a pracovních táborech strávil celkem devět let. Poté byl podmínečně propuštěn. Myšlenku skautingu však nikdy neopustil. Aktivně se podílel na obnově naší organizace v roce 1968 a znovu v roce 1989.

S celým životním příběhem bratra Kádi se můžete seznámit zde.

Za svoji usilovnou práci pro skautské hnutí a dlouholetou činnost byl vyznamenán nejvyšším skautským vyznamenáním, Řádem Stříbrného vlk a v roce 2006 byl papežem Benediktem XVI. povýšen do Rytířského Řádu svatého Řehoře Velikého.

Bratr Káďa hrdinou, významnou osobností i vzorem dnešní generaci skautů a skautek.

Prosíme, věnujte bratru Káďovi tichou vzpomínku. Děkujeme.

Lenka Šablová, asistentka starosty

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1171x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu