....

Chyba na stránce: Bratr Jan Janků - Šerif se stal novým nositelem řádu Stříbrného vlka. Blahopřejeme ! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3870-bratr-jan-janku-serif-se-stal-novym-nositelem-radu-stribrneho-vlka-blahoprejeme?autologin=1"

Bratr Jan Janků - Šerif se stal novým nositelem řádu Stříbrného vlka. Blahopřejeme !

Bratr Jan Janků - Šerif se stal novým nositelem řádu Stříbrného vlka. Blahopřejeme !

Ve čtvrtek 12. 4. převzal bratr Jan Janků - Šerif z rukou náčelníka Řád stříbrného vlka, nejvyšší české skautské vyznamenání udělované za svoji celoživotní službu skautského hnutí.

Bratr Šerif (nar. 1921) pochází z Hanušovic, členem skautského hnutí se stal již v roce 1936. Za druhé světové války se jako účastník zahraničního odboje dostal do Francie, kde působil jako vojenský řidič. Po návratu do vlasti v roce 1946 začal vést v Hanušovicích skautský oddíl. Absolvoval Lesní školu Jiráskovy oblasti, které posléze pomáhal v řadě dalších desetiletí.

Již v roce 1949 byl zatčen v souvislosti s politickým procesem s odbojovou skupinou Světlana, jejímž členem však nebyl. Přesto byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na dvacet let vězení a v nejtěžších věznicích, včetně Uherského Hradiště či Mírova, prožil devět let. Během věznění se setkal s řadou významných osobností, mnohým z nich také posloužil ve chvílích tísně, nemoci či při jejich umírání. Propuštěn byl v roce 1958.

Až do důchodu pak pracoval jako železničář a vedl dětské tábory – když to bylo možné, tak skautské, když to možné nebylo, tak tábory ROH na Potštejně. Zapojoval se do obou obnov skautského střediska v rodných Hanušovicích ve svobodnějších dobách a podporoval domovské středisko a jeho členy organizačně, morálně i materiálně.

Po roce 1989 se stal také aktivním členem Konfederace politických vězňů, velkou energii v posledních třech desetiletích věnoval a věnuje připomínkám komunistického útlaku mladé generaci – přednáší na školách, pořádá poznávací zájezdy do Jáchymova, přednáší ve skautských oddílech, táborech a na lesních školách (ještě v roce 2017).

Je nositelem nejvyššího českého státního vyznamenání Řádu Tomáše Garrigua Masaryka (2010) a maďarského Zlatého kříže za zásluhy (2011).

Za svou celoživotní oddanost skautským ideálům a za nezměrnou pedagogickou činnost při výchově mladé generace k demokracii byl v březnu 2018 jednomyslně jmenován jedním ze dvanácti žijících nositelů nejvyššího skautského vyznamenání Řádu stříbrného vlka.

Lenka Šablová, asistentka starosty

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1133x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu