....

Chyba na stránce: Pozvi skauty ze zahraničí na tábor a užij si výhody mezinárodního skautingu z domova! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3790-pozvi-skauty-ze-zahranici-na-tabor-a-uzij-si-vyhody-mezinarodniho-skautingu-z-domova?autologin=1"

Pozvi skauty ze zahraničí na tábor a užij si výhody mezinárodního skautingu z domova!

Pozvi skauty ze zahraničí na tábor a užij si výhody mezinárodního skautingu z domova!

Sníte s oddílem o zahraničním skautském dobrodružství, ale nemáte s mezinárodním skautingem mnoho zkušeností a organizačně se na takovou akci prozatím necítíte? Nevadí, můžete si vybrat mnohem jednodušší a přitom stejně zážitkový způsob - pozvat skauty ze zahraničí na svůj tábor!

Každé léto mají skupiny zahraničních skautů velký zájem přijet do Česka buď rovnou tábořit a nebo na výlet s chutí setkat se s tuzemskými skauty alespoň na půl dne. Vedle toho mají české oddíly větší a větší chuť vydat se společně za hranice, aby se s protějšky z ciziny setkali, z mnoha důvodů však přání většinou neuskuteční. Zahraniční odbor Junáka, českého skauta proto nabízí jednoduchý způsob, jak českým oddílům mezinárodní skautský zážitek přece jen umožnit a to přímo na jejich letních táborech!

Děti si na takovém táboře vyzkoušejí, že skauting nekončí jen hranicemi Česka, že jazyky se hodí a třeba i zjistí, že mnoho běžných věcí na našich táborech může být pro zahraniční brášky a sestřičky milé překvapení. Na společném táboře však nedochází pouze k vzájemnému obohacení, oddíl tím většinou získá i lepší představu o tom, jak funguje výlet za hranice. Dobrým zvykem hostů navíc bývá pozvat na oplátku své hostitele. ;)

Kde sehnat zahraniční skauty?

Stačí se do 25. 3. 2018 ozvat na international@skaut.cz s následujícími informacemi:

 • kdy se bude tábor konat,
 • kde se bude konat a jaká je jeho dostupnost,
 • kolik a v jakém věkovém složení bude na táboře členů Junáka, 
 • kolik a v jakém věkovém složení si přejete zahraničních hostů,
 • na jak dlouho můžete návštěvu přivítat,
 • jaká má váš tábor specifika, se kterými by měli zahraniční skauti počítat.

Po obdržení informací vás buď hned spojíme se skauty z ciziny, kteří už o sobě dali vědět a nebo oslovíme zahraniční skautské organizace s nabídkou.

Jak se na zahraniční návštěvu připravit?

Je třeba předem předpokládat, že kulturní "šok" nečeká jen vaše hosty, ale z největší pravděpodobností i vás, proto byste se měli držet pár základních pravidel:

 • Tábor se zahraniční návštěvou znamená více práce pro vedoucí v průběhu, před i po skončení. Tým (vedoucí, ale i děti), který táhne za 1 provaz je pro realizaci velmi důležitý.
 • 1 z vedoucích by měl/a být dostatečně jazykově vybaven/á a zastávat úlohu tlumočníka při každodenním chodu tábora.
 • Je dobré zahraniční návštěvě také předem poskytnout pravidla tábora, program, atd. v jazyce vzájemné komunikace.
 • Hosté neznamenají jen organizační ohledy (prostor, jazyk, zásoby, program...), je vhodné zohlednit i jejich situaci (zpraviidla je nemálo stojí už jen samotný přesun do zahraničí) a vyjít jim finančně vstříct (pár porcí navíc se v táborovém rozpočtu většinou ztratí ;) ).
 • Přítomnost cizinců na táboře je tak trochu programem sama o sobě, a je proto potřeba bězný program patřičně upravit či rozvolnit, aby bylo více času k nenucenému vzájemnému sdílení.

Inspiraci, jak na tábory se zahraniční návštěvou můžete najít třeba také v povídání skautů ze Stěžer, či u našich slovenských sousedů, kterým podobný program funguje už třetí sezónu.

Markéta Byrtusová - kordinátorka mezinárodní spolupráce

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1130x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu