....

Chyba na stránce: Sledujte dokument na ČT a navštivte výstavy - malíř a ilustrátor Bohumil Bimba Konečný by oslavil 100 let - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/3875-sledujte-dokument-na-ct-a-navstivte-vystavy-bohumil-bimba-konecny?autologin=1"

Sledujte dokument na ČT a navštivte výstavy - malíř a ilustrátor Bohumil Bimba Konečný by oslavil 100 let

Sledujte dokument na ČT a navštivte výstavy - malíř a ilustrátor Bohumil Bimba Konečný by oslavil 100 let

Ve čtvrtek 19. dubna 2018 uplyne 100 let od narození Bohumila Konečného. V předvečer tohoto výročí uvede Česká televize ve 20:20 na programu ČT ART dokumentární film BIMBA – příběh zapomenutého malíře. Dále proběhnou v tomto roce čtyři výstavy v místech úzce spjatých s Konečného životem.

Čtveřice vzpomínkových výstav

Měly by proběhnout výstavy v Mariánské Týnici na Severním Plzeňsku (14. červen – 19. srpen 2018), v Galerii Villa Pellé v Praze (září – říjen 2018), v Galerii Jiřího Trnky na nám. Republiky v Plzni (prosinec 2018 – leden 2019). V jednání je výstava Bohumila Konečného na zámku ve Zlíně (jaro 2019). Výstava bude zahrnovat okolo 150 originálů (zapůjčených z velké části ze soukromých sbírek, částečně z Památníku národního písemnictví) a dalších reprodukcí.

O autorovi

Plzeňák Bohumil Konečný přezdívaný Bimba je výjimečný a znovu objevovaný malíř a ilustrátor 2. poloviny 20. století. Je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je ale i autorem řady reklamních plakátů, byl mistrem dynamických dobrodružných ilustrací a kreseb krásných žen.

Před válkou a za války kreslil mnoho ilustrací pro časopisy Ahoj, Rozruch i Foglarova Mladého hlasatele. Je autorem mnoha časopiseckých obálek, nejznámější je asi jeho obálka s Rychlými šípy z poválečného časopisu Vpřed. V časopisech Mladý Hlasatel a Vpřed ilustroval zejména dobrodružné povídky Otakara Batličky. Později ilustroval knižní výbory jeho díla i řadu knih svého přítele Jaroslava Foglara.

Kája Saudek o Konečném napsal: „Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.

Více na webu www.bimba.cz.

Přečtěte si více

Srdečně zveme ke sledování i k návštěvě výstav!

Za TDC 
Petra Daněčková (Peťule)
redaktorka interní komunikace
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1526x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu